Med sin avgörande straff till 3-4 sänkte Patrik Säfström Västervik och gav Lindlöven en tung seger. FOTO: Hannes Feldin

Lindlöven straffade serieledaren

En riktig pangstart hjälpte Lindlöven till en prestigeseger mot serieledande Västerviks IK. Redan efter fem minuter hade gästerna smällt in två mål, men trots en 0-3-ledning tidigt i mittperioden kämpade sig starka Västervik tillbaka. Ett heroiskt Lindlöven nådde dock till straffläggning, där Patrik Säfström avgjorde till 3-4 och gav laget två sköna poäng.

– Vi har varit svältfödda på framgångar under hösten. Men ikväll så gör vi en jättebra match i 60 minuter, summerar en mycket nöjd Daniel Eriksson.

Lindlöven-tränaren fick se sitt lag ta sig an bortamötet med Västervik på bästa möjliga vis. Redan efter 2.48 låg pucken i serieledarens nät, efter att bröderna Ilestedt serverat Daniel Olsson Fromell.

– Bröderna Ilestedt spelar till varandra. Zebastian ger mig en jättefin passning mitt i slottet och jag skjuter direkt högt i krysset. Ett jättefint hockeymål, berättar målskytten.

Och redan i kedjans nästa byte bröt Fabian Ilestedt påpassligt en passning, kom helt fri och rundade målvakten till 0-2. Gästernas drömstart var dock inget som hindrade Västervik från att snabbt ta över spelet. När perioden var till ända talade skottstatistiken även om en stor dominans för hemmalaget. Men faktum var att Lindlöven då hade stått för en mycket stabil försvarsinsats, där man släppt till få klara lägen.

Precis som i matchöppningen dröjde det bara ett par minuter innan Henrik Resin skickade in 0-3 i mittperioden. Målet följdes av en rakt igenom fin period av Lindlöven, som precis som tidigare var trygga i defensiven. Med lite mer än halva matchen spelad fick dock Joacim Hedblad en chans. Den Lindlöven-fostrade forwarden gjorde inga misstag, något som gjorde att lagen gick till periodvila med ställningen 1-3.

Samlade sig efter 3-3 – Säfström avgjorde

Till tredje perioden klev sedan Västervik ut och satte full fart. Efter bara två minuter hade samma Hedblad minskat avståndet till 2-3, framspelad av ex-Lindlövaren Thom Nordin. Målet innebar att Lindlövens ledning var i fara och laget blev alltmer avaktande i sitt agerande.

Hemmalaget ökade bara på sitt tryck, Lindlöven blev fast i egen zon och skotten ven kring en storspelande Dayn Belfour. Med sju minuter kvar att spela kom till slut även kvitteringen. Men med ett par drag kunde ledarstaben få Lindlöven tillbaka på banan och hålla undan till förlängning.

– Vi vart lite passiva i egen zon. De fick använda backarna väldigt mycket och trycka in puckarna på mål. Vi försökte låsa backen på pucksidan, så att de inte kunde få upp pucken och blev kvar nere i hörnen. Så det var lite taktiska förändringar och även att vi själva vågade spela när vi hade pucken, förklarar Eriksson.

I förlängningen fick sedan Lindlöven chansen i spel fyra mot tre. Någon utdelning lyckades man dock inte åstadkomma, utan de fem minuterna förflöt mållösa och allting fick avgöras via straffar. Ställningen var där ett lika när Patrik Säfström tog fart, satte pucken i nät och gav Lindlöven bonuspoängen med sitt 3-4.

”Har samlat ihop till det här”

– Det var riktigt jävla skönt. Vi har väl samlat ihop till det här känns det som, för vi har varit med i nästan alla matcher och är aldrig utspelade. Idag känns det som att pucken studsar med oss, säger ”Danne” Olsson Fromell.

Förlorande Västervik kom till matchen med ett Allettan-avancemang redan klart. Att knäppa till serieledaren på näsan är något som Daniel Eriksson välkomnar. Tränaren menar i efterhand att hans lag stod på för en mycket bra match, framförallt i sättet man följde matchplanen.

– Det är jätteviktigt för oss att känna att vi kan spela bra hockey och kan göra det mot bra motstånd. Det gäller att vi bestämmer oss för att fullfölja den plan som vi sätter upp. Gör vi det så tycker jag att vi är ett bra hockeylag, slår Eriksson fast.

Segern och de två poängen innebär att Lindlöven nu krymper avståndet till tabellnian Surahammar. På söndag drabbar lagen samman i Lindehov, en match som Eriksson menar blir viktig.

– För oss handlar det om att knapra ihop så många poäng som möjligt. Det är en viktig match nu på söndag och vi ska ladda om för att prestera bra där.

Matchfakta Västerviks IK-Lindlöven:
Resultat: 3-4 str (0-2, 1-1, 2-0, 0-0, 0-1)
Publik: 483
Skott: 35-18
Mål Lindlöven: 0-1 Daniel Olsson Fromell (Z Ilestedt, F Ilestedt), 0-2 Fabian Ilestedt, 0-3 Henrik Resin (F Ilestedt), 3-4 Patrik Säfström avgörande straff

Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Borlänge-Mariestad 5-2
IFK Arboga-Forshaga 5-4 sd
Skövde IK-Surahammar 7-2
Kumla-Vimmerby HC 1-4

Tabellen från SweHockey:

Publicerad 26 november 2014 klockan 21:21

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns
Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd...
22 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga
Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, till den kommande säsongen och är därmed ...
5 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som ...
28 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Björn Nyberg blev den sextonde personen nägonsin inom svensk judo att få den hedersamma graden. Foto: Privat

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.

25 maj 2026 klockan 15:35 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Mona Ek får hjälp att ställa upp en av de nio korgarna som nu är uppställda på Lindesbergs nya discgolfbana, strax utanför Fritidsbyn. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.

18 april 2026 klockan 18:04 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun ...

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte ...

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det ...

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i ...

På söndag kan WSK Lindesberg ta klivet uppåt till Division 1. Arkivfoto: Timmy Lundegård

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.

4 april 2026 klockan 12:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LINDLÖVEN TILL FINAL!
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och ...
2 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens ...
31 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets ...
30 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-01

2026-02-28

2026-02-26

2026-02-26

2026-07-27 23:04