Med sin avgörande straff till 3-4 sänkte Patrik Säfström Västervik och gav Lindlöven en tung seger. FOTO: Hannes Feldin

Lindlöven straffade serieledaren

En riktig pangstart hjälpte Lindlöven till en prestigeseger mot serieledande Västerviks IK. Redan efter fem minuter hade gästerna smällt in två mål, men trots en 0-3-ledning tidigt i mittperioden kämpade sig starka Västervik tillbaka. Ett heroiskt Lindlöven nådde dock till straffläggning, där Patrik Säfström avgjorde till 3-4 och gav laget två sköna poäng.

– Vi har varit svältfödda på framgångar under hösten. Men ikväll så gör vi en jättebra match i 60 minuter, summerar en mycket nöjd Daniel Eriksson.

Lindlöven-tränaren fick se sitt lag ta sig an bortamötet med Västervik på bästa möjliga vis. Redan efter 2.48 låg pucken i serieledarens nät, efter att bröderna Ilestedt serverat Daniel Olsson Fromell.

– Bröderna Ilestedt spelar till varandra. Zebastian ger mig en jättefin passning mitt i slottet och jag skjuter direkt högt i krysset. Ett jättefint hockeymål, berättar målskytten.

Och redan i kedjans nästa byte bröt Fabian Ilestedt påpassligt en passning, kom helt fri och rundade målvakten till 0-2. Gästernas drömstart var dock inget som hindrade Västervik från att snabbt ta över spelet. När perioden var till ända talade skottstatistiken även om en stor dominans för hemmalaget. Men faktum var att Lindlöven då hade stått för en mycket stabil försvarsinsats, där man släppt till få klara lägen.

Precis som i matchöppningen dröjde det bara ett par minuter innan Henrik Resin skickade in 0-3 i mittperioden. Målet följdes av en rakt igenom fin period av Lindlöven, som precis som tidigare var trygga i defensiven. Med lite mer än halva matchen spelad fick dock Joacim Hedblad en chans. Den Lindlöven-fostrade forwarden gjorde inga misstag, något som gjorde att lagen gick till periodvila med ställningen 1-3.

Samlade sig efter 3-3 – Säfström avgjorde

Till tredje perioden klev sedan Västervik ut och satte full fart. Efter bara två minuter hade samma Hedblad minskat avståndet till 2-3, framspelad av ex-Lindlövaren Thom Nordin. Målet innebar att Lindlövens ledning var i fara och laget blev alltmer avaktande i sitt agerande.

Hemmalaget ökade bara på sitt tryck, Lindlöven blev fast i egen zon och skotten ven kring en storspelande Dayn Belfour. Med sju minuter kvar att spela kom till slut även kvitteringen. Men med ett par drag kunde ledarstaben få Lindlöven tillbaka på banan och hålla undan till förlängning.

– Vi vart lite passiva i egen zon. De fick använda backarna väldigt mycket och trycka in puckarna på mål. Vi försökte låsa backen på pucksidan, så att de inte kunde få upp pucken och blev kvar nere i hörnen. Så det var lite taktiska förändringar och även att vi själva vågade spela när vi hade pucken, förklarar Eriksson.

I förlängningen fick sedan Lindlöven chansen i spel fyra mot tre. Någon utdelning lyckades man dock inte åstadkomma, utan de fem minuterna förflöt mållösa och allting fick avgöras via straffar. Ställningen var där ett lika när Patrik Säfström tog fart, satte pucken i nät och gav Lindlöven bonuspoängen med sitt 3-4.

”Har samlat ihop till det här”

– Det var riktigt jävla skönt. Vi har väl samlat ihop till det här känns det som, för vi har varit med i nästan alla matcher och är aldrig utspelade. Idag känns det som att pucken studsar med oss, säger ”Danne” Olsson Fromell.

Förlorande Västervik kom till matchen med ett Allettan-avancemang redan klart. Att knäppa till serieledaren på näsan är något som Daniel Eriksson välkomnar. Tränaren menar i efterhand att hans lag stod på för en mycket bra match, framförallt i sättet man följde matchplanen.

– Det är jätteviktigt för oss att känna att vi kan spela bra hockey och kan göra det mot bra motstånd. Det gäller att vi bestämmer oss för att fullfölja den plan som vi sätter upp. Gör vi det så tycker jag att vi är ett bra hockeylag, slår Eriksson fast.

Segern och de två poängen innebär att Lindlöven nu krymper avståndet till tabellnian Surahammar. På söndag drabbar lagen samman i Lindehov, en match som Eriksson menar blir viktig.

– För oss handlar det om att knapra ihop så många poäng som möjligt. Det är en viktig match nu på söndag och vi ska ladda om för att prestera bra där.

Matchfakta Västerviks IK-Lindlöven:
Resultat: 3-4 str (0-2, 1-1, 2-0, 0-0, 0-1)
Publik: 483
Skott: 35-18
Mål Lindlöven: 0-1 Daniel Olsson Fromell (Z Ilestedt, F Ilestedt), 0-2 Fabian Ilestedt, 0-3 Henrik Resin (F Ilestedt), 3-4 Patrik Säfström avgörande straff

Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Borlänge-Mariestad 5-2
IFK Arboga-Forshaga 5-4 sd
Skövde IK-Surahammar 7-2
Kumla-Vimmerby HC 1-4

Tabellen från SweHockey:

Publicerad 26 november 2014 klockan 21:21

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och ...

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmä...

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

16 år och nybliven världsmästare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.

7 augusti 2026 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ...
20 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, ...
11 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det ...
2 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk. Foto: Hasse Persson

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.

28 maj 2026 klockan 08:56 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Ingrid Nilsson och Ida Eriksson tävlar på EM i helgen. Foto: Kostadin Andonov/EJU/Tamara Kulumbegashvili, IJF

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.

14 april 2026 klockan 14:41 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden s...
9 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga ...
8 april 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på ...
6 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-09-30 13:56