Lindlöven är tillbaka och det med råge efter en riktigt övertygande bortaseger mot Valbo med 6-1. Staffan Tholsson var inte nöjd med försvarsspelet senast och det verkar som att snacken man haft inför dagens match har hjälpt eftersom man bara släpper in ett mål i dag.
Får tag på Staffan i bussen på väg hem från Valbo och låter honom summera matchen.
– Vi gör en fantastisk första period och har bud på fler mål än dom fyra vi gör, vi kunde lett med både fem och sex mål. I andra perioden så åker vi på sex utvisningsminuter och då har dom väldigt mycket skott. Dom vinner faktiskt skottstatistiken. Vi gör ett mål i andra, men även ett i tredje perioden så vi vinner välförtjänt och spelar av matchen på ett bra sätt. Tråkigt att vi inte lyckas hålla nollan, vilket är svårt i ishockey, det hade varit kul.
Ni har ju haft problem med en hel del skador, hur såg det ut i kväll?
– Vi fick tillbaka två spelare som var duktiga idag, Emil Johansson och Anton Magnusson. Speciellt Emil är viktig för oss, en väldigt stabil back. Tyvärr så är kanadensaren Dustin Hatlelid borta till mitten av nästa vecka, så han fick coacha backarna idag. Dick Ahlström fick kliva av efter första perioden med ont i en hand.
Spelarkritik? Kul att Simon Jellvert gör tre mål, var han bäst i ditt lag?
– Simon var mycket bra tillsammans med Patrik Säfström, den kedjan var vass. Men jag vill även lyfta fram tredjekedjan med Larshans, Flygar och Larsson. Anmärkningsvärt är att Lindlöven gör två mål i numerärt underläge och ett i numerärt överläge. Det bådar gott inför söndagens hemmamatch mot Tierp i jakten på en Allettanplats.
Lindlövens målskyttar i kväll:
08:01 0-1 Simon Jellvert
13:21 0-2 Joakim Olsson Fromell
15:06 0-3 Simon Jellvert
15:44 0-4 Dniel Olsson Fromell
38:00 0-5 Niklas Ottosson
47:01 0-6 Simon Jellvert
Skottstatistik: 36-32 (10-18, 19-5, 7-9)
VästeråsIrsta gästade arenan under onsdagskvällen och bjöd upp till en jämn kamp. Trots ständiga ledarskiften under matchens gång, kunde inget av lagen komma till kritan och spela in något större avgörande. Trots fem straffmål från Axel Magnusson och en storspelande Simon Ongeri i målet, fick båda lagen dela på poängkakan.
Bäst av två matcher mot Värnamo. Det är förutsättningarna, när Linde Volley går in för SM-slutspelets inledande åttondelsfinal. Med ett utvecklande spel på planen och en stark spelarform, står Lindelaget laddade mot säsongens tuffaste uppgift.
– Vi är redo för att gå vidare, säjer Ida Larsson.
Fyra förluster inom de senaste fem matcherna, är Lindlövens aktuella facit när Vårserien närmar sig sitt slut. Nitton minuter efter matchens första nedsläpp, kunde Lindlöven spela in 0-1. En ställning som snabbt ändrade sig till 2-1, inom loppet av fyra minuter på isen. Uppkommande matcher är nu viktiga, för att slippa återkval.
Säsongens sista möte mot Malung spelades under onsdagskvällen, i Lindehov. Båda lagen bjöd på ett svajigt spel, där Lindlöven bjöd in bortalaget trots tre fina mål i den andra perioden. Matchen fick i slutändan avgöras i straffläggning, där tabelljumbon spelade in 1-2.
Efter fyra rysarset, kunde Linde Volley jubla in tre nya poäng till Elitseriens tabell. Starka prestationer gjordes från hela laget, där Ida Larsson blev största poänggörare med 25 poäng till laget. Tre nya poäng innebär dessutom en ny avancering i tabellen för Linde, som nu klättrat upp till en nionde plats.
Lindlöven hade inte sin bästa dag, när laget tog sig till Surahammar under söndagen. Bortamatchen slutade med en total utklassning, där Surahammar utnyttjade varje sekund i de orangefärgade boxplayspel som gavs. Något som blev Lindlövens stora förlust, där poängtavlan visade 4-0 efter sextio minuter.
Lindlöven har hittat fram till ett riktigt vinnartåg. Under onsdagskvällen gästade man Grums, där man säkrade sin fjärde raka trepoängare. Lindelaget är därmed ännu obesegrat i vårseriens andra mötesrunda, efter fyra matcher. Något som håller kvar Lindlöven som Vårseriens tabelletta.
Statistiken talade för vinst inför lördagens hemmamatch, men med både tränare Teemu Sarna och poänggöraren Martina Konecna frånvarande så blev matchen desto svårare. Det ständigt jämnspelande Gislaved fick en tidig ledning och hade aldrig tankar på att bromsa in, något som ledde till lagets första Elitserieseger i Lindesberg på närmare tio år.