På söndagskvällen spelades den viktiga poängmatchen i Lindehov mellan Lindlöven och Surahammar. Matchen slutade med seger för Lindlöven med 2-1 efter periodsiffrorna 0-1, 2-0, 0-0. Resultatet betyder att Lindlöven följde upp onsdagens vinst på bortaplan mot Västervik med tre nya poäng och tog sig därmed förbi Surahammar i tabellen.
Lindlöven inledde matchen mot Surahammar lite avvaktande men blev bättre och bättre ju längre matchen gick. Lindlöven vann skottstatistiken totalt sett med 42-22 mot en storspelande Simon S:t Cyr i Surahammar målet.
Surahammar tog även ledningen 0-1 efter två minuters spel sedan Surahammars forward Mikael Jakobsson fått promenera fritt in i Lindlövens zon och prickskjuta i bortre krysset bakom Lindlövens storspelande Henrik Hjerpe.
Första perioden vinns ändå på poäng till Lindlöven som stundtals tryckte tillbaka Surahammar rejält och Johan Persson, Patrik Säfström och Niklas Nooni hade alla gyllene lägen att göra mål.
Lindlöven fortsatte med spelövertaget i andra perioden och det gav till slut utdelning när backen Luke Frey sköt från blå linjen och Johan Persson och Niklas Nooni skymde målvakten.
Spelövertaget fortsatte och Fabian ”Gubben i lådan” Ilested gör sedan 2-1, ett mål som bara han kan göra. Vackert.
Lindlöven spelade sedan av den tredje perioden och lyckades hålla undan Surahammars press och inkasserade en skön trepoängare.
Matchen var ingen som går till historien men tre poäng är tre poäng för Lindlöven som tidigare under säsongen haft svårt att vinna när man inte spelar på topp.
I Lindlöven var Zebastian Ilestedt, Niklas Nooni, Johan Persson, Luke Frey och målvakten Henrik Hjerpe riktigt bra.
Nästa match är nu på onsdag då Forshaga väntar på bortaplan.
Matchfakta Lindlöven-Surahammar:
Resultat: 2-1 (0-1, 2-0, 0-0)
Publik: 278
Skott: 42-22
Mål Lindlöven: 1-1 Lucas Frey (Säfström, Styf), 2-1 Fabin Ilestedt (Warman, Kovalonok)
Tabellen från SweHockey:

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.