Lindlöven hade en roligare kväll än LIF när man på ett imponerande sätt besegrade tabelljumbon IFK Ore från Furudal i Rättviks kommun med 9-2
Staffan Tholsson Lindlövens tränare kunde nog inte önska mycket mer av sitt lag idag, men framhåller dock matchen mot Hudiksvall som bättre genomförd, tack vare ett starkare motstånd. – Ore har ett väldigt ungt lag som säkert kommer bli starkare längre fram in i säsongen, men jag är ändå väldigt nöjd med att vi lyckas göra så många mål och en bra intensitet i spelet, säger Staffan.
På frågan var nyckeln ligger till den islossning i spelet som vi ser nu vill Staffan framhålla kvaliteten på träningarna.
– Grabbarna kör på riktigt bra på träningarna, det smäller rejält när ingen kliver undan.
Spelarkritik?
– Ödmark i målet gör åter en riktigt bra insats. Vill även framhålla våran första kedja med Joakim Olsson Fromell, Niklas Ottosson och Simon Jellvert. Givetvis måste planens bäste framhållas, Patrik Larshans som gör tre mål, men också jobbar hårt över hela banan.
En gedigen insats när man spelar med fart i anfallsspelet och även är grymt effektiva. Extra kul att se skarpskytten Patrik Larshans.
Lindlövens målskyttar:
05:15 1-0 Simon Jellvert
06:42 2-0 Patrik Larshans
15:28 3-0 Patrik Säfström
27:54 4-0 Simon Jellvert
35:44 5-0 Patrik Thoresson
44:46 6-0 Niklas Nooni
47:33 7-0 Niklas Ottosson
54:50 8-2 Patrik Larshans
56:16 9-2 Patrik Larshans
Skottstatistiken: 54-32 (21-10, 15-8, 18-14)
Publik: 293
Den 1 november är det tänkt att Main Event ska öppna sin verksamhet med restaurang och bowling i Lindesberg arena. Med interaktiva darttavlor, effektfulla bowlingbanor och en helt nyrenoverad restaurang hoppas man kunna locka lindesbergarna från sina soffor.
– Vi vill ju behålla folket i Lindesberg, så man inte åker till Örebro, det är därför vi gör den här satsningen, säger Eddy Fransson.
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Från att vara bland de minst betrodda inför Svenskt Kallblodsderby från att vara en sensationell outsider till slutsegern. Så leker travlivet just nu för den 19-åriga Lindekusken Isabella Jansson Wiklund. Under måndagen satte hon många kallblodsföljare i chock, när hon skrällde till som uttagningsvinnare med Bazoo Can.
– Det är helt otroligt och overkligt, säger segerkusken.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.