Lindlöven grep halmstrået i ödesmötet borta mot Surahammar. Via en urladdning i mittenperioden kunde laget glida ifrån till en tremålsledning. Man höll sedan undan och tog hem segern med de imponerande siffrorna 2-6. De tre poängen tog Lindlöven in i streckstriden på allvar igen.
Kampen om platserna ovanför strecket lever igen för Lindlöven. På söndagen besegrade man konkurrenten Surahammar borta, med de imponerande siffrorna 6-2. Efter ödesmatchen kunde den assisterande tränaren Tomas Östlund pusta ut.
– Det har varit några sömnlösa nätter. Vi löser det här på ett fantastiskt bra sätt. Vi kom hit och bestämde oss för att Sura skulle få skapa allting själva, vi backade hem istället för att sätta press på dem.
Segern lades via ett taktiskt drag att överlåta spelförandet till Sura, då motståndet normalt sett är kontringsstarka. Östlund berättade att man knappt utsattes för en enda spelvändning på hela matchen. Tack vare det kunde man vara klart bättre i de två första perioderna och gå upp i en 4-1-ledning via tre snabba mål i mittenperioden.
Den sista perioden inleddes sedan med en reducering från Sura. Men någon större fara var det aldrig, utan istället kunde Henrik Resin sätta 5-2. Slutet av matchen spelade Lindlöven av på ett väldigt stabilt sätt och säkrade de viktiga poängen.
– Det här var en jävla ångestmatch. Nu är det tre poäng som skiljer istället för nio, konstaterade Östlund efter matchen.
– Det är ett glatt humör i laget. Vi har hela tiden sagt till grabbarna att det är insatsen som räknas. Och idag sa vi innan matchen att oavsett vad som händer kan vi lita på att vi ska ge järnet i 60 minuter. Det räckte och lättnaden är otroligt stor.
I och med segern är Lindlöven med i överlevnadskampen igen. Laget är fortsatt kvar under kvalstrecket, men nu är gapet till Surahammar så litet som tre poäng. Sex omgångar återstår i vårserien och lagen möts i Lindehov den tolfte februari.
Matchfakta Surahammar-Lindlöven:
Resultat: 2-6 (0-1, 1-3, 1-2)
Skott: 30-33
Publik: 222
Mål Lindlöven: 0-1 Berg (Hermansson, Säfström), 1-2 D Olsson Fromell (Säfström), 1-3 Magnusson (Säfström, Rundgren), 1-4 Hermansson (Ekengren, Björklund), 2-5 Resin (Kovalonok), 2-6 Hermansson (Persson, Ekengren)
Övriga resultat från division 1 C:
Tierp-Hedemora 4-0
Skedvi/Säter-Falu IF 2-5
Tabellen:
1 Tierp 8 30-17 26
2 Falu IF 9 37-24 25
3 Surahammar 9 29-19 22
4 Lindlöven 9 42-26 19
5 Hedemora 8 15-38 4
6 Skedvi/Säter 9 19-48 3
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.