FOTO: Hannes Feldin

Lindlöven tog chansen – vann klart i ödesmötet

Lindlöven grep halmstrået i ödesmötet borta mot Surahammar. Via en urladdning i mittenperioden kunde laget glida ifrån till en tremålsledning. Man höll sedan undan och tog hem segern med de imponerande siffrorna 2-6. De tre poängen tog Lindlöven in i streckstriden på allvar igen.

Kampen om platserna ovanför strecket lever igen för Lindlöven. På söndagen besegrade man konkurrenten Surahammar borta, med de imponerande siffrorna 6-2. Efter ödesmatchen kunde den assisterande tränaren Tomas Östlund pusta ut.

– Det har varit några sömnlösa nätter. Vi löser det här på ett fantastiskt bra sätt. Vi kom hit och bestämde oss för att Sura skulle få skapa allting själva, vi backade hem istället för att sätta press på dem.

Segern lades via ett taktiskt drag att överlåta spelförandet till Sura, då motståndet normalt sett är kontringsstarka. Östlund berättade att man knappt utsattes för en enda spelvändning på hela matchen. Tack vare det kunde man vara klart bättre i de två första perioderna och gå upp i en 4-1-ledning via tre snabba mål i mittenperioden.

Den sista perioden inleddes sedan med en reducering från Sura. Men någon större fara var det aldrig, utan istället kunde Henrik Resin sätta 5-2. Slutet av matchen spelade Lindlöven av på ett väldigt stabilt sätt och säkrade de viktiga poängen.

– Det här var en jävla ångestmatch. Nu är det tre poäng som skiljer istället för nio, konstaterade Östlund efter matchen.

– Det är ett glatt humör i laget. Vi har hela tiden sagt till grabbarna att det är insatsen som räknas. Och idag sa vi innan matchen att oavsett vad som händer kan vi lita på att vi ska ge järnet i 60 minuter. Det räckte och lättnaden är otroligt stor.

I och med segern är Lindlöven med i överlevnadskampen igen. Laget är fortsatt kvar under kvalstrecket, men nu är gapet till Surahammar så litet som tre poäng. Sex omgångar återstår i vårserien och lagen möts i Lindehov den tolfte februari.

Matchfakta Surahammar-Lindlöven:
Resultat: 2-6 (0-1, 1-3, 1-2)
Skott: 30-33
Publik: 222
Mål Lindlöven: 0-1 Berg (Hermansson, Säfström), 1-2 D Olsson Fromell (Säfström), 1-3 Magnusson (Säfström, Rundgren), 1-4 Hermansson (Ekengren, Björklund), 2-5 Resin (Kovalonok), 2-6 Hermansson (Persson, Ekengren)

Övriga resultat från division 1 C:
Tierp-Hedemora 4-0
Skedvi/Säter-Falu IF 2-5

Tabellen:
1 Tierp                    8     30-17     26
2 Falu IF                 9     37-24     25
3 Surahammar       9     29-19     22
4 Lindlöven             9     42-26     19
5 Hedemora           8     15-38     4
6 Skedvi/Säter        9     19-48     3

Publicerad 26 januari 2014 klockan 18:01

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.

27 september 2026 klockan 20:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Frövi Judo laddar för intensiv helg

På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, med råge. Dessutom får man den här gången besök av utländska klubbar från Nederländerna, Norge och Danmark.
– Det kommer bli en judofest utan dess like, säger Johan Orrbo.

25 september 2026 klockan 13:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan

I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom ...

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf...

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens ...

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.

11 juli 2026 klockan 18:14 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”
Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturné. För andra året i rad så blev det ...
2 juli 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna påg...
1 juli 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset ...
24 juni 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Det var fullsatt när Main Event öppnade upp för att visa matchen mot Nederländerna. Natten till fredagen öppnar man upp igen när Sverige möter Japan. Foto: Main Event Lindesberg

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.

23 juni 2026 klockan 15:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Femåriga Love to Know blev under midsommaren den första och hittills enda hästen att springa snabbare än 1.10,0 på Fornaboda. Foto: Anneli Lundegård

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egentränade Love to Know. Hästen var högt betrodd till att ta hem slutsegern, framförallt efter att man inledde dagen med en seger i sitt tidiga uttagningslopp på rekordtiden 1.09,9! Den femåriga valacken blev därmed den första hästen att passera 1.10,0-gränsen på Fornaboda.
– Det här kommer man att komma ihåg framöver, säger Robert Bergh.

22 juni 2026 klockan 08:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. ...

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man ...

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av ...

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på ...
6 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. ...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsä...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-03-16

2026-03-11

2026-03-03

2026-03-02

2026-03-02

2026-03-02

2026-09-28 08:14