Det blev som väntat ny seger när Lindlöven återigen mötte Tierp. Och precis som senast dröjde det innan målskyttet släppte. Borta i Vegahallen kunde Lindlöven till slut vinna med 1-11 via periodsiffrorna 1-2, 0-4 och 0-5.
För en vecka sedan manglade Lindlöven ett gästande Tierp med 12-1. Men när lagen möttes igång på lördagseftermiddagen var det Tierp som oväntat tog ledningen. Lindlöven kunde dock kvittera genom Anton Tano, samtidigt som spelet såg allt bättre ut. Ett defensivt förbättrat Tierp höll dock fortet väl och den första perioden slutade endast 1-2 till Lindlöven.
Men precis som senast släppte det för hemmalaget ju längre matchen led. I mittperioden gick laget ifrån till 1-5, via bland annat mål från Patrik Näslund och Wille Ylitalo. Ett alltmer tröttkört Tierp började att öppna upp ytor i sitt försvar och Lindlöven tog väl tillvara på det.
– Matchbilden var ganska lika den hemma. Vi kunde kontrollera matchen ganska väl och hade ett stort puckinnehav över hela matchen, förklarar Lindlöven-tränaren Jussi Salo.
I den avslutande perioden fortsatte sedan bortalaget att dra ifrån målmässigt. Chanserna duggade tätt för Lindlöven, som på ett kreativt sätt hittade nya vägar i sina attacker. Unge Dennis Eriksson kunde avsluta målskyttet då han fastställde segersiffrorna till 1-11.
”Alltid kul att se unga killar utvecklas”
– Som jag sa efter den första matchen mot Tierp; det här är ingen värdemätare för oss. Det var ingen bra hockeymatch spelmässigt, summerar Jussi Salo men passar även på att berömma den egna insatsen.
– Rent spelmässigt är jag nöjd idag med att vi kunde hålla i pucken bättre än tidigare och att vi spelade vårat eget spel. Sen har vi fortfarande en del att jobba på med avståndet och att vi inte ska tappa puckarna på blålinjen. Vi får inte chansa där.
Bland de många spelare som noterades i matchprotokollet var Anders Gunnars, Anton Tano och Patrik Näslund främst, med tre poäng vardera. Ett annat utropstecken var trion Dennis Eriksson, Albin Gunnarsson och Dennis Andersson. Den unga kedjan fick mycket speltid och tog väl tillvara på den.
– De börjar lära sig hur man spelar på seniornivå. Det är alltid kul att se unga killar utvecklas, säger Jussi.
Lindlöven har nu spelledigt fram till nästa lördag. Då väntar en ny bortaresa till Småland för match mot Vimmerby. Fram till dess har Jussi Salo planerat in en vecka med fem träningar för laget.
– Nu tar vi en bra träningsvecka för att utveckla spelet. Sen får vi hur det går mot Vimmerby nästa helg.
Matchfakta Tierp-Lindlöven:
Resultat: 1-11 (1-2, 0-4, 0-5)
Mål Lindlöven: 1-1 Anton Tano (J Karlsson, Morén), 1-2 Linus Carlsson (Anders Gunnarsson, Stråle), 1-3 Patrik Näslund, 1-4 Emil Rooth (Näslund, Anders Gunnarsson), 1-5 Wille Ylitalo (Lalander, Berg), 1-6 Anton Tano (Rooth, Näslund), 1-7 Linus Carlsson (Anders Gunnarsson, Tano), 1-8 Jesper Stråle (Berg), 1-9 Albin Gunnarsson (Eriksson), 1-10 Max Lalander, 1-11 Dennis Eriksson (Andersson, L Carlsson)
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.