Det blev som väntat ny seger när Lindlöven återigen mötte Tierp. Och precis som senast dröjde det innan målskyttet släppte. Borta i Vegahallen kunde Lindlöven till slut vinna med 1-11 via periodsiffrorna 1-2, 0-4 och 0-5.
För en vecka sedan manglade Lindlöven ett gästande Tierp med 12-1. Men när lagen möttes igång på lördagseftermiddagen var det Tierp som oväntat tog ledningen. Lindlöven kunde dock kvittera genom Anton Tano, samtidigt som spelet såg allt bättre ut. Ett defensivt förbättrat Tierp höll dock fortet väl och den första perioden slutade endast 1-2 till Lindlöven.
Men precis som senast släppte det för hemmalaget ju längre matchen led. I mittperioden gick laget ifrån till 1-5, via bland annat mål från Patrik Näslund och Wille Ylitalo. Ett alltmer tröttkört Tierp började att öppna upp ytor i sitt försvar och Lindlöven tog väl tillvara på det.
– Matchbilden var ganska lika den hemma. Vi kunde kontrollera matchen ganska väl och hade ett stort puckinnehav över hela matchen, förklarar Lindlöven-tränaren Jussi Salo.
I den avslutande perioden fortsatte sedan bortalaget att dra ifrån målmässigt. Chanserna duggade tätt för Lindlöven, som på ett kreativt sätt hittade nya vägar i sina attacker. Unge Dennis Eriksson kunde avsluta målskyttet då han fastställde segersiffrorna till 1-11.
”Alltid kul att se unga killar utvecklas”
– Som jag sa efter den första matchen mot Tierp; det här är ingen värdemätare för oss. Det var ingen bra hockeymatch spelmässigt, summerar Jussi Salo men passar även på att berömma den egna insatsen.
– Rent spelmässigt är jag nöjd idag med att vi kunde hålla i pucken bättre än tidigare och att vi spelade vårat eget spel. Sen har vi fortfarande en del att jobba på med avståndet och att vi inte ska tappa puckarna på blålinjen. Vi får inte chansa där.
Bland de många spelare som noterades i matchprotokollet var Anders Gunnars, Anton Tano och Patrik Näslund främst, med tre poäng vardera. Ett annat utropstecken var trion Dennis Eriksson, Albin Gunnarsson och Dennis Andersson. Den unga kedjan fick mycket speltid och tog väl tillvara på den.
– De börjar lära sig hur man spelar på seniornivå. Det är alltid kul att se unga killar utvecklas, säger Jussi.
Lindlöven har nu spelledigt fram till nästa lördag. Då väntar en ny bortaresa till Småland för match mot Vimmerby. Fram till dess har Jussi Salo planerat in en vecka med fem träningar för laget.
– Nu tar vi en bra träningsvecka för att utveckla spelet. Sen får vi hur det går mot Vimmerby nästa helg.
Matchfakta Tierp-Lindlöven:
Resultat: 1-11 (1-2, 0-4, 0-5)
Mål Lindlöven: 1-1 Anton Tano (J Karlsson, Morén), 1-2 Linus Carlsson (Anders Gunnarsson, Stråle), 1-3 Patrik Näslund, 1-4 Emil Rooth (Näslund, Anders Gunnarsson), 1-5 Wille Ylitalo (Lalander, Berg), 1-6 Anton Tano (Rooth, Näslund), 1-7 Linus Carlsson (Anders Gunnarsson, Tano), 1-8 Jesper Stråle (Berg), 1-9 Albin Gunnarsson (Eriksson), 1-10 Max Lalander, 1-11 Dennis Eriksson (Andersson, L Carlsson)
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.