Segrarna fortsätter att trilla in för Lindlöven. I träningsmötet borta mot Forshaga vann laget med 2-3 (1-1, 0-1, 1-0, 0-1). Matchvinnare blev Max Lalander med sitt mål i förlängningen.
Exakt en vecka efter bortasegern mot Vimmerby var Lindlöven tillbaka på spelplanen för en ny träningsmatch. Motståndet stod Forshaga för och det var även värmlänningarna som tog ledningen. Lindlöven kunde dock kvittera via Emil Rooth, framspelad av Wille Ylitalo och David Berg. Ställningen var därmed 1-1 i periodvilan..
– I den första perioden spelade vi inte riktigt bra. Forshaga var tunga och starka, men det var ingen bra period av oss, konstaterar Jussi Salo.
Till mittperioden hittade Lindlöven sedan rätt och tog över spelet. Dominansen var till stora delar total och man fick en rejäl press mot Forshaga-målet. Utdelningen kom också, då Patrik Näslund satte 1-2 och tog gästerna till slutperioden i ledning.
Väl där höll sig ställningen länge och väl. Allteftersom blev dock Lindlöven passiva, något som fick till effekt att Forshaga kunde flytta fram spelet och även kvittera med fyra minuter kvar att spela. Matchen gick därmed till förlängning, där Lindlöven visade stor hunger och även kunde avgöra. Matchvinnare blev precis som mot Vimmerby Max Lalander med sitt 2-3-mål.
”En utvecklande och jämn match”
Segern mot Forshaga innebär att Lindlöven nu står på fyra vinster på fem träningsmatcher. Resultaten är med andra ord goda, men vad tycker man från tränarhåll om lördagens insats?
– Lite upp och ner tycker jag. Stundtals spelar vi riktigt bra och de saker vi tränat på får man se på match också, men stundtals blir vi lite för ivriga och följer pucken för mycket. Men det är en godkänd match, summerar Jussi Salo och fortsätter.
– Vi är fortfarande mitt i läroprocessen med spelsystem och spelidé. Det var en utvecklande och jämn match för oss. Just att vinna en jämn match lär man sig mycket av, vi spelar ju träningsmatcher för att lära oss.
Tränaren plussar extra för Christoffer Ulvestad, som gjorde sin debut i Lindlöven-målet. Även målskytten och forwarden Patrik Näslund får fina lovord efter segern. Redan nästa lördag väntar nytt möte med Forshaga, men innan dess ska Lindlöven även ta emot IFK Arboga i Lindehov. Jussi Salo är laddad inför de två avslutande träningsmatcherna.
– De är viktiga matcher där vi får lite spelträning. Vi kan testa lite nya saker och få mer erfarenhet från matchsituationer. Sen efter det är det bara att ladda för seriepremiären.
Matchfakta Forshaga-Lindlöven:
Resultat: 2-3 e.för (1-1, 0-1, 1-0, 0-1)
Skott: 27-39
Mål Lindlöven: 1-1 Emil Rooth (Ylitalo, Berg), 1-2 Patrik Näslund (Berg, Gunnarsson), 2-3 Max Lalander (Stråle)
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i samband med ett häftigt anfallsspel vilket gjorde att drygt 500 personer fick utrymma lokalen.