Lindlöven tog på onsdagen ytterligare en fin skalp. Borta mot Väsby stod man dock för en blek insats och det krävdes straffar innan Joakim Olsson Fromell kunde fälla avgörandet. 4-3-segern innebär att Lindlöven nu vunnit fyra av sina fem träningsmatcher på försäsongen.
Fem spelade matcher. Fyra vinster. Lindlövens segertåg fortsatte på onsdagen, då laget vann borta mot division 1-motståndet Väsby via 4-3 efter straffar. Dock utan att imponera.
– Vi kommer ut till matchen och är inte med. Vi är efter med skridskoåkningen, tar felbeslut och hjälper inte varandra i egen zon, summerar Daniel Andmarken lagets insats.
Lindlövens assisterande tränare förklarar att Väsbys hårda checkspel och tryck skapade problem. Det var något som inte minst visade sig i skottstatstiken, där Väsby vann med överlägsna 45-23. Andmarken slår fast att det är siffror som ger en rättvis bild av matchen.
Har skapat sig en segervana
Det var även Väsby som målmässigt satt i förarsätet matchen igenom. Men via mål av Felix Scharnke, Niklas Nooni och Daniel Olsson Fromell kunde Lindlöven kvittera tre gånger om och ta matchen till förlängning och slutligen straffar. Där klev Joakim Olsson Fromell fram och blev stor matchvinnare.
Men trots de tre spelmålen under ordinarie matchtid lös offensiven med sin frånvaro menar Andmarken. Istället var det i defensiven som segern lades, trots vissa besvär.
– Felet som vi gör idag är att vi inte är med i skridskoåkningen och det gäller över hela planen. I försvarszon är vi sega ut i hörnen, forwards visar sig dåligt och vi jobbar inte som ett lag helt enkelt. Försvarsspelet är ändå bättre än anfallsspelet tycker jag, säger Andmarken som även passar på att berömma Dayn Belfours målvaktsspel.
Laget har under försäsongen talat om vikten att skapa sig goda vanor. Andmarken medger att kvällens vinst är ett tecken på att Lindlöven skapat sig en fin segervana.
– Ja så är det ju. Hade det här varit en seriematch så hade det känts otroligt bra att sno två pinnar. Det enda positiva egentligen är väl just att vi lyckas vinna efter straffar.
”Prestationerna går upp och ner”
– Men så här är det alltid. Prestationerna går upp och de går ner. Vi hade väldigt många spelare borta och fick starta med två backar på forwardsplats, vilket inte är optimalt, konstaterar Andmarken.
Segern över Väsby var Lindlövens fjärde i rad. Laget har nu spelat fem matcher på försäsongen, varav endast en har slutat i förlust. Även om spelet fortfarande ännu inte sitter och prestationerna varierar råder det ingen tvekan om att man visar en gryende form.
Härnäst väntar bortamöte med Enköping på fredag för Lindlöven. Inför den matchen tränar man på torsdagen och laddar sedan om batterierna för nya utmaningar.
Matchfakta Väsby-Lindlöven:
Resultat: 3-4 efter straffar (1-1, 2-1, 0-1, 0-0)
Skott: 45-23
Mål Lindlöven: 1-1 Felix Scharnke, 2-2 Niklas Nooni, 3-3 Daniel Olsson Fromell, 3-4 Joakim Olsson Fromell
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.