Målen och vinsterna fortsätter att trilla in för Lindlöven. På onsdagen säkrade laget tre nya poäng, via klara 6-1 borta mot Enköping. Vinsten var en skön revansch på höstens båda förluster och håller Löven kvar i serieledning.
Efter höstens två förluster tog Lindlöven en efterlängtad revansch på Enköping. På trettondagen körde man över motståndet med hela 6-1, vilket innebär att man nu besegrat samtliga lag i seriespelet.
– Visst är det skönt, men det säger också lite om att vi slarvat i de två tidigare matcherna. Jag sa innan den här att vi kan inte underskatta dem tre gånger, säger en eftertänksam Johan ”Böna” Persson.
Lindlöven klev till det på förhand tuffa bortamötet ut en aning försiktigt. Laget hade bestämt sig för att inte hamna i underläge mot målrika Enköping, något som ledde till en avvaktande matchupptakt. Nio minuter in bröts så dödläget när Max Lalander prickade in 0-1 för Löven i numerärt överläge.
Ledningen stod sig till mittenakten, där Enköping tidigt kunde kvittera. Rasmus Rundgren återgav Lindlöven ledningen drygt halvvägs in i perioden. Målet gav laget en större trygghet och när den tredje perioden sedan startade vågade man kliva fram klart mer än tidigare.
– När det är bortaplan så kan man gå in och vara lite försiktig i en och en halva period. Sen kan man börja gasa efter det, förklarar ”Böna”.
”Vi ska vara i toppen”
Just ”Böna” höll sig framme i upptakten av slutperioden, då han spelade fram Niclas Eklöw till 1-3. Det blev början på en riktig islossning och innan matchen var över hade laget sprungit ifrån till 1-6 mot ett tröttkört Enköping. Offensiven fortsätter att leverera och Lindlöven har med fyra omgångar spelat gjort klart flest mål i serien.
– Ja, det känns ruskigt skönt. Framförallt har vi powerplaykedjan med Tano, Lalander, Stråle och grabbarna som dundrar in poäng. Den är riktigt vass just nu, berömmer ”Böna”.
Just duon Tano och Lalander stod för fyra av kvällens sex Lövenmål. Segern över Enköping håller laget kvar i topp, där man nu har hela fem poäng ner till playoffstrecket. Med flest gjorda mål och minst insläppta är frågan om Lindlöven är så här pass mycket bättre än motståndet?
– I vårserien ska vi vara det. Det känns som att om vi bara går in gör jobbet ska vi vara i toppen. Det är två lag som hotar oss, och det är Arboga och Skövde, svarar ”Böna” och fortsätter.
– Det är bara att köra på och vara redo att ta på sig blåstället inför varje match. Då ska vi vinna dem.
Matchfakta Enköping-Lindlöven:
Resultat: 1-6 (0-1, 1-1, 0-4)
Publik: 263
Skott: 25-34
Mål Lindlöven: 0-1 Max Lalander (Tano, Näslund), 1-2 Rasmus Rundgren (Eklöw), 1-3 Niclas Eklöw (Persson, Warman), 1-4 Anton Tano (Lalander, Näslund), 1-5 Max Lalander (Tano, Rundgren), 1-6 Anton Tano (Lalander)
Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Forshaga-Köping 3-0
Grästorp-Skövde 3-5
Tabellen från SweHockey:

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den inledande säsongen av HockeyEttan och under söndagen kom även den fjärde triumfen i serien. Trots ett utökat antal minuter i utvisningsbåset, så kunde Lindlöven hålla nollan mot det gästande Kalix som hade åkt nära 100 mil enkel väg för att gästa Lindehov.
– Vi har bra målvakter som räddar oss till den här matchen, säger Sebastian Falk.
Nytt serieupplägg i HockeyEttan där fortsättningsserien AllEttan skrotas är den stora nyheten inför onsdagens säsongspremiär i seriespelet. Den norra serien består nu av tjugo lag som kommer att spela om sex slutspelsplatser, där Lindlöven låter positiva för att ta sig till sitt tredje raka slutspel.
– Jag är jättenöjd med försäsongen och det känns bra med truppen, säger lagets huvudtränare Lennart Hermansson.