Målen och vinsterna fortsätter att trilla in för Lindlöven. På onsdagen säkrade laget tre nya poäng, via klara 6-1 borta mot Enköping. Vinsten var en skön revansch på höstens båda förluster och håller Löven kvar i serieledning.
Efter höstens två förluster tog Lindlöven en efterlängtad revansch på Enköping. På trettondagen körde man över motståndet med hela 6-1, vilket innebär att man nu besegrat samtliga lag i seriespelet.
– Visst är det skönt, men det säger också lite om att vi slarvat i de två tidigare matcherna. Jag sa innan den här att vi kan inte underskatta dem tre gånger, säger en eftertänksam Johan ”Böna” Persson.
Lindlöven klev till det på förhand tuffa bortamötet ut en aning försiktigt. Laget hade bestämt sig för att inte hamna i underläge mot målrika Enköping, något som ledde till en avvaktande matchupptakt. Nio minuter in bröts så dödläget när Max Lalander prickade in 0-1 för Löven i numerärt överläge.
Ledningen stod sig till mittenakten, där Enköping tidigt kunde kvittera. Rasmus Rundgren återgav Lindlöven ledningen drygt halvvägs in i perioden. Målet gav laget en större trygghet och när den tredje perioden sedan startade vågade man kliva fram klart mer än tidigare.
– När det är bortaplan så kan man gå in och vara lite försiktig i en och en halva period. Sen kan man börja gasa efter det, förklarar ”Böna”.
”Vi ska vara i toppen”
Just ”Böna” höll sig framme i upptakten av slutperioden, då han spelade fram Niclas Eklöw till 1-3. Det blev början på en riktig islossning och innan matchen var över hade laget sprungit ifrån till 1-6 mot ett tröttkört Enköping. Offensiven fortsätter att leverera och Lindlöven har med fyra omgångar spelat gjort klart flest mål i serien.
– Ja, det känns ruskigt skönt. Framförallt har vi powerplaykedjan med Tano, Lalander, Stråle och grabbarna som dundrar in poäng. Den är riktigt vass just nu, berömmer ”Böna”.
Just duon Tano och Lalander stod för fyra av kvällens sex Lövenmål. Segern över Enköping håller laget kvar i topp, där man nu har hela fem poäng ner till playoffstrecket. Med flest gjorda mål och minst insläppta är frågan om Lindlöven är så här pass mycket bättre än motståndet?
– I vårserien ska vi vara det. Det känns som att om vi bara går in gör jobbet ska vi vara i toppen. Det är två lag som hotar oss, och det är Arboga och Skövde, svarar ”Böna” och fortsätter.
– Det är bara att köra på och vara redo att ta på sig blåstället inför varje match. Då ska vi vinna dem.
Matchfakta Enköping-Lindlöven:
Resultat: 1-6 (0-1, 1-1, 0-4)
Publik: 263
Skott: 25-34
Mål Lindlöven: 0-1 Max Lalander (Tano, Näslund), 1-2 Rasmus Rundgren (Eklöw), 1-3 Niclas Eklöw (Persson, Warman), 1-4 Anton Tano (Lalander, Näslund), 1-5 Max Lalander (Tano, Rundgren), 1-6 Anton Tano (Lalander)
Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Forshaga-Köping 3-0
Grästorp-Skövde 3-5
Tabellen från SweHockey:

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. Den här gången verkar det däremot som att tåget fortsätter en bit till. Med ett stabilt spel och flera målchanser så ger man inte Strömsbro någon som helst möjligheter till mål. För sjätte gången under säsongen så stänger Lindlöven kassen samtidigt som man själv står för en rejäl utklassning av tabellfemman, Strömsbro.
– Vi gör det bra och stabilt utan att ”flasha” för mycket, säger Lennart Hermansson.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-åringen vann samtliga matcher, där hon stod för en stark och taktiskt imponerande insats, vilket resulterade i ett mycket välförtjänt guld.