Lindlöven tog en ny blytung seger på söndagen. Ödesmötet borta mot Falu IF resulterade i två nya poäng. Stor matchhjälte blev Alexander Kovalonok, som i straffläggningen satte avgörandet till 3-2. Segern till trots halkade Lindlöven ner under strecket, detta då Surahammar vann sin match och gick förbi.
Det blev en dramatisk seger för Lindlöven på söndagen. Först i den avgörande straffomgången kunde Alexander Kovalonok ge laget segern och två enormt viktiga poäng.
– Det här är ju en riktigt tuff bortamatch. Vi tar med oss två poäng hem och vi är riktigt nöjda med dem. Vi är fyra nu men har allt i egna händer. Vinner vi allt klarar vi det och vi har ett jävla go i laget, berömde Tomas Östlund efter segern.
Matchen inleddes annars väldigt jobbigt för Lindlöven. Falu IF klev ut och satte in en kolossal anstormning direkt från start. Men trots över tjugotalet skott kunde Lindlöven hålla jämna steg genom hela perioden, dels tack vare Max Lalanders powerplaymål. Att det stod 1-1 efter den första perioden var Östlund och laget väldigt nöjda med.
– I pausen ändrade vi lite taktiskt. Vi hade sagt att vi skulle spela defensivt men det ledde till att vi blev passiva. Så vi flyttade fram våran styrgubbe och satte press på deras backar. Jag tycker att vi sen tog över i den andra perioden.
Även den andra perioden slutade med var sitt mål för lagen. Återigen var det Max Lalander som höll sig framme i powerplay och gav Lindlöven ledningen på nytt. Men precis som i den första perioden kvitterade Falu. I den tredje perioden gick sedan Lindlöven för ett avgörande, men närmare än en dubbelchans för Joakim Olsson Fromell och Lalander kom man inte.
Matchen gick istället till förlängning och sen vidare till straffar. Efter att Patrik Säfström missat sin straff kopplade Falu greppet om straffläggningen. Men då klev Lalander fram och kvitterade, innan Kovalonok avgjorde i den sista omgången. Östlund plussade extra för tvåmålsskytten Lalander och bröderna Olsson Fromell. Dessutom lyfte han fram Philip Ödmark, som i långa stunder höll laget kvar i matchen med sitt spel.
Trots segern och de två poängen sjönk Lindlöven i tabellen, då Surahammar vann sin match. Men segern tog även Falu in i streckstriden och de tre lagen står nu inom tre poäng. Det blev en väldigt enkel hemresa för Lindlöven.
– Jävligt skönt att åka härifrån med en vinst. Det här drar ju ihop tabellen så att säga, avslutade Östlund.
Matchfakta Falu IF-Lindlöven:
Resultat: 2-3 e.str (1-1, 1-1, 0-0, 0-0)
Skott: 37-28
Publik: 133
Mål Lindlöven: 0-1 Lalander (Gunnarsson, D Olsson Fromell), 1-2 Lalander (D Olsson Fromell, Gunnarsson), 2-3 Kovalonok
Övriga resultat från division 1 C:
Surahammar-Hedemora 5-1
Skedvi/Säter-Tierp 3-5
Tabellen:
1 Tierp 11 40-30 32
2 Falu IF 12 48-32 29
3 Surahammar 12 41-27 28
4 Lindlöven 12 55-29 27
5 Hedemora 11 24-53 7
6 Skedvi/Säter 12 26-63 3
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.