Oskari Lehtinen tränade med laget på lördagen och är spelklar till morgondagens match. FOTO: Hannes Feldin

Lindlöven värvar finsk landslagstalang: ”Jag är här för att göra mål”

Oskari Lehtinen är namnet på Lindlövens senaste tillskott. Klubben presenterade sitt finska nyförvärv på lördagen och debuten sker redan imorgon mot Skövde. Med sig till Lindesberg tar 21-åringen meriter från spel i finska juniorlandslaget, SM-Liiga och Mestis.

Lindlöven väljer att både bredda och spetsa truppen. På lördagen presenterade man Oskari Lehtinen som ny spelare i klubben. Den 21-åriga finnen kommer närmast från Mörrum, där han i samband med ett tränarskifte valde att bryta sitt kontrakt. Ny klubbadress blir nu alltså Lindlöven.

– Det känns bra. Det är en fin stad och jag är laddad för att spela här, säger Oskari själv om flytten.

Forwarden förfogar över ett väldigt starkt CV, med spel i finska SM-Liiga som främsta merit. Totalt gjorde han där förra säsongen tre poäng på fem matcher för Ässät, samt 19 poäng på 38 matcher för TUTO i andradivisionen Mestis. Lägg därtill spel i det finska juniorlandslaget och det är en erfaren 21-åring som ansluter till Lindlöven.

– Det känns riktigt bra att vi får hit en kvalitetsspelare. Det är inte som ofta som ett HockeyEttan-lag kan plocka spelare från den högsta ligan. Han är ”rightare” också, det ger lite mer alternativ för oss i powerplay, säger Jussi Salo som fick testa nyförvärvet på morgonens ispass.

– Jag har sett Oskari under flera år i SM-Liiga, så jag visste vilken spelare han är. Det var en bra första träning och han har ett bra skott och skjuter snabbt. Han behöver inte mycket tid för att skjuta, det är viktigt i den här serien.

”Min specialitet är mitt skott”

Just skottet är den egenskap som Oskari själv pekar ut som sin starkaste. Med sina 90 kilo är han även en tillgång i det fysiska spelet, där han vill gå i bräschen för laget. Men att han värvas till Löven som en poängspelare är han tydlig med.

– Jag skulle säga att min specialitet är mitt skott. Jag har ett bra skott, så jag försöker att utnyttja det så mycket som möjligt och göra mål. Det är därför som jag är här, konstaterar Oskari som fått chansen att möta upp truppen.

– Mina första intryck är bra. Vi hade en morgonträning nu och det kändes bra. Kul att möta Jussi också, jag tror att han kommer att vara en bra tränare.

Lindlöven slåss för närvarande för spel i Allettan och nästa match väntar imorgon mot Skövde. Redan då ska Oskari Lehthinen kunna debutera. Jussi är redo att justera formationerna för att få nyförvärvet att passa in, men har samtidigt tålamod med 21-åringen.

– Vi ska komma ihåg att han åkte hit upp från Mörrum igår, det är en ganska lång bit. Allt är nytt för honom och det tar säkert lite tid att anpassa sig. Jag hoppas att Oskari lyckas redan imorgon, men vi måste ge honom några träningar för att veta hur vi spelar.

Publicerad 7 november 2015 klockan 16:05


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Asso Eliassi blev hemmalagets bästa målskytt efter tio fullträffar mot tabellens nästjumbo. LIF Lindesberg är nu bara tre poäng bakom tabellettan och har god chans att gå tillbaka till Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, förvandlades i den andra halvleken till en ren slakt. Med halvtidssiffrorna 17-15 så växlade LIF Lindesberg upp sig ordentligt inför matchens andra halva där man enbart släppte in två mål genom den andra halvleken, samtidigt som hemmatruppen själva satte punkt med fjorton raka mål inom matchens sista kvart.

25 januari 2026 klockan 19:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Arkivfoto: Hasse Persson

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.

21 januari 2026 klockan 22:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”

LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var ...

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan

LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av ...

Även om matchens första period inte blev den bästa för Lindlöven så fick hemmalaget fira in tre nya poäng efter en succéartad mittperiod. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Årets första hemmamatch ger tre poäng

Lindlöven är tillbaka på hemmaisen! Efter julledigheter och tre raka bortamatcher så var det äntligen dags, för första gången för det nya året, öppna portarna till Lindehov. Enköping stod för årets första motstånd och utnyttjade direkt hemmalagets tråkiga nivå på spelet som uppstod i den första perioden. Lindlöven vände allt till sin fördel i mittperioden och stod även starkast i matchens sista tjugo minuter.

14 januari 2026 klockan 22:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SKs ordförande, Patrik Nilsson, var med och startade upp Plexikampen. Insamlingen har fått ett otroligt gehör och ännu finns det tid att hjälpa föreningen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Plexikampen är igång för Guldsmedshytte SK

I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.

13 januari 2026 klockan 11:07 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Målrikt på hemmaplan när handbollsserien vänder
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan n...
6 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor finalglädje när Klubbteamet Cup avgjordes: ”Fantastiskt kul”
Som en avslutning av Ervalla SKs 90-årsjubileum så kom föreningen tillbaka till Lindesberg Arena för att arrangera Klubbteamet Cup. Bland de 26 ...
4 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Det nya året rivstartar med futsal i arenan
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka...
1 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Den nionde upplagan av LindeDagen fick Lindesbergarna att gå man ur huse under onsdagseftermiddagen. Det bjöds på ett härligt sensommarväder och mängder med aktiviteter, uppträdanden och information. Strandpromenaden och Loppholmarna fylldes till bredden av glada besökare som fick ta del av det mesta av det bästa med Lindesberg. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Nyhetsåret 2025 – Vad minns du?

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.

Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!

31 december 2025 klockan 13:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Den åttaåriga valacken Certainly (Inringad i rött) går i mål som trea, vilket även är Fornabodatränaren Jimmi Ehlers första placering på fransk mark. Den franska hästen Hippie du Breil vann loppet med bara en tiondel före Certainly. Foto: Skärmdump från Atg Live/Equidia Pro

Jimmi Ehlers blir trea i Frankrikedebuten: ”Jättelopp”

Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.

29 december 2025 klockan 20:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Fyra eldsjälar prisades med energiklappen

För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gå...

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi ...

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra ...

LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.

7 december 2025 klockan 19:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen ...

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. ...

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från ...

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksm...

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom ...

Lennart "Lelle" Hermansson. Arkivfoto: Hasse Persson

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”

På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart ”Lelle” Hermansson inför nedsläppet.

22 november 2025 klockan 11:37 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som...
17 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung ...
14 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-11-07

2025-11-03

2025-11-03

2025-11-02

2025-10-31

2025-10-30

2025-10-23

2025-10-13

2025-10-12

2025-10-11

2025-10-06

2025-10-05

2025-10-02

2025-10-02

2026-01-30 11:58