Lindlöven vinnare i ödesmötet

Jakten på playoff lever vidare för Lindlöven. I ödesmötet tog laget säsongens första seger mot Borlänge, efter att man avgjort i den tredje perioden. Slutresultatet 5-2 gör att Lindlöven tar klivet upp på tredjeplatsen och fortsätter att flåsa Kumla i nackskinnet.

Lindlöven tog på onsdagskvällen emot Borlänge i ett riktigt ödesmöte där fortsatt chans på playoff-spel låg i potten. Det var även hemmalaget som inledde bäst och fick ett tidigt powerplay, där Oliver Styf testade lyckan med ett farligt avslut. Tack vare det numerära överläget kunde Lindlöven etablera sig i anfallszonen och man dominerade stora delar av matchupptakten.

Efterhand växte dock Borlänge in i drabbningen och efter sju-åtta minuter började spelet att jämna ut sig. Att det var en viktig match var tydligt. Spelet var låst, inget av lagen tog några risker och William Walléns sidoskott efter elva minuter var matchens största möjlighet. Men från ingenstans kom så målet som bröt dödläget.

Alexander Kovalonok och Christian Hägg samspelade i anfallszonen och pucken hittade så småningom fram till Mattias Morén. Stående intill sargkanten skickade backen iväg ett snabbt skott, såg pucken leta sig in och kunde med 12.42 på klockan fira 1-0. Periodens sista tredjedel dominerades sedan av Borlänge, men Lindlöven redde ut både ett och två boxplay och gick till vila i ledning.

Även upptakten av den andra perioden präglades av utvisningar och Lindlöven fick återigen spela med en man kort. Den faran avstyrdes, men lagom då laget återfått sin fulla styrka blev det rörigt i egen zon varpå Borlänge på en retur kunde slå in 1-1. Gästerna fortsatte därefter att ligga på hårt mot Lindlöven-målet, men Dayn Belfour kunde via flera parader hålla tätt.

”Var tvungna att vinna den här matchen”

Spelmässigt utvecklades mittperioden till en mer böljande historia än den första. Tempot var högt och det bjöds på härliga spelvändningar åt båda håll. Mot slutet tog Lindlöven över en aning och man fick även chansen i powerplay. Där var dock Borlänge närmast via en kontring. Men slutsignalen hann rädda Lindlöven, som i pausen samlade sig och lyfte fram några tydliga budskap.

– Noggrannhet och att verkligen ta chansen att hänga på tåget nu. För vi var tvungna att vinna den här matchen, det hade varit över annars med tre matcher kvar, berättar Niklas Nooni om snacket inför den tredje perioden.

Väl där såg Lindlöven tidigt till att koppla greppet. Daniel Olsson Fromell fick skottläge från nära håll i powerplay, laget pressade på rejält och till slut fick man även utdelning. Sex minuter in i perioden ställde man snabbt om till anfall. William Wallén vek in från kanten i den yta som öppnat upp sig och vispade in det förlösande 2-1.

Bara sekunder därefter var det återigen nära, då Joakim Olsson Fromell serverades ett friläge. 3-1 kom dock inte där, men väl minuten senare när Niklas Nooni sprätte upp pucken i nättaket. Det målet tvingade Borlänge att växla upp och gästerna slog på de offensiva cylindrarna.

Med fem minuter kvar att spela kom även reduceringen, något som satte stor press på Lindlöven. Då klev lagkaptenen Felix Scharnke fram och visade vägen. Med ett distinkt skott prickade han in fyran och kort därefter utökade han även till 5-2 och satte punkt för dramatiken. Lindlöven tog den livsviktiga segern och de tre poängen, något som gör att jakten på playoff lever vidare.

– Det var sjukt viktigt. Otroligt bra att vi samlade oss i tredje och tog hem det, slår Nooni fast.

Förbi och upp på tredjeplats

Betydelsen av segern gick i efterhand inte att ta miste på. Spelarna strålade i takt med varandra och glädjen var total, både på isen och i omklädningsrummet. Och man hade även all rätt till att fira triumfen.

De tre poängen gör nämligen att Lindlöven tar klivet förbi Borlänge. Därmed är man ny tabelltrea, endast en poäng bakom playoff-strecket. Med Borlänge tre poäng bakom tyder nu det mesta på att kampen om andraplatsen kommer att stå mellan Lindlöven och Kumla.

– Ja, det känns som det och det är surt att vi inte har det i egna händer. Men Kumla kan ju darra. Herregud de spelade inte bra här mot oss senast och vi är ett bättre lag än dem, så jag tror att de kan tappa poäng. För oss gäller det att vinna de tre sista, förklarar Nooni.

På lördag väntar nästa match för Lindlöven, som då tar emot ett avhängt Grästorp. Till det mötet kommer man med fyra raka vinster och Nooni tycker att laget fått ett uppsving i och med värvningarna.

– Vi är i storform och har fått in jävligt bra killar. De både producerar och gör skitgörat, det är jätteviktigt att de kom in.

Matchfakta Lindlöven-Borlänge:
Resultat: 5-2 (1-0, 0-1, 4-1)
Publik: 320
Skott: 44-29
Mål Lindlöven: 1-0 Mattias Morén (Hägg, Kovalonok), 2-1 William Wallén (Warman), 3-1 Niklas Nooni, 4-2 Felix Scharnke (Orrpars), 5-2 Felix Scharnke (Lalander, Persson)

Övriga resultat från HockeyEttan Västra vår:
Kumla-Forshaga 9-2
IFK Arboga-Mariestad 4-5 str
Grästorp-Surahammar 2-5

Tabellen från SweHockey:

Publicerad 4 februari 2015 klockan 21:23

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.

1 maj 2026 klockan 18:19 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. ...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsä...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger ...
4 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.

2 mars 2026 klockan 12:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket...
1 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där ...
28 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde ...
26 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-26

2026-02-25

2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-13

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-05-04 16:04