Ytterligare en stabil seger för Lindlöven när Valbo besegrades med 7-1, i en match där det i vanlig ordning är Lindlövens vassa forwards som levererade.
Två mål var från Simon Jellvert och NIiklas Ottosson, ett vardera av Niklas Nooni, Patrik Säfström och Oskar Larsson. Känslan var att Lindlöven gjorde lite som man ville, gav inte mer än vad som behövdes men gjorde ändå mål lite på beställning. Stark målvaktsinsats av Philip Ödmark som så när fick hålla nollan, men med mindre än två minuter så sprack den
Staffan Tholsson, Lindlövens tränare var inte speciellt nöjd med spelet, men glad över vinsten.
– Vi gör inte någon speciellt bra match men vinner ändå med 7-1, det tyder på en styrka i laget. Vi driver på med fyra femmor vilket gör att vi orkar mycket, till skillnad från lagen som spelar med tre femmor, säger Staffan.
Lindlöven startade matchen ganska lojt, men två snabba mål förändrade matchbilden.
– Vi tränar mycket på att komma med fart genom mittzon och dom två killarna Nooni och Säfström är dom i laget som är bäst på det, så ganska logiskt att dom gör första målen. Det är rätt killar som kommer i dom lägena, fortsätter Staffan.
Sedan blev spelet sönderryckt av att Löven tar för många utvisningar, vilket Staffan är kritisk till.
– Vi blir lite för bekväma mot de sämre lagen och jobbar inte riktigt in i situationerna, utan slutar att åka skridskor och hakar i stället. Det här är något som vi måste slipa bort, det tar för mycket kraft att spela med en man mindre.
En som gjorde en mycket bra match är Philip Ödmark i målet, han var på vippen att få sin första nolla.
– Det är tredje matchen som vi släpper in ettan med mindre än två minuter kvar av matchen, det är klart att det är jättesurt att inte få en nolla, berättar Philip.
Första femman i vanlig ordning mycket vass, dom gör fem mål. Förutom Philip som Staffan tror är seriens bästa målvakt, vill Staffan också ge överbetyg till fjärdefemman.
Publik: 349
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF spelade i uppförsbacke med en match mot Täby i benen, bara dagen innan sitt möte mot tabelltvåan LIF Lindesberg. Även om Umeåtruppen gjorde vad man kunde så fanns det ingen dramatik att ta del av när LIF Lindesberg istället fick chansen att putsa på sin redan stora målskillnad.
– Vi vill gärna öka på den inför våra fem sista matcher i grundserien, säger Axel Carlberg efter matchen.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.