Ytterligare en stabil seger för Lindlöven när Valbo besegrades med 7-1, i en match där det i vanlig ordning är Lindlövens vassa forwards som levererade.
Två mål var från Simon Jellvert och NIiklas Ottosson, ett vardera av Niklas Nooni, Patrik Säfström och Oskar Larsson. Känslan var att Lindlöven gjorde lite som man ville, gav inte mer än vad som behövdes men gjorde ändå mål lite på beställning. Stark målvaktsinsats av Philip Ödmark som så när fick hålla nollan, men med mindre än två minuter så sprack den
Staffan Tholsson, Lindlövens tränare var inte speciellt nöjd med spelet, men glad över vinsten.
– Vi gör inte någon speciellt bra match men vinner ändå med 7-1, det tyder på en styrka i laget. Vi driver på med fyra femmor vilket gör att vi orkar mycket, till skillnad från lagen som spelar med tre femmor, säger Staffan.
Lindlöven startade matchen ganska lojt, men två snabba mål förändrade matchbilden.
– Vi tränar mycket på att komma med fart genom mittzon och dom två killarna Nooni och Säfström är dom i laget som är bäst på det, så ganska logiskt att dom gör första målen. Det är rätt killar som kommer i dom lägena, fortsätter Staffan.
Sedan blev spelet sönderryckt av att Löven tar för många utvisningar, vilket Staffan är kritisk till.
– Vi blir lite för bekväma mot de sämre lagen och jobbar inte riktigt in i situationerna, utan slutar att åka skridskor och hakar i stället. Det här är något som vi måste slipa bort, det tar för mycket kraft att spela med en man mindre.
En som gjorde en mycket bra match är Philip Ödmark i målet, han var på vippen att få sin första nolla.
– Det är tredje matchen som vi släpper in ettan med mindre än två minuter kvar av matchen, det är klart att det är jättesurt att inte få en nolla, berättar Philip.
Första femman i vanlig ordning mycket vass, dom gör fem mål. Förutom Philip som Staffan tror är seriens bästa målvakt, vill Staffan också ge överbetyg till fjärdefemman.
Publik: 349
Kallblodstravaren är en av två hästraser inom travsporten och på söndag kommer fina unghästar att visas upp på Fornaboda. Detta blir det fjärde året i följd som Sleipner Lindesberg, i samarbete med Fornabodas Travamatörklubb, arrangerar en utställning av regionens unga kallblod. Något som lockar många aktiva till Fornaboda i mitten av september.
– De aktiva ser mycket positivt gällande arrangemanget, säger Anders Järnerot.
Lindesberg och Frövi judo står för värdskapet när judo-VM för personer med Downs Syndrom avgörs i augusti 2026. Som uppladdning inför världsmästerskapet arrangerar man även lag-SM redan i december, där Frövi judos damer har en imponerande vinstsvit på hela åtta år i rad.
– Nu ska vi toppa EM från i år, säger Johan Orrbo glatt.
Det blev hårda fighter om medaljerna, när judo-EM för personer med Downs syndrom arrangerades i Lindesberg Arena under lördagen. Amanda Orrbo lyckades bli den enda svenska deltagaren som knep en av de ädlare valörerna, när hon fick med sig ett EM-silver hem.
– Det känns jättebra, jag är väldigt nöjd med mina matcher, säger hon till LindeNytt.
För första gången någonsin hålls judo-EM för personer med Downs Syndrom i Sverige, närmare bestämt i Lindesberg. Sju nationer, med totalt 42 tävlande, gör upp om medaljerna i Lindesberg Arena under lördagen.
– Det är mycket jobb, men det ska bli skitkul att göra det här, säger Johan Orrbo från Frövi judo.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.