Ytterligare en stabil seger för Lindlöven när Valbo besegrades med 7-1, i en match där det i vanlig ordning är Lindlövens vassa forwards som levererade.
Två mål var från Simon Jellvert och NIiklas Ottosson, ett vardera av Niklas Nooni, Patrik Säfström och Oskar Larsson. Känslan var att Lindlöven gjorde lite som man ville, gav inte mer än vad som behövdes men gjorde ändå mål lite på beställning. Stark målvaktsinsats av Philip Ödmark som så när fick hålla nollan, men med mindre än två minuter så sprack den
Staffan Tholsson, Lindlövens tränare var inte speciellt nöjd med spelet, men glad över vinsten.
– Vi gör inte någon speciellt bra match men vinner ändå med 7-1, det tyder på en styrka i laget. Vi driver på med fyra femmor vilket gör att vi orkar mycket, till skillnad från lagen som spelar med tre femmor, säger Staffan.
Lindlöven startade matchen ganska lojt, men två snabba mål förändrade matchbilden.
– Vi tränar mycket på att komma med fart genom mittzon och dom två killarna Nooni och Säfström är dom i laget som är bäst på det, så ganska logiskt att dom gör första målen. Det är rätt killar som kommer i dom lägena, fortsätter Staffan.
Sedan blev spelet sönderryckt av att Löven tar för många utvisningar, vilket Staffan är kritisk till.
– Vi blir lite för bekväma mot de sämre lagen och jobbar inte riktigt in i situationerna, utan slutar att åka skridskor och hakar i stället. Det här är något som vi måste slipa bort, det tar för mycket kraft att spela med en man mindre.
En som gjorde en mycket bra match är Philip Ödmark i målet, han var på vippen att få sin första nolla.
– Det är tredje matchen som vi släpper in ettan med mindre än två minuter kvar av matchen, det är klart att det är jättesurt att inte få en nolla, berättar Philip.
Första femman i vanlig ordning mycket vass, dom gör fem mål. Förutom Philip som Staffan tror är seriens bästa målvakt, vill Staffan också ge överbetyg till fjärdefemman.
Publik: 349
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.