Ytterligare en stabil seger för Lindlöven när Valbo besegrades med 7-1, i en match där det i vanlig ordning är Lindlövens vassa forwards som levererade.
Två mål var från Simon Jellvert och NIiklas Ottosson, ett vardera av Niklas Nooni, Patrik Säfström och Oskar Larsson. Känslan var att Lindlöven gjorde lite som man ville, gav inte mer än vad som behövdes men gjorde ändå mål lite på beställning. Stark målvaktsinsats av Philip Ödmark som så när fick hålla nollan, men med mindre än två minuter så sprack den
Staffan Tholsson, Lindlövens tränare var inte speciellt nöjd med spelet, men glad över vinsten.
– Vi gör inte någon speciellt bra match men vinner ändå med 7-1, det tyder på en styrka i laget. Vi driver på med fyra femmor vilket gör att vi orkar mycket, till skillnad från lagen som spelar med tre femmor, säger Staffan.
Lindlöven startade matchen ganska lojt, men två snabba mål förändrade matchbilden.
– Vi tränar mycket på att komma med fart genom mittzon och dom två killarna Nooni och Säfström är dom i laget som är bäst på det, så ganska logiskt att dom gör första målen. Det är rätt killar som kommer i dom lägena, fortsätter Staffan.
Sedan blev spelet sönderryckt av att Löven tar för många utvisningar, vilket Staffan är kritisk till.
– Vi blir lite för bekväma mot de sämre lagen och jobbar inte riktigt in i situationerna, utan slutar att åka skridskor och hakar i stället. Det här är något som vi måste slipa bort, det tar för mycket kraft att spela med en man mindre.
En som gjorde en mycket bra match är Philip Ödmark i målet, han var på vippen att få sin första nolla.
– Det är tredje matchen som vi släpper in ettan med mindre än två minuter kvar av matchen, det är klart att det är jättesurt att inte få en nolla, berättar Philip.
Första femman i vanlig ordning mycket vass, dom gör fem mål. Förutom Philip som Staffan tror är seriens bästa målvakt, vill Staffan också ge överbetyg till fjärdefemman.
Publik: 349
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.