Lindlövens derbyfest – storpublik såg laget köra över Arboga

Äntligen lossnade målskyttet för Lindlöven. I fredagens hemmaderby mot IFK Arboga vände man på ett tidigt underläge och körde därefter över gästerna. Med slutsiffrorna 6-2 kunde Lindlöven bryta sin förlustsvit och ta revansch inför 963 åskådare.

Det vankades derby i Lindehov då säsongens första fredagsmatch gick av stapeln. Hemmalaget Lindlöven inledde även piggt och energiskt och satte IFK Arboga på prov. Den fina starten betalade av sig och laget fick ett powerplay, men där ställde gästerna snabbt om. En lång passning hittade fram till en fri Fredrik Orrsten, som i sin tur hittade nätmaskorna bakom Dayn Belfour.

– Det är tungt att åka på det, men det är Orrsten som skjuter jävligt vasst. Han är skicklig och man får inte släppa honom som vi gör där. Det är inte bra att släppa in det i powerplay, konstaterar Johan Persson kring det tidiga underläget.

Men Lindlöven hämtade sig snabbt efter målet och bet sig fast i anfallszonen i långa perioder. Med nio minuter på klockan kom även kvitteringsläget för Patrik Nyman. Skottet gick dock utanför mål, men forwarden vann tillbaka pucken och lämnade över den till Johan Persson som ur svag vinkel skickade iväg ett skott. Till Johans egen förvåning letade sig pucken in till 1-1.

– Jag kan säga så här att jag får en puck och bara skjuter. Den går rakt upp i krysset säger dem (lagkamraterna), men när jag själv kollade upp så såg jag bara en målvakt. Det var skönt och bra att få kvitteringen tidigt.

Efter målet tog sig Arboga in i matchen och Lindlövens dominans avtog. Men mot slutet av perioden återtog sedan hemmalaget sitt övertag och flyttade fram pjäserna. Niklas Nooni och Felix Scharnke hade varsitt genombrott och Max Lalander avslutade perioden med ett rungande stolskott. Men några fler mål blev inte och perioden slutade 1-1, trots ett 14-7 i skott till Lindlövens fördel.

Fick utdelning i mittperioden

Även i den andra akten ställde IFK tidigt om i boxplay, men denna gång missade man det öppna målet. Kort därefter fick gästernas Roman Semjonovs fritt spelrum och tvingade Belfour till en jätteräddning. Upptakten av den andra perioden bjöd i övrigt på ett ganska slarvigt spel, något som ledde till många omställningar och ett högt tempo.

Mitt i det fick Lindlöven chansen i spel fem mot fyra. Efter en längre press hittade bröderna Olsson Fromell varandra, där Joakim serverade Daniel som stående mitt framför mål satte 2-1. Bara minuten därpå fick Niklas Nooni fritt fram i boxplay. Den gången missade han. Men lagom när utvisningen tagit slut fick forwarden en ny chans, skottet räddades men på returen dök Christian Hägg upp och petade in 3-1.

Efter de båda målen tog Lindlöven återigen över fullständigt. Laget radade upp chanser, även i boxplay där både Christian Hägg både skaffade sig ett friläge och en straff som dock räddades. IFK Arboga stack upp emellanåt, men farligheterna runt Dayn Belfours mål var få. När sedan Henrik Warman en minut före periodvila dundrade in 4-1 i powerplay var det logiskt.

”Rolig match med mycket känslor och publik”

I slutperioden fick sedan Lindlöven tackla ett mer desperat motstånd. IFK Arboga klev ut med en fart och offensivlusta som laget inte uppvisat tidigare, men hemmalaget stod emot utan några större besvär. Efter att ha rett ut den inledande pressen klev sedan Patrik Nyman fram och stänkte in femman i nättaket.

Alexander Kovalonok fortsatte sedan Lindlövens målskytte. Kvickt slank han igenom motståndarförsvaret och satte det 6-2-mål som sedan stod sig matchen ut. Målet var lagets tredje i powerplay för kvällen.

– Det var riktigt skönt. Vi har haft det tungt i powerplay tidigare, så jag hoppas att det lossnar nu, säger Christian Hägg efter matchen.

I matchens slutskede kontrollerade sedan Lindlöven sin ledning och när slutsignalen gick kunde laget fira tre nya poäng. De nära på 1000 åskådarna hyllade sina derbyvinnare, som trivdes med inramningen.

– Det var en jävla rolig match att spela, med mycket känslor och publik. Det var bra stämning och det hördes ute på isen, strålar Johan.

”Starkt med derbyvinst”

Vinsten mot IFK Arboga innebar en härlig revansch från säsongens tidigare möte. Extra glädjande var den målfabrikation som Lindlöven stod för, speciellt då laget haft problem med målskyttet i de senaste matcherna. De sex målen och derbytriumfen gav verkligen laget en stor dos av energi.

– Den betyder jättemycket. Nu tror vi på oss själva igen, har en ledig helg och då är det lättare att komma tillbaka på måndag taggade. Det är starkt med en derbyvinst mot Arboga, summerar målskytten Christian som även hann med att missa en straff.

I och med derbyvinsten tog sig Lindlöven närmare Arboga i tabellen. Endast en poäng skiljer nu lagen åt, men Christian siktar högre än så.

– Vi kommer att sluta före Arboga i alla fall. Alla slår alla. Får vi en bra streak här så kan vi absolut vara med och slåss om Allettan-platserna tror jag.

Matchfakta Lindlöven-IFK Arboga:
Resultat: 6-2 (1-1, 3-0, 2-1)
Skott: 35-24
Publik: 963
Mål Lindlöven: 1-1 Johan Persson (Nyman, J Olsson Fromell), 2-1 Daniel Olsson Fromell (J Olsson Fromell, Styf), 3-1 Christian Hägg (Nooni, Andersson), 4-1 Henrik Warman (Persson, Kovalonok), 5-1 Patrik Nyman (Styf, Resin), 6-2 Alexander Kovalonok (Nyman, Hägg)

Lindlöven riktar ett stort tack till följande företag som möjliggjorde fri entré för alla:

Lindesbergs Bygg, Carlssons Industriservice, Swedimport, Linde Bildelar BDS, AB Karl Hedin, Dagens Jobb, Lås & Säkerhetsspecialisten, Jardlers Åkeri, NLF, Gustafssons Parkett & Golv, Colorama, Bergslagens Plåt, Englunds Ur & Guld, iis, Elon, Hugo Eriksson Bil, Linde Byggnadsplåt, Lindesbergs Bilskadecenter, Möller Bil, G&D Bygg, Grillköket, Grant Thornton, Norlings Buss, Hemköp, LIBO, LindeNytt, Team Sportia, Strands Grafiska, Gencos och Bergslagens Sparbank.

Tabellen från SweHockey:

Publicerad 7 november 2014 klockan 21:26

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Politiker och tjänsteman närvarade när kommunens nya vision presenterades. Foto: Camilla Lagerman

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.

20 maj 2025 klockan 16:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.

19 maj 2025 klockan 14:40 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tä...

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i ...

Ingrid Nilsson kammade hem titeln som årets idrottare för tredje gången. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan

Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.

7 maj 2025 klockan 22:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Fornaboda är först i landet att köra en ponnytravdag med varmblodslopp för ungdomar. Hemmahästarna Excellenzen (t.v.) och Bec's Brisa (t.h.) kommer båda att tävla på Fornaboda under måndagen. Kollage och foto: Timmy Lundegård

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag

Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.

17 april 2025 klockan 21:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgr...
11 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda...
10 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre ...
9 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Ali Yamal Yassin, Ordförande Bergslagens IF. Jenny Ågren, VD Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser. Foto: privat

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.

13 mars 2025 klockan 12:01 av Fredrik Norman Visa hela artikeln

Efter fyra jämna slutspelsmatcher mellan Boden och Lindlöven så blev norrbottningarna för tunga i den femte och avgörande matchen under onsdagen. Arkivbild: Timmy Lundegård

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.

12 mars 2025 klockan 21:51 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlö...

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

I helgen har Lindlöven (på bilden från en tidigare seger) chansen att avgöra slutspelets kvartsfinal mot det gästande Boden. Två matcher spelas i Lindehov under lördag och söndag där hemmalaget hoppas på dubbla segrar. Arkivfoto: Hasse Persson

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher innebär att det blir slutspelsmöten i Lindehov under både lördagen och söndagen, där den aktuella kvartsfinalen kan få sitt avgörande på söndag. Seger under lördagen blir däremot viktig för båda lagen, där Lindlöven ger goda rapporter.
– Vi kommer med pigga och fräscha spelare med bra energi, säger Lennart Hermansson.

7 mars 2025 klockan 08:30 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de stö...

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos ...

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gä...

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”

Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till ...

De 412 besökarna fick vara med om en larmutrymning efter att inbrottslarmet pausat söndagens handbollsmatch. Foto: Timmy Lundegård

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm

Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i samband med ett häftigt anfallsspel vilket gjorde att drygt 500 personer fick utrymma lokalen.

23 februari 2025 klockan 19:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten ...
22 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindeförening prisat för sitt arbete med ungdomar
Bergslagens IF prisades vid Sverige Uniteds årliga gala som ägde rum den 13 februari. För deras insatser att ge barn och unga möjlighet att tillh...
18 februari 2025 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

bildspel Tidig setseger räckte inte för hemmatriumf
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även...
15 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2024-12-22

2024-12-14

2025-05-20 16:46