Bröderna Olsson Fromell fick fira tre nya poäng för Lindlöven, efter två mål och en assist från "Danne". FOTO: Hannes Feldin

Lindlövens härliga avslut – vände mot topplaget

Lindlöven kan gå till julvila med fyra raka segrar. Hemmamötet med Allettan-klara Vimmerby HC fick dock värsta tänkbara start, då laget tidigt hamnade i tvåmålsunderläge. Men via en fantastisk mittperiod och ett stabilt försvar vände Lindlöven och vann med 4-2 i höstseriens sista match.

Annons

Det var ett Lindlöven i medvind som tog emot redan Allettan-klara Vimmerby HC på onsdagen. Men av hemmalagets fina form såg man inget av i inledningen. Redan efter 1.11 hade Henrik Hjerpe släppt en retur som slagits i nät av gästerna. Och knappt hade den kallduschen lagt sig innan Hjerpe i spel fem mot fyra inte fick träff på pucken, varpå 0-2 satt i det vidöppna målet.

Nej, Lindlöven hade inte mycket att sätta emot i den inledande perioden. Med ett fartfyllt spel kunde Vimmerby kontra på de enorma ytor som fanns tillgängliga. Efter att Hjerpe utgått med en befarad axelskada tog Dayn Belfour plats i målet, där han fick fullt upp per omgående. Tack vare Belfours räddningar och målramen kunde Lindlöven gå till vila i endast ett tvåmålsunderläge.

– Vi är inte där. Vi tacklas inte, åker inte skridskor och lägger inte puckarna på mål, rasar Daniel Olsson Fromell mot den svaga första perioden.

Den assisterande kaptenen berättar att tongångarna även var hårda i omklädningsrummet under periodpausen.

– Det var inte så mycket snack. Det var mera en avhyvling både från den ena och den andra. Men det gav ju skruv sen till andra.

Gjorde fyra mål i mittperioden

För till mittperioden kom det sedan ut ett helt annat hemmalag. Tidigt in i den ställde Lindlöven om snabbt, där bröderna Fabian och Zebastian Ilestedt elegant spelade fram Daniel Olsson Fromell. Med ett rappt skott skickade ”Danne” upp pucken i nättaket till 1-2. Och bara tre minuter senare höll sig målskytten framme igen och skickade in kvitteringen.

– Andra målet så kommer jag från båset och pucken studsar rakt ut till mig i slottet. Jag visste att jag var fri, så jag tänkte att jag tar emot den och letar efter vart jag ska skjuta. Jag hade missat ett sånt där läge förut, så nu tänkte jag ta det lugnare haha, berättar ”Danne”.

Med de två målen bakom sig fortsatte Lindlöven att mala på med sin härliga attityd. När halva matchen spelats kom även ledningsmålet, då tvåmålsskytten ”Danne” hittade fram till Zebastian Ilestedt som nöp till. Samtidigt som målen trillade in framåt såg det defensivt mycket stabilt ut för Lindlöven.

När laget sedan fick chansen i powerplay tog man tillvara på den. Med 16 minuter på klockan klapp-klapp-spelade Alexander Kovalonok, Christian Hägg och slutligen Fabian Ilestedt in 4-2. Den ställningen stod sig till slutperioden, där Vimmerby klev ut för att jaga kvittering.

Men med ett fortsatt stabilt försvar och med en Belfour i storslag höll Lindlöven tätt. Man hade även sina egna lägen till att helt avgöra, men några fler mål blev det inte åt något håll. Lindlöven spelade elegant av tiden och kunde till slut fira tre nya poäng via slutresultatet 4-2.

”Ger råg i ryggen inför fortsättningen”

Segern över Vimmerby var den fjärde i rad för Lindlöven. Förklaringen till formtoppen är den förändring som man gjorde för några veckor sedan.

– Vi lade ju om spelet och sen dess har vi vunnit allt. Det känns mycket stabilare och är inte så flängigt. Vi drar hem spelet och lever på motståndarnas misstag, istället för att jaga runt och bli bortspelade, förklarar ”Danne” Olsson Fromell.

Från tränarhåll kommer samma typ av beröm till lagets spel. Daniel Eriksson säger att det kändes stabilt i slutperioden mot Vimmerby. Dessutom utser tränaren mittperioden till lagets bästa under säsongen, där man hade gästerna i rejäl brygga.

– Sen har vi ett fantastiskt boxplay idag. De gör det jättebra och ligger bra i positionerna. Vi vet att vi har ett bra boxplay, att vi fortsätter ha det är en jäkla styrka, hyllar Eriksson.

4-2-vinsten mot Vimmerby sätter nu punkt för höstserien i HockeyEttan Västra. För Lindlövens del har det varit en höst som började tungt, men som sedan fick bästa tänkbara avslut. Inför den serie som väntar efter julvilan hoppas Eriksson att laget kan ta med sig formtoppen.

– Det ger råg i ryggen inför fortsättningen. Under sista fyra har vi knäppt Vimmerby och Västervik och vi har visat för oss själva och alla andra att vi är ett bra lag. Nu gäller det bara att vi förstår att det inte har kommit gratis.

Matchfakta Lindlöven-Vimmerby HC:
Resultat: 4-2 (0-2, 4-0, 0-0)
Publik: 282
Skott: 23-36
Mål Lindlöven: 1-2 Daniel Olsson Fromell (Z Ilestedt, F Ilestedt), 2-2 Daniel Olsson Fromell (Säfström, Frey), 3-2 Zebastian Ilestedt (D Olsson Fromell, F Ilestedt), 4-2 Fabian Ilestedt (Hägg, Kovalonok)

Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Tranås-IFK Arboga 6-1
Skövde IK-Mariestad 2-4
Kumla-Grästorp 4-1
Västerviks IK-Surahammar 4-0
Borlänge-Forshaga 3-8

Tabellen från SweHockey:

Publicerad 10 december 2014 klockan 21:16

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Det var derbyfeber i arenan med ett högt tempo i sextio minuter. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Explosiv derbyseger på hemmaplan: ”Lättnad”

Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.

25 oktober 2026 klockan 20:31 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons


Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två t...

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Sättrans Gulliver har imponerat tidigt på tävlingsbanan hos stortränaren Jan-Olov Persson. Ifjol blev skönheten Best in Show till den femte upplagan av Fornabodas kallblodsutställning. Foto: Sleipner Lindesberg

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.

30 september 2026 klockan 11:57 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”
Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-må...
27 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
25 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnö...
25 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

16 år och nybliven världsmästare. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan

Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.

7 augusti 2026 klockan 15:48 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i ...

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Mikael "Blomman" Blomberg, Jens Ekmark och Peter Hayden. Foto: Camilla Lagerman

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.

1 juli 2026 klockan 15:50 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan ...

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.

21 maj 2026 klockan 11:44 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal ...
18 maj 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens stö...
27 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-18

2026-04-14

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-10-30 14:11