Lindlöven satsar på fem nya backar till den kommande säsongen. Utöver Anders Gunnarsson, Rasmus Rundgren, Henrik Warman och Mattias Morén ansluter följande fem backar:
David Berg, 22 år, återvänder till Lindlöven efter en säsong i Mörrum i den södra Hockeyettan. I David får tillbaka vi en spelskicklig back som kommer vara med och leda vårt power play, kommenterar Tomas Östlund i Lindlövens sportgrupp.
Daniel Henningsson, 20 år, en lindesbergskille som återvänder till efter fyra säsonger i Södertälje SKs J18 och J20-lag. Det är mycket roligt att Daniel kommer tillbaka, han har under hela tiden på hockeygymnasiet i Södertälje haft en ledande position som en stor stark defensiv back. Daniel har även provat på hetluften i Allsvenskan och var lagkapten för J20-laget den senaste säsongen, berättar Tomas Östlund.
Linus Carlsson, 20 år, kommer till Lindlöven från Leksands J18- och J20-lag där han spelat de fyra senaste säsongerna. Linus såg vi förra året i Leksands J20 där han var lagets bästa back, säger Tomas Östlund.
Hampus Gustavsson, 22 år, är en örebrokille som kommer till Lindlöven efter två år i Arboga. Hampus är en defensiv back med stor utvecklingspotential, som gått framåt i Arboga de två senaste säsongerna , kommenterar Tomas Östlund.
Emil Karlsson, 19 år, kommer från Vita Hästen och Timrås J18- och J20-lag. Emil är en stor och stark allround back som är väldigt duktig på att hålla rent framför det egna målet, avslutar Tomas Östlund.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.
Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.
Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.
Under lördagen gick årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. Med 63 deltagande klubbar, både från Sverige och övriga Norden, blev den åttonde upplagan av tävlingen en riktig idrottsfest där både jubel, skratt och tårar ingick. LindeNytt kan här bjuda på några ögonblick från lördagens tävling.