Lindlövens nya triumf – sänkte Åker med 5-4

Lindlövens form går fortsatt spikrakt uppåt. På söndagen besegrade man Åker/Strängnäs hemma på Lindehov. Trots underläge tre gånger om kämpade sig laget tillbaka och kunde slutligen vinna med 5-4.

Söndagens möte mellan Lindlöven och Åker/Strängnäs blev en mycket trevlig tillställning. Redan från nedsläpp satte lagen hög fart, där hemmalaget Lindlöven såg väldigt laddade ut.

– Det var ju en underhållande match med mycket mål. Våran första period är ju jättebra alltså, det är förjävligt att vi ska ligga under, slog Staffan Tholson fast efter segern.

För det började illa för laget. Trots en fin start hamnade man tidigt i underläge när Åker kontrade in 0-1. Philip Sandberg avancerade in i Lindlövens zon och tog ett skott, som längs med isen letade sig under Philip Ödmark.

Och inte var det nog med det. För endast två minuter senare bjöd Lindlöven på rejält slarv i egen zon, vilket gjorde att Christofer Blid kunde pricka 0-2 i boxplay.

Men Lindlöven fortsatte att trumma på. Via ett nytt powerplay åt man sig fast i anfallszonen, där David Berg hade ett par distinkta avslut. Man fick även utdelning, en väldigt märklig sådan. Simon Hermansson slängde iväg ett skott mot målet, där målvakten Wahlgren mer eller mindre tappade in pucken i mål.

Reduceringen gav Lindlöven energi, men det var Åker som tog över. Mot slutet av perioden klev sedan Ödmark fram och gjorde ett par riktigt vassa räddningar. Till den andra perioden klev Åker ut och fick spela powerplay omgående, där Tony Lagerström prickade stolpen. Tempot var något lägre än i matchupptakten och båda lagen hade svårt att hitta lägen inledningsvis.

Men med lite mer än halva matchen spelad klev Daniel Olsson-Fromell in offensiv zon, vek in från sidan och tog skott ur dålig vinkel. Pucken letade sig in till 2-2, vilket satte fart på matchen igen. Kort därefter hade Patrik Säfström en fräck inbrytning från sidan men missade. Istället kunde Åker göra 2-3 på kontringen efter, via ett snabbt sidledsspel.

Säfström skulle dock testa lyckan igen. Med knappa minuten kvar till periodpaus gjorde han en repris av sitt tidigare genombrott. Den här gången valde han att skjuta och borrade upp pucken i bortre krysset till 3-3. Ett mål som inte bara var viktigt utan som även gick hem hos tränarna.

– Det är det snyggaste målet den här säsongen. Han ska gå på fri is, han är så pass snabb, hyllade Tholson efteråt och fick medhåll från Tomas Östlund.

I den tredje perioden åkte man dock på ett bakslag redan efter 45 sekunder. Med en man mer på isen kunde Åkers Lagerström hitta fram till Nicklas Nilsson som satte 3-4 bakom Ödmark. Än en gång tog sig Lindlöven tillbaka och än en gång dröjde det inte länge. Adam Björklund tog ett skott som via målvakten studsade upp i luften, där Joakim Olsson-Fromell hann först på returen och slog in 4-4.

Minuten efter tilldömdes Johan Persson en straff, men han lyckades inte utnyttja den. Lindlöven var annars starka och pressade ner Åker, som började slarva och även drog på sig ett lagstraff. Den chansen tog Lindlöven vara på och Felix Eriksson pressade in 5-4 i powerplayspelet.

Efter målet slog man om och bevakade ledningen. Ju längre perioden led växlade Åker upp mer och mer, men Lindlöven stod emot och Ödmark svarade för flera ingripanden. Lindlöven höll undan och tog en ny imponerande seger.

– Vi gör en bra match och ingen faller ur ramen. Det är en laginsats. De jobbar och sliter och åker och ger inte upp, summerade Tholson segern.

Att självförtroendet är på topp i laget råder det ingen tvekan om. Trots att man fick kämpa i underläge under stora delar av matchen tog sig Lindlöven tillbaka tre gånger om. Tholson höll med om att laget visat moral genom hela matchen.

– Ja grabbarna känner att vi har chansen och att vi pressar tillbaka dem. Vi försöker jobba med att aldrig ge upp, ger du upp då är du förlorad. Så länge det finns speltid och hopp är det bara att stå på.

– Idag är det ändå en sån dag som kan sänka oss. Det är ju två riktiga grodor som de gör mål på i början, fyllde Östlund i och lyfte fram det snabba 1-2-målet som väldigt viktigt.

Lindlöven är efter uppehållet ett av de allra formstarkaste lagen. När höstserien nu går mot sitt slut handlar det om att slå vakt om den goda formen. Tre omgångar återstår innan det att juluppehållet väntar.

– Det har ju sett bra ut efter uppehållet. Vi har tagit tredje mest poäng. Vi får se lite längre på säsongen och sätta upp nya mål. Det gäller att träna bra och vara noggrann på varje träning, inte varannan eller var tredje träning, avslutade Tholson.

Matchfakta Lindlöven-Åker/Strängnäs:
Resultat: 5-4 (1-2, 2-1, 2-1)
Publik: 208
Skott: 39-34
Mål Lindlöven: 1-2 Hermansson (Berg), 2-2 D Olsson-Fromell (Nooni), 3-3 Säfström (Hermansson), 4-4 J Olsson-Fromell (Björklund, D Olsson-Fromell), 5-4 Eriksson (Hermansson, Berg)

Övriga resultat från division 1 C:
Enköping-Hudiksvall 2-4
Hedemora-Borlänge 3-4
Tierp-Surahammar 1-0

Tabellen:
1 Hudiksvall             24     115-61     57
2 Åker/Strängnäs     24     128-71     52
3 Borlänge               24     88-74     45
4 Enköping              24     87-73     42
5 Tierp                     24     74-63     42
6 Surahammar        24     71-78     36
7 Lindlöven              24     78-74     35
8 Falu IF                  24     85-97     27
9 Hedemora            24     69-117     21
10 Skedvi/Säter       24     51-138     3

Publicerad 1 december 2013 klockan 18:58

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Det norska kallblodet, Brenne Viktor, gästade Fornabodas säsongspremiär och imponerade rejält med ett nytt banrekord för 3-åriga kallblod. Foto: Anneli Lundegård

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord

Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass perfekt som en travlunch på Fornaboda bara kan bli och för de travälskande personerna som gästade travet så fick man även ta del av dubbla banrekord som rivstartade säsongen.

1 maj 2026 klockan 18:19 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

Arkivbild. Foto: Fredrik Norman

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön

Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.

27 april 2026 klockan 09:16 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj

Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under...

Dubbelt Frövi till EM – får sällskap av ”OS-Tara”

På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare...

Inför finalspelet: Lindlöven med ny chans till vändning

Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till...

Roderick Bergkvist och Hannez Eriksson med sin medaljskörd. Saknas på bilden gör Amir Naoum. Foto: Camilla Lagerman

Stark lokaltrio gjorde succé på SM i armbrytning

Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.

8 april 2026 klockan 12:18 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg kämpade tappert mot det rutinerade IFK Ystad HK men fick se sig slagna på hemmaplan. På lördag åker truppen ner till Ystad för ett returmöte som kan avgöra hela slutkvalet. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Förlust för LIF i slutkvalsmatchen – Ystad kan avgöra på lördag

Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.

6 april 2026 klockan 23:49 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. ...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsä...
5 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger ...
4 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

För första gången någonsin så är Lindlöven i final av HockeyEttans norra slutspel. Nu är de bara fyra lag kvar vars säsong fortsätter. Arkivbild: Timmy Lundegård

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.

2 april 2026 klockan 21:45 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Bild från gårdagens mål av Isak Jonsson. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.

31 mars 2026 klockan 22:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från ...

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till ...

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”

WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men ...

Det var en stor segerglädje på både planen och på läktaren när LIF Lindesberg stod som segrare av kvalspelet mot Anderstorp. Nu väntar slutkvalet mot ett av fyra potentiella motståndare från Allsvenskan. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval

Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.

25 mars 2026 klockan 23:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!

För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas ...

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för ...

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.

2 mars 2026 klockan 12:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet
Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar säsongen med. Efter en utklassning mot Falu IF med 8-0, vilket...
1 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där ...
28 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde ...
26 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-26

2026-02-25

2026-02-23

2026-02-22

2026-02-22

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-20

2026-02-19

2026-02-13

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-05-06 20:32