FOTO: Hannes Feldin

Lindlövens spelschema klart: ”Finns många fördelar med upplägget”

Grästorps IK. Det är namnet på premiärmotståndet för Lindlöven när HockeyEttan Västra drar igång söndagen den 21:a september. Serien, som avgörs över 22 omgångar, har nu fått sitt spelschema fastsällt.

För Lindlövens del inleder man alltså serien med ett bortamöte med Grästorps IK. Därefter väntar matcher mot i tur och ordning Mariestad, IFK Arboga, Borlänge och Tranås. Det är de fem matcher som väntar Lindesbergs-laget i säsongsupptakten. Ett schema som den nya tränaren Daniel Eriksson inte lägger mycket vikt vid.

– Det spelar väl egentligen ingen roll i vilken ordning man får alla. Alla matcher är tuffa oavsett vilka man får möta. Vi ska försöka fokusera på vårt spel och inte på vad motståndarna hittar på.

Genom hela serien kommer Lindlöven att varva varannan match hemma och varannan borta. Det i sig är tämligen ovanligt, men något som välkomnas av ledarstaben.

– Det blir väl bra för alla som jobbar, att man kan anpassa vardagen på ett lättare sätt och att vi även kan hitta återhämtningsperioder. Så det blir lättare att styra upp allt på det viset. Så jag tror att det finns många fördelar med det här upplägget, menar Daniel Eriksson.

Inför denna säsong har division 1 bantats på lag och stöpts om rejält. Fem serier har gjorts om till fyra, med en helt annan geografisk indelning. Detta gör att endast tre lag från förra årets division 1 C är med i Lindlövens serie denna gång.  Med anledning av det kommer inledningen att innebära möten med många nya och halvt främmande lag.

Till höstens säsongsstart har Lindlöven placerats i HockeyEttan Västra. Konkurrensen är på förhand mycket tuff med lag som Mariestad, Nyköping och HC Dalen i samma serie. Att få med sig en topp 4-placering och nå AllEttan är en uppgift som kommer att bli tuff.

– Som det ser ut i dagsläget är det kanske 9-10 lag som slåss om de fyra första platserna. Så jag tror att det kommer bli stentufft, medger Daniel Eriksson som vet att Lindlöven haft en enklare serie föregående år.

– Jag vet att tidigare har lagen i E-serien generellt spelat bättre än de i C-serien de senaste åren. Men inget är givet på förhand, utan alla matcher ska spelas.

Serien spelas alltså över 22 omgångar. Samtliga lag ställs mot varandra två gånger, med ett hemma- och ett bortamöte för respektive lag. De som avslutar serien på en topp 4-plats kvalificerar sig för AllEttan, medan övriga får spendera våren med fortsatt spel i HockeyEttan Västra.

Säsongen kommer oavsett vad att bli lång, vilket ställer krav på spelarnas fysik. Och även om spelartruppen tränar intensivt på sommaren kommer svackor att uppstå. När han blickar ut över säsongen vet Daniel Eriksson att vissa perioder är tuffare än andra.

– Förhoppningsvis ska vi inte gå på knäna överhuvudtaget. Förhoppningsvis ska vi vara tränade nog att klara det. Men man vet ju att november är en tuff månad, där någonstans går alla lag på sparlåga.

Själv är tränaren spänd över att se sitt lag återvända efter sommaruppehållet. Spelartruppen har nu tagit ledigt, efter en försommar kantad av hård fysträning under ledning av Mattias Mattsson. I augusti är laget tillbaka och påbörjar då sin isträning.

Sedan har man fram till mitten av september på sig att hitta rätt med alla bitar. Den 21:a september släpps pucken i HockeyEttan Västras premiäromgång. För Daniel Eriksson är det just de inledande matcherna som är vägen mot en lyckad säsong.

– Jag tror på något sätt att det viktigaste är att få en bra start, det sätter tonen mycket. Sen är det klart att när man mött alla 11 i första rundan vet man vilka som är topplagen. Då gäller det att knipa poäng mot dem för att hänga med.

Samtliga grundseriematcher för Lindlöven:
21/9 Grästorps IK-Lindlöven
25/9 Lindlöven-Mariestad
28/9 IFK Arboga-Lindlöven
1/10 Lindlöven-Borlänge
5/10 Tranås-Lindlöven
8/10 Lindlöven-Skövde IK
12/10 Kumla-Lindlöven
15/10 Lindlöven-Västerviks IK
19/10 Surahammar-Lindlöven
22/10 Lindlöven-Forshaga
26/10 Vimmerby-Lindlöven
2/11 Lindlöven-Grästorps IK
5/11 Mariestad-Lindlöven
7/11 Lindlöven-IFK Arboga
12/11 Borlänge-Lindlöven
16/11 Lindlöven-Tranås
19/11 Skövde IK-Lindlöven
23/11 Lindlöven-Kumla
26/11 Västerviks IK-Lindlöven
30/11 Lindlöven-Surahammar
3/12 Forshaga-Lindlöven
7/12 Lindlöven-Vimmerby

Publicerad 27 juni 2014 klockan 12:55

Hannes Feldin , 070-46 03 603

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.

7 december 2025 klockan 19:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.

6 december 2025 klockan 18:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. ...

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från ...

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.

23 november 2025 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart "Lelle" Hermansson inför nedsläppet...
22 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som...
17 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.

14 november 2025 klockan 10:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Artikel innehåller bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Artikel innehåller bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas ...

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-å...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

Artikel innehåller bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

Karl Zetterlund är tillbaka i LIF Lindesberg med besked. Till söndagens hemmapremiär gjorde han ett tungt jobb och hjälpte sin moderklubb till två poäng. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.

5 oktober 2025 klockan 20:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Benjamins minne spelas för fjärde året
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom ...
1 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2025-07-12

2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-12-10 11:25