Fortsättningsserien av division1 C har nu lottats. För Lindlövens del kommer man att starta hemma mot Säter, vilket blir en av åtta matcher i Lindehov. Tomas Östlund ger sina tankar kring det nya spelschemat samt berättar om läget i laget.
Med start den tredje januari drar division 1 C igång igen. Efter den höstserie som blandade och gav slutade Lindlöven på en sjundeplats, något som gjorde att laget missade Allettan. Nu väntar spel i fortsättningsserien och spelschemat lottades idag.
Först ut för Lindlöven väntar ett hemmamöte med Skedvi/Säter, superjumbon från höstens serie. Totalt kommer serien att innehålla femton omgångar och tre möten med samtliga lag. För Lindlövens del blir det sju bortamatcher och åtta hemmamatcher, något man ser som en fördel.
– Jag vet inte om vi har någon ranking där från Allettan förra året. Men vi tar det spelschema som vi fått. Det är skönt att få en mer hemmamatch än borta, kommenterar lagets assisterande tränare Tomas Östlund spelschemat.
Det lag som vinner serien når playoff till Allsvenskan. För det andra- och tredjeplacerade laget är det färdigspelat för säsongen, samtidigt som de tre sämst placerade lagen tvingas kvala för att hålla sig kvar. Östlund medger att förutsättningarna är hårda men är hoppfull.
– Det är tufft och det är ett tufft schema. Vi kommer att ha spelat klart den sextonde februari tror jag. Det blir många trematchers-veckor, så det är bara att köra på.
Sett till truppen har Philip Larsson, som varit inlånad under senare delen av hösten, lämnat laget. Alexander Sahlin har dock återvänt från sin tur till Almtuna. Det troliga är att Sahlin och även inlånade Anton Netterberg blir kvar säsongen ut.
För Simon Jellverts del är det osäkert. Forwarden har dragits med en knäskada en längre tid, men lyckligtvis är ingenting av. Hans rehab fortsätter och ledarstaben kan inte spekulera i när eller om han är tillbaka under våren.
– Det är inga större förändringar truppmässigt. Med Simon skulle vi ha fler forwards, det är lite tight på den sidan. Det är upp till klubbledningen, men hittar de något intressant kommer de säkert att agera, förklarar Östlund.
Men innan säsongen går vidare väntar julvila för Lindlöven. Östlund instämmer i att laget är förtjänt av ledighet och att många av spelarna är slitna. Först på annandagen har laget sin nästa träning, som sedan följs upp av en träningsmatch mot Mariestad lördagen den 28:e.
Vid mellandagarna 2024 så arrangerade Ervalla SK en futsalcup i arenan. Cupen blev en succè och nu i början av januari så är föreningen tillbaka med nya matcher. Totalt 26 deltagande lag kommer att vara på plats i Lindesberg Arena, därav damernas tidigare cupvinnare från Svärtinge SK.
– Turneringen under 2026 kommer att bli slutklämmen på Ervalla SKs 90-årsfirande, meddelar föreningens tävlingsansvarige.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så kunde norrlandslaget plocka bonuspoängen efter en vunnen straffläggning. Förlusten gav Lindlöven en stor revanschlusta, vilket plockades ut på Vallentuna som gästade Lindehov. Med 46 skott på mål och en offensiv trupp på isen, så lyckades Lindlöven med ett toppresultat med sex gjorda mål och noll insläppta.