FOTO: Fredrik Stenfelt

Livet efter karriären med ”Böna”: ”Löven är den bästa klubben”

Hans egen framtid väntar utanför isen, men hjärtat fortsätter att bulta för Lindlöven. Johan Persson är hoppfull när han talar om moderklubbens fortsättning i HockeyEttan. Hör ”Böna” i en sista intervju där profilen berättar om året som gått och framtiden för Löven.

Den 18:e februari den här vintern tog det slut, det långa kapitlet om Johan Perssons liv som elitspelare. Efter elva säsonger på A-lagsnivå valde slitvargen från Bergslagen att stämpla ut för gott. Avskedsföreställningen ägde, symboliskt nog, rum på Lindehov. Den plats där Johan blivit ”Böna” med publiken och där det nu av allt att döma inte blir något mer spel.

– Det var hur lugnt som helst fram till det att slutsignalen ljöd. Då blev det nästan tomt. Jag trodde inte att jag skulle känna så. Jag blev lite tagen över det, just att jag inte kommer att vara en del av ett hockeylag längre, berättade Johan i samband med sitt farväl.

Lindlöven stängde igen säsongen med att förlorat hemma mot Piteå – 4-5. Avslutningen på hockeyåret 2017-18 blev samtidigt inte bara lagets sista match, utan även ”Bönas” sista föreställning i klubben. En lång spelarkarriär tog slut och nyheten om att den här säsongen skulle bli hans adjö kom bara dagar innan mötet med Piteå. Beslutet hade däremot tagits långt innan dess.

– Redan i början av säsongen tänkte jag att jag kör en sista vända. Sen har det bara växt fram för mig mer och mer. Jag har inte tiden att lägga ner på hockeyn, det blir för mycket med jobbet. Hockeyn blir nästan ett stressmoment och det riktiga beslutet tog jag som sagt innan säsongen, förklarar ”Böna” som har en central roll på sin arbetsplats.

– Jag tycker fortfarande att det är skitroligt med ishockey. Hade det inte varit för tidsbristen hade jag spelat vidare, det tror jag absolut. Men det tar en sån jävla tid alltså.

Tungt i AllEttan – men: ”Gått från bottenlag till topplag”

Avskedet till Lindehov och elithockeyn blev tyvärr inte någon Hollywoodhistoria. Istället fick Johan Persson se sig besegrad i karriärens sista strid. Och förluster var något som det blev gott om på den här sidan nyår. Efter en magisk höstserie med poängrekord och andraplats bakom mäktiga VIK Västerås tappade Lindlöven farten och slutade på en bottenplacering i AllEttan Norra.

– Vi hamnade i en jävla konstig situation genom hela AllEttan med många spelare som försvann till nya lag. Det blir alltid konstigt när folk lämnar, därför kan jag förstå att luften gick lite ur oss. Speciellt på slutet när vi inte hade något att spela för. Därför är jag riktigt stolt över att vi ändå kämpade och gjorde ett sista ryck, även om det inte räckte, kommenterar Johan slutet på säsongen.

Fram till steget upp till AllEttan hade alltså Lindlöven gått enormt starkt. Laget flög fram genom höstserien i HockeyEttan Västra, radade upp vinster och slog alltså nytt poängrekord för den tidigare anonyma klubben. Allt detta med Johan Persson som lagkapten. Sedan kom kallduschen och tiondeplatsen i AllEttan – för andra säsongen i följd.

– AllEttan blev ganska exakt som förra året. Vi fick inte till det mot de bättre lagen, vilket är jävligt tråkigt. Vi saknade det där flowet som vi hade i grundserien, summerar ”Böna” och poängterar samtidigt;

– Ser vi däremot på det stora hela så att säga något annat än att det var en bra säsong vore fel. Då tror jag inte att man tar in vilket spelarmaterial vi haft jämfört med andra HockeyEttanklubbar.

Just resan som Lindlöven stått för är något som Johan vill lyfta fram. Under sin första vända i moderklubbens seniorlag var forwarden med om att fightas för existensen långt ner i tabellskiktet. Där höll Löven länge till, men sedan avgående tränaren Jussi Salos intåg sommaren 2015 har något hänt. Lindlöven har sedan dess etablerat sig som en utmanare till ligans främsta klubbar och ”Böna” talar om förändringen.

– Vi får inte glömma bort att HockeyEttan med 48 lag idag är mindre än vad den var för bara några år sedan. Då var vi nära att kvala nedåt, och nu spelar vi liksom i AllEttan. Jag kan lätt säga att serien idag är dubbelt så bra kvalitetsmässigt. Ändå har vi i Lindlöven gått från att vara ett bottenlag i en HockeyEtta på fem serier till ett topplag i en HockeyEtta på fyra serier. Det är jävligt bra gjort.

”Nu har vi fått den stämpeln”

Framfarten för Lindlöven har smittat av sig. Bergslagsklubben har på senare tid skapat sig ett starkt rykte om att slussa vidare talanger på sin elitsatsning och bara den senaste säsongen gick uppemot fem namn till HockeyAllsvenskan genom Löven. Allt det här stärker bara föreningens status tror ”Böna”.

– Jag ser absolut en ljus framtid för Lindlöven. Vad som är viktigt nu är att vi är den bästa klubben att gå till i närområdet. Om du vill spela på HockeyEttannivå finns det inget lag i området som kan matcha oss. Lindlöven är den bästa klubben, det är inget snack om det, slår Johan fast.

– Nu har vi fått den stämpeln och då är det lättare att hit locka spelare. Den här kampen är viktig att fortsätta ta och det gäller att bygga vidare.

Det bygget kommer inte 27-åringen att vara en del av. I alla fall sportsligt. Tiden på isen är definitivt över för en klubbens främsta riddare på 2010-talet. En comeback utesluter Johan så gott han kan, även om han erkänner att det lär krypa i fingrarna framtåt säsongsstart i höst.

Totalt blev det sex säsonger i Lindlövens A-trupp för det fruktade rivjärnet, som mer och mer lärde sig att kombinera tacklingar med poäng. Under sitt avslutande år bar Johan Persson upp C:et och vad passade bättre än att stadens son fick leda stadens lag. Karriären är nu alltså över, men passionen för Lindlöven lever vidare. Och vad gäller Lövens framtid kommer Johan att följa den med stort intresse.

– Jag tror att om klubben bara får lära sig lite grann om AllEttan och de två år som gjorts där kan det bli fint. Sen hoppas jag också att vi får in mer ungdomslag, med juniorer och ungdomar som fyller på underifrån. Det tror jag blir viktigt, avslutar ”Böna”.

Publicerad 2 juni 2018 klockan 17:10


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

WSK Lindesberg framför den stora hemmapubliken som stöttade laget till Division 1. Foto: Privat

WSK Lindesberg tar klivet till Ettan: ”Klockrent kvalspel”

Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.

5 april 2026 klockan 19:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Annons

På måndag går LIF Lindesberg in för säsongens tuffaste uppgift. IFK Ystad HK gästar Lindesberg Arena och är minst lika sugna på att stanna kvar i Allsvenskan som LIF Lindesberg vill göra comeback. Arkivfoto: Hasse Persson

Slutkvalet mot Handbollsallsvenskan börjar i Lindesberg: ”Viktigt”

På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.

5 april 2026 klockan 07:52 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

WSK Lindesberg kan säkra en plats i Ettan på hemmaplan

Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en...

LINDLÖVEN TILL FINAL!

Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindl...

Lindlöven vänder och kvitterar semifinalen – ödesmatch i Boden

Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för ...

Lindlöven tar sin första semifinalseger och har med detta reducerat till 1-2 i matcher mot Boden. Imorgon återvänder båda lagen till Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven reducerar semifinalen – ny hemmamatch i morgon

Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.

30 mars 2026 klockan 22:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Jesper Broeng gjorde Lindlövens enda mål i den första semifinalsmatchen mot Boden i torsdags. Till måndagens möte är han på hemmaisen för att förhindra Boden från att sätta punkt för Lindlövens säsong. Arkivfoto: Hasse Persson

Lindlöven vill förhindra Bodens finalplaner: ”Går fort i hockey”

Semifinalen av HockeyEttans slutspel till HockeyAllsvenskan har tagit sig till Lindehov, där hemmatruppen kommer med ett jobbigt underläge. Boden leder semifinalen med 2-0 i matcher och skulle vid seger avsluta både semifinalen men även Lindlövens säsong. Måndagens möte är en viktig måstematch för hemmalaget som inte känner sig slagna på förhand.
– Jag ser det snarare som en möjlighet att vända siffrorna nu när vi får hemmafördel, säger Lennart Hermansson.

29 mars 2026 klockan 22:14 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Stor innebandyfest i arenan som gav glädje: ”Jätteroligt!”
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större ...
28 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny kvalseger för LIF Lindesberg – nu väntar slutkval
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger...
25 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlöven är klara för semifinal!
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram ...
18 mars 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg stänger serien med kross

Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.

16 mars 2026 klockan 17:54 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Efter 148 gjorda mål och 85 hämtade poäng till tabellen i grundserien så skippas poäng och målskillnad inför fredagens slutspelskamp. Bäst av fem match gäller när Forshaga gästar Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Inför hockeyslutspelet: ”Förberett oss väl inför det här”

För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.

11 mars 2026 klockan 20:29 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från ...

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. ...

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Det blev succé på hemmaplan för LIF Lindesberg där fyra av föreningens åtta anmälda lag får segerjubla som finalvinnare. Här syns de vinnande P14 och P16-lagen. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.

2 mars 2026 klockan 12:20 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin ...

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer k...

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup

Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan

Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för ...

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen

Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan ...

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det ...
22 februari 2026 av Jennie Einarsson
Visa hela artikeln

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”
Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som kommer att få representera Sverige i Spanien i ...
20 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande ...
20 februari 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-02-20

2026-02-19

2026-02-13

2026-02-09

2026-02-08

2026-02-04

2026-02-01

2026-01-25

2026-01-21

2026-01-17

2026-01-16

2026-01-15

2026-01-14

2026-01-13

2026-04-06 07:28