Att söka jobb kan vara både tufft och svårt, och det är inte alltför sällan man blir både modfälld och uppgiven. Men nu verkar det äntligen vara en uppåtgående spiral på gång i Lindesberg och kanske finns det redan nu ett jobb för just dig.
Att det är ruljangs på lediga jobb är enbart positivt för Lindesbergs kommun och dess utveckling. De allra flesta vill ha ett jobb och vara självförsörjande. Bland annat söker nu Bergslagens Sparbank personal då det i vinter sker en pensionering och ersättning skall ske.
– Viktig hos de som söker är starkt eget driv, rätt teoretisk bakgrund. Att man vill utvecklas, att man gillar att jobba med kunden i centrum, säger personalchefen Christer Björk.
Han berättar vidare att det varje år är ett antal tjänster som de utannonserar, beroende på aktuella pensionsavgångar, flytt eller byte av arbetsgivare. Bergslagens Sparbank jobbar ständigt med att utveckla sin personal och det uppstår då en hel del intern rörlighet.
Även Teknos i Vedevåg söker nu någon att anställa.
– Vi vill rekrytera en ersättare. Nuvarande produktionschef går i pension, säger Peter Nacke som i framtiden hoppas på ännu fler anställningsmöjligheter.
– Hos de sökande vill vi ha tidigare erfarenhet av liknande jobb, fortsätter Peter.
Kanske är det så att generationsväxlingen, när den stora kullen fyrtiotalister lämnar arbetslivet, börjat påverka kommunen och ger en ljusare framtid för ungdomar och övriga invånare som går utan jobb.
Karin Holmberg, enhetschef på arbetsmarknadsenheten, berättar:
– Flera unga som hade sökt feriejobb hos kommunen tackade senare nej till erbjuden plats för att de hade fått andra jobb i bland annat privata företag. Det är mycket positivt. Det var klart fler i år än förra året.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.