Barnen på förskolan Kristallen gillar sin nya drake. Foto: Camilla Lagerman
Lokala företag gick samman för att ge förskolebarnen en drake
Det hela började som en rolig idé, och med hjälp lokala företagare och ett stort engagemang från pedagogerna, har nu förskolan Kristallen i Lindesberg fått en helt egen drake på gården.
– Vi är så tacksamma! säger Anki Andersson, pedagog på förskolan.
Annons
-Vi har varit ett provisorium i många år, och är fortfarande det, så nu ville vi verkligen satsa på vår utemiljö för barnens skull, säger Anki Andersson, och fortsätter:
Edith delar ut tågbiljetter till sina resenärer. Foto: Camilla Lagerman
– Det började med att vi såg en bild i en förskoletidning, där en förskola i ett annat län hade en sådan häftig lekdrake, så då började vi fundera på om vi kunde ordna något liknande hos oss. Vi kontaktade några lokala företag, som nappade direkt, och nu står den på plats!
Byggnadsfirman Lund som äger fastigheten godkände förslaget, och de lokala företagen genomförde sedan pedagogernas idé om en drake till barnen. Lindesbergs Bilskadecenter, First Stop Lindesberg, J.Anderbert Bygg och JA:s Byggschakt bidrog med allt ifrån däck, drakens huvud och nedgrävning, sedan hjälptes personalen på förskolan åt med målandet.
– Barnen blev jätteglada, de tycker att den är väldigt rolig. De har kommit på att man både kan klättra och hoppa på den, säger Anki glatt.
– Jag tycker det är roligast att hoppa! förklarar Henry medan han gör ett monsterhopp mellan två av däcken på drakens kropp.
– Jag gillar att leka tåg, säger Edith i rollen som tågets konduktör, medan hon delar ut biljetter till sina resenärer Pontus och Tove.
– Vi har ännu fler idéer som vi hoppas kunna genomföra till våren, det blir lite målning bland annat, avslutar Anki.
Med närmare 60 års erfarenhet i restaurangbranschen tar nu Jack Singh över köket i gamla Blå Hallen på Kristinavägen. Här vill han erbjuda lindesbergarna riktig husmanskost – med en twist.
– Ibland säger folk att jag är galen, men jag har mycket idéer, skrattar Jack.
Just nu genomför Linde energi ett omfattande arbete med att byta ut och förstärka elnätet vid Charlottenlunds Handelsområde i Lindesberg. 2,6 kilometer nya högspänningskablar ska läggas, samtidigt som man installerar tre nya nätstationer med transformatorer för att möta ett ökat behov av el.
– Behovet av el ökar, inte bara med nya etableringar, utan även för att säkerställa en mer robust och säker elleverans, säger Anna-Lena Rydelius, marknadschef på Linde energi.
Byggstarten för de 69 planerade lägenheterna i Rådhuskvarteret har försenats av flera överklaganden. Nu har Mark- och miljööverdomstolen sagt nej till prövningstillstånd, vilket innebär att den tidigare domen står fast.
– Det var ett väldigt roligt fredagsbesked, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO, när LindeNytt når honom för en kommentar.
För tredje året i rad anordnade Kotten & Co i Lindesberg en husdjursfotografering till förmån för Rosa Bandet. För andra året ställde LindeNytt upp med fotograf, och en uppsjö av stiliga fyrbentingar poserade framför kameran, för att bidra till forskningen inom bröstcancer. Resultatet kommer här.
Klart: Här öppnar Göransonska
I slutet av juni meddelade fastighetsägaren Per Eriksson att han hade för avsikt att sälja Göransonska Gården i centrala Lindesberg, efter att tv...
Då öppnar Jem & Fix: ”Faller sig naturligt”
Lagom till julhandeln, tisdagen den 24 november, öppnar lågprisbyggmarknaden Jem & Fix på Charlottenlunds handelsområde i Lindesberg.
- Att ...
Marknadsknallar, tivoli, hantverk, brända mandlar och björnhamburgare – på fredag är det åter dags för Lindemarken. Över 100 marknadsknallar är bokade och arrangören hoppas på en välbesökt höstmarknad och ett fint marknadsväder.
– Jag tippar på att det här blir väldigt bra. Jag tror folk kommer bli glada och nöjda, säger Donald Eriksson från Lindlövens IF.
I juni meddelade livsmedelskedjan Willys att man skulle etablera ytterligare en butik i Lindesberg, med en yta om cirka 3 100 kvadratmeter. Platsen för den nya butiken var Fotbollsgatan/Stafettgatan i den nordvästra delen av Lindesberg, och planerad öppning var satt till hösten 2027. Nu fördröjs dock etableringen, då detaljplanen för området har överklagats av tre parter.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Nu öppnar man för att sälja Gamla kirurgen
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda...