I torsdags höll SHRA Lindesberg årets näst sista fikaträff i Oskarsparken. Med fint väder och många besökare på plats passade föreningen även på att dela ut sommarens hetaste motorpriser. Lindesbergaren Kjell Boman lade vantarna på segern i Bergslagens snyggaste bil, samtidigt som Vedevågs-bon Bo Karlsson vann i MC-kategorin.
Det var uppdukat för motorfest i Oskarsparken i torsdags kväll. SHRA Lindesberg bjöd in till sin sedvanliga fikaträff, den fjärde för året. Gott om bilar och åskådare fanns på plats när föreningen utsåg de olika vinnarna för denna sommars träffar.
Totalt delades fyra priser ut, däribland publikpriset som gick till Sam Eriksson. Därutöver fanns även tre priser med som föreningen själva korade. Ett av dessa gick under namnet Long Distance, som vanns av Jan Lundell som rest hela vägen från Umeå för att gästa Oskarsparken.
– Han hade en helt underbar bil med husvagn. Sen var det en Lindesbergs-kändis med en Cadillac som tog hem Bergslagens Snyggaste, berättar Gun Ehnvik från SHRA.
Ja, för slutligen fanns de två tyngsta priserna kvar. Bergslagens snyggaste bil respektive motorcykel skulle utses och där stod två lokala namn som vinnare. Kjell Boman tog med sin Cadillac modell 1959 hem priset som snyggaste bil samtidigt som Vedevågs egen Bo Karlsson vann MC-priset med sin Indian 1947:a.
Över 70 bilar: ”Väldigt trångt med besökare”
Sommarens motorkungar är nu korade i Bergslagen, men fikaträffarna fortsätter i ytterligare en vecka. Nästa torsdag håller SHRA sin årsfinal och så här långt är man mycket nöjda med upplägget. Evenemangen i Oskarsparken har pågått i flera år och de populära träffarna lockar gott om gäster.
– Vi hade över 70 bilar här i torsdags, det är väldigt stort. Vi har nog haft en bättre notering någon gång tidigare, men det är en riktigt fin siffra. Det var en jättefint väder och väldigt trångt med besökare, säger Gun Ehnvik och lyfter fram det bästa med fikaträffarna.
– Att man kan åka dit till parken, ta sig en fika, sitta och prata med kompisar. Det är ett jättebra koncept.
Samtliga vinnare på SHRA:s fikaträff:
Berglagens Snyggaste Bil: Cadillac modell 1959, Kjell Boman
Bergslagens Snyggaste MC: Indian 1947, Bo Karlsson
Long Distance: Jan Lundell, Umeå
Publikpriset: Sam Eriksson
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande säsongen har LIF Lindesberg istället gjort allt för att inte hamna i samma fälla och har gått all-in för att avsluta serien med en förstärkt målskillnad. En fungerande taktik då LIF Lindesberg under onsdagen säkrade en kvalplats mot Allsvenskan till den kommande våren.
– Det känns jätteskönt att det är säkrat nu, säger Asso Eliassi.