Alexander Scharnke är inte bara gymägare, numera kan han även lägga till restaurangägare i sitt CV, när han i slutet av veckan öppnar sin mobila hamburgerrestaurang, BergslagsBurger.
-Det blir en utmaning, men jag hoppas att det kommer gå bra, säger Alexander till LindeNytt.
I sin roll som ägare av LindeGym har Alexander under ett flertal tillfällen haft samarbeten med Bergslagsdelikatesser, då man har sålt kött till gymmets medlemmar. Nu är det dags för ännu ett samarbete, men i en annan form.
– Tanken på att utveckla det har funnits hela tiden, och när tillfället kom med den här vagnen kände jag att det var rätt, berättar Alexander och fortsätter:
– När vi fick tillstånd att stå vid rastplatsen föll alla bitar på plats, det är mycket trafik som passerar där varje dag, och förhoppningsvis kan man få folk att svänga in och upptäcka Lindesberg.
Vagnen, som från och med slutet av veckan finns att besöka på rastplatsen vid RV50, kommer servera både hamburgare och cheeseburgare, allt kött är lokalt från Bergslagsdelikatesser och innehåller högrev, dessutom är även bröden lokalproducerade – av Frosths Konditori.
– Folk börjar bli väldigt medvetna om vad de stoppar i sig, och det tycker jag är jättebra. Tanken med vår mat är enkelt, gott och hög kvalitet! säger Alexander glatt och fortsätter:
– Hos oss kommer man kunna sitta i skön miljö, för det är faktiskt väldigt fint där ute, men man kan också beställa take away om man föredrar det. Jag hoppas att kunderna har förståelse för att det inte är något snabbmatsställe i den bemärkelsen, utan vi vill lägga lite kärlek på maten, så man får vänta några minuter.
Redan i slutet av veckan planerar man att öppna BergslagsBurger, och planerna inför framtiden är många.
– Eftersom vagnen är mobil kan vi ju komma ut till olika platser, t ex vid stora event, marknader osv. Går det bra så hoppas vi kunna utöka med fler vagnar och sätta Bergslagen på kartan. Så inför hösten söker vi folk som är sugna på att jobba. Det här är helt nytt för mig, men jag tror och hoppas att det kommer bli bra, avslutar Alexander.
Under det kommande läsåret kommer fordons- och transportprogrammets elever på inriktningen personbil vara en del av ett stort och meningsfullt projekt, där de ska bygga om en bil för ett långt viktigare uppdrag än den haft tidigare. I vår ska den nämligen lämna Lindeskolans verkstad och påbörja sin resa mot Ukraina, där den ska användas som evakueringsbil.
– Om eleverna tycker det är roligt att göra det här, med tanke på syftet också, så kanske det kan bli fler bilar så småningom, säger Lars Edstam.
Det växer så det knakar i Frövis nya växthus. 270 000 tomatplantor är på plats och med hjälp av ny teknik, restvärme och miljövänliga metoder ska här produceras tusentals ton svenska tomater. Den storskaliga anläggningen med två växthus har kostat över en miljard kronor att bygga och i helgen väntar invigning.
Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare med enorma hästkrafter under huven, pressade ur det sista ur motorerna i jakten på de allra snabbaste tiderna. Det blev rekordsnabba tider, ett nytt banrekord, hastighetsrekord och ett nytt publikrekord, när folkhavet fullkomligen kokade längs den nyasfalterade banan.
– Jag är otroligt stolt, säger en trött men glad Mikael ”Blomman” Blomberg till LindeNytt.
Den anrika byggnaden Gamla kirurgen i centrala Lindesberg har förr i tiden varit sjukhus och förlossningsklinik. På senare år kom man att använda fastigheten som kommunkontor för en rad olika förvaltningar. Efter att ha stått, till stora delar, tomt sedan 2021 söker nu FALAB en ny framtid för den historiska byggnaden, där både bostäder och trygghetsboende finns bland de möjliga alternativen.
– Så fina fastigheter ska vi inte ha stående tomma. Vi försöker hitta idéer och olika spår för vad som blir bäst för kommunen, säger Mikael Kihlberg, vd för FALAB/LIBO.
I augusti förra året meddelade Baettr att man skulle avveckla verksamheten i Guldsmedshyttan, efter ”betydande kostnadsutmaningar” för tillverkningen i Sverige. Sedan dess har man arbetat hårt för att försöka få till en försäljning, för att kunna få in en ny aktör i lokalerna. Under tisdagen kom beskedet att det lokala företaget Nordic metal recycling blir nya ägare av Baettr i Guldsmedshyttan AB, som nu kommer byta namn till Nordic Casting AB.
– Vi är glada att ha kommit i mål med detta, säger vd Monica Joon i ett pressmeddelande.
Den nya butiken, som kommer bli fullskalig, öppnar i den nordvästra delen av Lindesberg på Fotbollsgatan under 2027.
– Det är mycket glädjande att få möjligheten att öppna ytterligare en butik som stärker vår position i Örebro län, och vi ser fram emot att få välkomna både gamla och nya kunder, säger Heinz Möller, etableringschef på Willys i ett pressmeddelande.
För närmare 15 år sedan lades vårdverksamheten på det tidigare äldreboendet Mosebacke i Vedevåg ner. Nu ska Lindesbergs kommun utreda möjligheterna till att använda lokalerna inom omsorgen igen, efter ett ledamotsinitiativ från SD och KD.
– Jag tror att det skulle vara bra, både för Vedevåg, men också ekonomiskt bra för kommunen, säger Tom Persson (SD) ordförande i socialnämnden.
Röda mattan rullades ut hos Hyrmaskiner i Lindesberg. Se när sällskapen strömmade in till första upplagan av Jäklar anamma-galan.