Alexander Scharnke är inte bara gymägare, numera kan han även lägga till restaurangägare i sitt CV, när han i slutet av veckan öppnar sin mobila hamburgerrestaurang, BergslagsBurger.
-Det blir en utmaning, men jag hoppas att det kommer gå bra, säger Alexander till LindeNytt.
I sin roll som ägare av LindeGym har Alexander under ett flertal tillfällen haft samarbeten med Bergslagsdelikatesser, då man har sålt kött till gymmets medlemmar. Nu är det dags för ännu ett samarbete, men i en annan form.
– Tanken på att utveckla det har funnits hela tiden, och när tillfället kom med den här vagnen kände jag att det var rätt, berättar Alexander och fortsätter:
– När vi fick tillstånd att stå vid rastplatsen föll alla bitar på plats, det är mycket trafik som passerar där varje dag, och förhoppningsvis kan man få folk att svänga in och upptäcka Lindesberg.
Vagnen, som från och med slutet av veckan finns att besöka på rastplatsen vid RV50, kommer servera både hamburgare och cheeseburgare, allt kött är lokalt från Bergslagsdelikatesser och innehåller högrev, dessutom är även bröden lokalproducerade – av Frosths Konditori.
– Folk börjar bli väldigt medvetna om vad de stoppar i sig, och det tycker jag är jättebra. Tanken med vår mat är enkelt, gott och hög kvalitet! säger Alexander glatt och fortsätter:
– Hos oss kommer man kunna sitta i skön miljö, för det är faktiskt väldigt fint där ute, men man kan också beställa take away om man föredrar det. Jag hoppas att kunderna har förståelse för att det inte är något snabbmatsställe i den bemärkelsen, utan vi vill lägga lite kärlek på maten, så man får vänta några minuter.
Redan i slutet av veckan planerar man att öppna BergslagsBurger, och planerna inför framtiden är många.
– Eftersom vagnen är mobil kan vi ju komma ut till olika platser, t ex vid stora event, marknader osv. Går det bra så hoppas vi kunna utöka med fler vagnar och sätta Bergslagen på kartan. Så inför hösten söker vi folk som är sugna på att jobba. Det här är helt nytt för mig, men jag tror och hoppas att det kommer bli bra, avslutar Alexander.
I veckan blev det klart att Brunnstorps gård i Ingelshyttan får en ny ägare. Gården, som är känd för självplock av hallon och försäljning av grönsaker, kommer att drivas vidare av Angelica Rosado från Stockholm. Med många nya idéer hoppas hon kunna utveckla verksamheten ytterligare.
– Vi blev verkligen förälskade i gården och fick en härlig känsla för området och samhället. Vi är så peppade och glada, säger Angelica, som nu lämnar storstadslivet tillsammans med sin sambo för ett nytt liv i Storå.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Under onsdagen avgjordes årets pitchtävling för UF-företag på Lindeskolan i Lindesberg. Sparbanken Bergslagen, tillsammans med skolan och ett antal lokala samarbetspartners, arrangerade tävlingen där man delade ut priser i fyra olika kategorier. Varje vinnande företag fick ta emot en prischeck om 5000 kronor vardera, som kanske kan hjälpa de unga entreprenörerna en bit i sitt fortsatta arbete.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
På måndag, 2 mars, öppnar Soloteket Powered by NBC på Kristinavägen i Lindesberg. Men redan imorgon, lördag, smygöppnar man verksamheten med ett öppet hus, där man kan få hjälp med solschema och testa att sola gratis.
– Man ska känna att det är en stunds vardagslyx, att man unnar sig lite egentid, för det är vi så dåliga på i dagens samhälle, säger Johanna Reidarsdotter.
Efter en tuff start i livet har Jessica Roch hittat hem – i köket. Från huset i Storå driver hon det nystartade cateringföretaget ”Mat på fat”, där mat lagad från grunden snabbt blivit en succé. Redan tio dagar efter premiären har hon fått mängder av bokningar och förfrågningar – och är själv överraskad över hur stor efterfrågan är.
– Jag har fått flera beställningar från både företag och privatpersoner och bara positiva reaktioner, vilket är väldigt roligt, säger Jessica.
Lördagen den 31 januari arrangeras Hälsomässan för fjärde året i ordningen, även denna gång på Lindesbergs Stadshotell. Med ett stort utbud av utställare, diverse behandlingar och intressanta föreläsningar hoppas man kunna locka besökare för en heldag i hälsans tecken.
– Det kommer blir jättehärligt, säger Rosa Åkerman.