Stefan Nordqvist med Dalkarlshytteån i bakgrunden. Privat foto.
Lokalt samarbete ger fritt ädelfiske i ån
Nu på lördag är det premiär för ädelfiske i Dalkarlshyttan. Detta har gjorts möjligt genom ett lokalt samarbete mellan en rad olika företag och Lindessjöns fiskevårdsområdesförening. Minst 500 kilo regnbåge kommer årligen att planteras ut i vattendraget. Och det är fritt fiske för alla som gäller. Med fritt fiske menas kostnadsfritt – inte att man får dra upp obegränsat med fisk eller använda fångstmetoder.
– Det här är en idé som jag har haft i några år och som nu äntligen har blivit verklighet, bland annat tack vare att vi har lokala företag som ställer upp och sponsrar med fisk, säger Stefan Nordqvist, Harrkungens Fiske, som är initiativtagare till fiskeprojektet.
Det är Harrkungens Fiske, Lindessjöns Fiskevårdsområdesförening och LindeNytt som nu tillsammans med en rad sponsorer – företag på orten – kan glädja alla invånare som uppskattar fiskafänge av ädel valör. Nu blir det nämligen ädelfiskepremiär i Dalkarlshyttan – och du behöver inte lösa ett fiskekort eftersom det är fritt fiske som gäller, enligt ungefär samma regelverk som gäller i samband med att regnbåge släpps ut i Lindessjön varje år.
Ädelfisket i Dalkarlshyttan är ursprungligen en idé som Stefan Nordqvist haft med sig i flera års tid. För cirka två år sedan började han att arbeta för att göra verklighet av den vision han förvarat i bakhuvudet.
– Jag har satt ut fisk i Sverkestaån i tio års tid och att jag fann intresse i Dalkarlshytteån är för att jag tycker det är väldigt fint där och samtidigt tillgängligt för alla. Det är nu ungefär två år sedan jag började med det här – och allt blev klart för bara en vecka sedan med tillstånd och sponsorer. Det känns väldigt spännande inför helgens premiär, säger Stefan.
Nedanför kraftstationen och dammluckorna börjar ädelfisket och sträcker sig ner genom golfbanan. Privat foto.
Inför premiären kommer 100 kg fisk släppas ut i ån. Fisken håller en matchvikt på strax under kilot.
– Tanken är att vi skall släppa ut 50 kilo varannan vecka under våren och sommaren. Varje laddning sponsras av ett lokalt företag. Till premiären är det Golfklubben och jag själv, Harrkungens Fiske, som står för fisken. Att vi släpper ut två laddningar till premiären är för att det ska bli lite större chans att få napp när det ändå är premiär och allt, förklarar Stefan Nordqvist.
Han tillägger att det redan finns flera andra företag som har ”nappat” på den här idén, bland annat Bergslagsdelikatesser, AB Karl Hedin och Jakt- och Fiskebutiken MM Hunt & Forestry.
– Sedan finns flera andra som också har visat intresse, så det kanske blir mer än 500 kg årligen när det här väl har rotat sig – vi får helt enkelt se hur stort det kan bli. Nu tar vi sikte på lördagens premiär först och hoppas på ett väder som lockar ut så många som möjligt. Det vore riktigt roligt om det blev mycket folk och att det nappar också, avslutar Stefan Nordqvist.
Strax nedanför dammluckorna finns en sträcka som är mycket väl anpassad för barnfamiljer och rörelsehindrade. Privat foto.
Dessa regler gäller vid ädelfiske i Dalkarlshytteån:
Tillåtna Fiskesätt: Mete, spinn, fluga.
Endast ett redskap åt gången.
Max 2 st. laxartad fisk får tas upp per dag och person.
Silikonbaserade beten är ej tillåtna.
Eldning endast på anlagda grillplatser.
Fiske efter ån på Golfbanan bedrivs med största försiktighet och förståelse.
Överträdelser samt nedskräpning m.m. anmäles direkt vilket medför böter.
Bevakning sker av utbildade vakter från Lindessjöns fiskevårdsområdesförening.
Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05
KommentarerKommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för.
Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Det är 20 år sedan lindebandet Rock N Roll Experience spelade på Vårmönstringen sist, och minst 15 år sedan de överhuvudtaget repade ihop. Men på lördag återförenas gänget på Main Events stora scen, där de kommer bjuda på cirka 50 minuter av gungande rock´n roll.
– Det blir en återföreningarnas afton på lördag, och vi hoppas så klart på mycket folk, säger Martin Almgren.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
15-årige William Klockars och 17-årige Philip Lundqvist, båda från Lindesberg, har redan börjat testa sina vingar som företagare. Med hjälp av sina A-traktorer bistår de med hjälp att köra skräp till återvinningen, kratta löv och skotta snö, för att bara nämna några av de sysslor de erbjuder.
– Många har en bild av oss som har EPA- och A-traktor, och tror att det är bara är dåligt med det, men den kan ju användas för att hjälpa till också, säger William.
Med Linde Energis guldsax så fick utställningens initiativtagare, Greger Nilsson, klippa bandet och därmed inviga Linde Energis del av Bergsparkens industriutställning. Foto: Timmy Lundegård
Strax efter måndagslunchen så höll Linde Energi en invigning av sin nya del av Bergsparkens industriutställning. Efter ett kortare tal av Linde Energis vd, Joakim Johansson, så fick utställningens initiativtagare Greger Nilsson äran att klippa invigningsbandet och således välkomna Linde Energis historia till utställningen som bara blir större.
– Det är framförallt industrin från Lindesberg som jag vill visa upp, säger Greger.
För fjärde året i rad hölls finalen av Innovation Day på Lindeskolan. Bland de åtta grupperna fanns det lika många unika innovationer som var väl uträknade och som verkligen fick tremannajuryn från Linde Energi och Örebro Universitet att tänka till i sin bedömning. Efter en längre översikt över alla åtta innovationer så blev den vinnande innovationen en flerfunktionell mobilapp som ska minska det dagliga matsvinnet i det vardagliga livet.