Med en ny fenomenal insats stängde Charlie Torstensson igen Lövenburen. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Löven hakar på i toppen – nollade favoritmotståndet

Premiärvinsten gav blodad tand. På torsdagen plockade Lindlöven med sig tre nya poäng, det genom att slå tillbaka Skövde med klara 3-0. Charlie Torstensson stoppade 23 skott i vinsten och Löven har direkt tagit upp kampen i AllEttans toppstrid.

– Jag tycker att laget gör en otroligt stabil insats. Vi spelar med ett sånt lugn, alla utespelarna kändes trygga idag. Det ska de ha en jättecred för, säger Charlie Torstensson efter Lindlövens andra vinst den här veckan.

Hemma mot Skövde var det spelmässigt aldrig något snack. Redan från start satte Lindlöven tonen, med ett stort puckinnehav och mycket tid på offensiv planhalva. Med fem minuter spelat kom också ledningsmålet, gjort av Alexander Selin efter förarbete av Emil Rooth och David Berg.

Löven fortsatte att spela sig fram till många fina lägen och skotten ven kring Skövdemålet. Det vaktades av det tidigare Lövenlånet Daniel Marmenlind, som hade att göra under en första period som Lindlöven fullständigt dominerade. Hemmalaget vann skotten med övertygande 14-2 och hade bud på klart fler mål än bara ett.

Även mittperioden följde samma mönster, där Löven styrde och ställde. Trots det stod Marmenlind länge emot i motståndarmålet, men med två minuter kvar till vilan fick Filip Bergmark hål på målvakten. Med sitt 2-0 sköt backen Lindlöven upp i en säker ledning inför slutperioden.

Där var det Skövde som istället började att pressa på i offensiv riktning. Från att tidigare knappt ha fått iväg avslut var det stundtals tuff press från gästerna, men de hade en trygg Charlie Torstensson emot sig. Samtidigt som målvakten höll tätt kunde Niclas Eklöw skriva in sig i målprotokollet med sitt 3-0 i öppen målbur. Det innebar tre poäng Löven, samt en hållen nolla för målvakten Torstensson.

– Jag kommer att sova gott inatt, ler Charlie.

”Har en tro på det som vi håller på med”

Det här var andra matchen den här veckan som målvakten klev fram på allvar för sitt lag. Även i tisdagens premiärseger borta mot Kumla var Charlie i högform och räddade Lindlöven under långa stunder. Ikväll var det en annorlunda uppgift för 24-åringen, som efter att ha stått sysslolös i två perioder bombarderades i tredje.

– Det är ju en lite speciell situation, att klara av att hålla fokus i den här typen av matcher. Men jag tog det som en bra utmaning och lyckades hålla ett bra fokus, berättar Charlie som precis som efter vinsten mot Kumla berömmer den mentala träning som han genomgått.

– Jag är väldigt tacksam över att ha lite olika tekniker för att kunna hålla mig kvar i matchen. Det har jag min mentala coach att tacka för.

Den här kvällen blev det 23 räddningar för Charlie Torstenssons del. Målvakten är samtidigt väldigt noggrann med att berömma utespelarna, som han menar gjorde det stora jobbet. Den kontrollerade segern över Skövde var Lindlövens sjätte på de sju senaste mötena med motståndet. Laget har spelat ihop fem poäng på de inledande två omgångarna i AllEttan Södra och bevisar redan att man hör hemma i serien.

– Jag hoppas att alla grabbar känner så och det visar de också därute på isen. Vi har en tro på det som vi håller på med. Sen finns det bara bra lag i den här serien. Det gäller att vara ödmjuk, jobba hårt och förstå att det alltid krävs fullt fokus för att ta poäng, säger Charlie.

Torsdagens trepoängare följs nu upp av en något längre vila för Lindlöven, något som kan behövas. För på andra sidan nyårsfirandet väntar en riktigt tuff vecka. Mellan onsdag till söndag spelar Löven nämligen mot Vimmerby, Troja/Ljungby och Kristianstad. Tre matcher som blir ett tidigt test för uppstickaren från Bergslagen.

Matchfakta Lindlöven-Skövde:
Resultat: 3-0 (1-0, 1-0, 1-0)
Publik: 400
Skott: 36-23
Mål Lindlöven: 1-0 Alexander Selin (Rooth, Berg), 2-0 Filip Bergmark (Fyrpihl), 3-0 Niclas Eklöw

Övriga resultat från AllEttan Södra:
Kallinge/Ronneby-Nybro 0-3
Borlänge-Kumla 4-1
Troja/Ljungby-Vimmerby 4-2
Mariestad-Kristianstad 1-5

Tabellen från Swehockey:
HockeyEttan tabell

Publicerad 29 december 2016 klockan 21:05


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad.

Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Efter tre veckors väntan så blev det en tung förlust mot tabellettan IFK Arboga på hemmaisen när Guldsmedshytte SK spelade sin första match efter julledigheterna. Foto: Timmy Lundegård

Tabellettan blev för mycket mot Guldsmedshytte SK

Efter mycket högtidsfirande i slutet av december, så fortsatte hockeys Division 2-serie under fredagskvällen efter drygt tre veckor ledighet. För Guldsmedshytte SK så blev det ingen mjuk start av det nya året, då tabellettan IFK Arboga blev årets första motstånd i Råsshallen. Ett tufft motstånd som gick vinnande ur striden efter en snabbspelad match.
– De är lite mer resoluta, säger Sam Perstedt.

10 januari 2025 klockan 23:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LIF Lindesberg gjorde en riktigt stark första halvlek mot Rimbo. Efter 26 spelade minuter hade hemmatruppen en bekväm ledning med 16-9. Den andra halvleken blev inte lika rolig för LIF Lindesberg. Foto: Hasse Persson

bildspel LIF Lindesberg går från femmålsledning till fyramålsförlust

Det såg länge ut som en promenadseger för LIF Lindesberg. Snabb som handbollen är så blev det istället en rejäl hemmaförlust där hemmalaget gick från en femmålsledning i halvtid till en fyramålsförlust. Förlusten är tung för LIF Lindesberg som nu har både Täby och Uppsala hack i häl inom den jämna tabellen.
– Vi tror att matchen är klar och att det ska gå för lätt, säger Joakim Bååk.

6 januari 2025 klockan 17:54 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Linde Volley visar upp nya talanger

Strax innan jul så fick Linde Volley beskedet om att lagets stora poänggörare, Liza Morozova, lämnar truppen. Inför lö...

bildspel 2024 i bilder – en tillbakablick på året

Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2024 som präglades av besparingar och sviktande ekonomi...

bildspel Futsal i Lindesberg Arena blev en publikdragare

Ervalla SK tjuvfirade sitt 90-årsjubileum under lördagen med en futsalcup i Lindesberg Arena, vilket blev ...

Arkivbild. Foto: Hasse Persson

Stor futsalcup fyller arenan i mellandagarna: ”Publikfest”

Nästa år firar Ervalla SK 90 år som idrottsförening. Detta tjuvfiras redan i mellandagarna när 28 futsallag, varav flera landslagsspelare, gästar Lindesberg Arena för vad som blir ”länets största futsalcup”. Lördagen den 28:e december kommer futsalmatcherna att avlösa varandra i arenan mellan klockan 10 till 21 för en lång men häftig dag innan nyårsafton.
– Det vankas publikfest kort och gott i mellandagarna, skriver Ervalla SK i ett pressmeddelande.

22 december 2024 klockan 16:48 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Svenska mästare för åttonde året i rad. Foto: Frövi judo

Frövi judos damer tar historiskt åttonde SM-guld

Under lördagen av gjordes årets lag-SM i judo, som i år gick av stapeln i Kungsbacka sporthall. Frövi judo, som har en imponerande segersvit på damsidan, gick in som klara favoriter. För åttonde året i rad blev damlaget svenska mästare, medan herrarna fick med sig ett välförtjänt brons.

14 december 2024 klockan 18:24 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Linde Volley föll mot den förstärkta tabelljumbon
Det blev en rysare som avslutade årets hemmamatcher i elitserien. Göteborg gjorde sitt fjärde elitseriemöte mot Linde Volley under lördagen där ...
15 december 2024 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Guldsmedshytte SK är tillbaka i segertåget: ”Formkurvan pekar uppåt”
Det såg tungt ut för Guldsmedshytte SK som låg under med 1-2 inför den tredje perioden mot Avesta under luciamatchen i Råsshallen. Hemmatruppen ...
13 december 2024 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel LIF Lindesberg förlorar toppmötet
Det blev en målsnål match i toppmötet mellan två potentiella lag inför nästa säsongs Allsvenska. LIF Lindesberg stod som värd när tabellettan...
7 december 2024 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 överlämnade under måndagen pengarna som de samlat in till minne av deras vän, Benjamin. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade laget in till Barncancerfonden Mellansverige: ”Oerhört tacksamma”

Söndagen den 6 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för tredje året, i ett samarbete mellan IFK Lindesbergs pojklag födda 2010 och LindeNytt. Syftet med cupen var att hedra och hylla lagets bortgångne vän Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 7 500 kronor till Barncancerfonden, som under tisdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Att cupen heter Benjamins Minne tycker jag är så fint, att man har kvar den kopplingen till varför man startade det här, för då kommer det att leva vidare. Det är väldigt fint, jag blir rörd, säger Matti.

3 december 2024 klockan 14:08 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Under lördagen kunde Linde Volley säkra sin tredje seger för säsongen. Lindetruppen står nu med två segrar under de senaste tre matcherna och har möjlighet för flera poäng innan året är över. Foto: Hasse Persson

bildspel Viktig hemmaseger för Linde Volley

Det var blandade känslor hos Linde Volley som både hämtat en bortaseger och en hemmaförlust under de senaste veckorna. På lördagen kom en ny chans till revansch när en av seriens yngsta lag, RIG Falköping, gästade arenan. Gästerna började med att ta åt sig och var snabba att vinna det första setet. Därefter hade man inte mycket att göra, där hemmatruppen Linde Volley repade sig med tre raka setsegrar.

30 november 2024 klockan 19:25 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Hemmalaget upprepade förra årets succé – dubbla guld och ett silver i judo-RM

Det blev en gedigen medaljskörd för hemmadistriktet Värmland-Örebro ...

bildspel LIF Lindesberg vinner stort mot Sannadals SK

För två månader sedan så blev det en snöplig bortaförlust mot HK Cliff. Efter femmålsförlusten har LIF ...

Linde Volley faller hårt i det andra setet mot Sollentuna

Linde Volley som nyligen kommer från bortaseger mot Göteborg fick under söndagen ta emot Sollentuna...

Årets gymnasiemässa blev välbesökt. Foto: Camilla Lagerman

bildspel Gymnasiemässan gav högstadiets elever en inblick i framtiden

Under torsdagen bjöd Lindeskolan in till sin årliga gymnasiemässa, där högstadieelever från hela kommunen kom på besök för att bekanta sig med skolans olika program, och kanske få en klarare bild av vad de ska söka in till. För skolan var årets mässa kanske viktigare än någonsin, efter ett år med hot om nedläggningar och besparingar.

21 november 2024 klockan 16:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

bildspel Halv revansch för Guldsmedshytte SK som knep en poäng

Guldsmedshytte SK har haft det tufft mot seriens topplag med bara en hämtad poäng efter de tre toppmö...

bildspel Stort derbyfall för Linde Volley

Trots att Linde Volley kunde inleda säsongen med 3-0 mot Gislaved, så har segerantalet inte ökat. Till onsdagen var det ...

Motorklubbens förhoppning: Race igen nästa sommar

Om planen går i lås vankas det återigen vrålande motorer på Linde Raceway. Datumet är satt till den 19 ...

Guldsmedshytte SK vände till tredje raka

Efter en rejäl bortaförlust med 6-1 mot Hallstahammar i slutet av oktober, så har Guldsmedshytte SK gått framåt. ...

Ren utklassning när LIF Lindesberg vinner med 16 mål

LIF Lindesberg var inte nådiga när Silwing-Troja gästade Lindesberg Arena i helgen. Till den andra ...

bildspel Joel Kiirikki agerar straffhjälte i Lindehov

Det blev en rörig mittperiod för Lindlöven när serien tog vändning i Lindehov under söndagen. Emil Norberg ...

Arkivbild. Foto: Timmy Lundegård

Bra vecka för Lindlöven som vinner dubbelt

Den nionde omgången är spelad, vilket innebär att den första halvan av HockeyEttans grundserie är avklarad innan fortsättningsserierna tar över. Lindlöven är ett av lagen som har haft en bra vecka på isen, där man verkligen har blandat motståndet. Under onsdagen lyckades man att plocka tre poäng från tabellettan Borås, medan man till helgen tog en bortaseger mot Borlänge. Båda matcherna gjordes utan insläppta mål.

28 oktober 2024 klockan 17:13 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Hemmaförlust i Råsshallen mot tabellettan
Tisdagens hemmamatch mot Arboga var det tredje raka toppmötet för den tidiga tabellfyran, Guldsmedshytte SK. Efter en förödande förlust borta mot...
22 oktober 2024 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tufft läge för Linde Volley efter ny förlust
Med en svår match på bortaplan mot Hylte Halmstad så blev även hemmamatchen mot Linköping svår för Linde Volley. Även om hemmalaget kunde avg...
21 oktober 2024 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Avesta sätter stopp för Guldsmedshytte SKs segertåg
Totalt 13 mål gjordes när två jämna lag möttes i Råsshallen under tisdagskvällen. Efter tre raka triumfer under säsongsinledningen så var det...
15 oktober 2024 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2024-10-13

2024-10-11

2024-10-08

2024-10-07

2024-10-06

2024-10-05

2024-10-05

2024-10-05

2024-10-02

2024-09-28

2024-09-27

2024-09-25

2024-09-24

2024-09-23

2025-01-14 10:38