Seger i onsdags – men trendbrottet blev tyvärr kortvarigt för Lindlöven som föll i helgens första fight. Hemmamötet med tabellettan Borlänge slutade 2-6 och nu laddar Löven om för söndagens drabbning med Östersund.
Lindlöven spelar återigen dubbla matcher den här helgen. Båda hemma i Lindehov dessutom. Under lördagen klev laget ut för att mäta krafterna med Borlänge, en tabelletta som Löven pressade till förlängning förra helgen. Den här gången gick tyvärr Bergslagskrigarna poänglösa.
I en chansmässigt jämn första period var det Borlänge som i slutdelen ryckte ifrån till en tvåmålsledning, innan Dick Ahlström tände hoppet i powerplay i mittenakten. Gästerna utökade snabbt ledningen följt av en lika snabb reducering från Jakob Olsson, men sedan stängde Borlänge matchen. Två sena mål i mittperioden avgjorde mötet som slutade klara 2-6. Jobbigt för Lindlöven, som ändå stod för en fin insats men hamnade i uppförsbacke redan i den första perioden.
– Ja precis, men vi kommer ändå ikapp och får ett flow. Sen sänker de oss rejält i den andra perioden. Det står 2-5 efter den och det är jobbigt, säger Johan Persson.
Hemmamöte med Östersund på söndagen
Lagkaptenen är besviken över resultatet, men ser en hunger och vilja i Lindlöven. Den kan bli nyttig redan idag, då laget spelar hemma mot Östersund. Poäng är nödvändigt om Löven ska krypa närmare playoffstrecket, som just nu är fem pinnar bort. Formen är svag i laget och Johan vet vad som krävs.
– Klart att det är tungt, men vi sliter på. Men vi får inte riktigt jobbet gjort framför både egen och deras kasse. Det gör ju att det känns som att inget går med oss och vi måste göra oss värda medstudsen.
Matchfakta Lindlöven-Borlänge:
Resultat: 2-6 (0-2, 2-3, 0-1)
Publik: 250
Skott: 30-34
Mål Lindlöven: 1-2 Dick Ahlström (Magnusson), 2-3 Jakob Olsson (Lundberg)