Med två mål klev Jakob Olsson fram och sköt tre blytunga poäng till Lindlöven. Tabelltrean Skövde besegrades med 4-1 inför storpublik, en bortavinst som sätter Löven i drömposition inför fortsättningen.
Jakob Olsson behövde bara ett byte på sig för att slå till med ledningsmålet för Lindlöven i onsdagens toppmöte. Direkt efter tekning stack dock Skövde upp med kvittering till 1-1, en ställning som stod sig länge och väl. Men fem minuter in i slutperioden stänkte Olsson in ytterligare ett mål och Albin Gunnarsson fyllde senare på med nästa fullträff. André Astley Rydberg punkterade matchen i öppen målbur och Löven vann med 4-1.
– Riktigt starkt! Vi gjorde en riktigt bra bortamatch och spelade bra över 60 minuter. Nu fick vi äntligen till det på riktigt, jag är stolt över laget, säger tränaren Jussi Salo.
Tre insläppta på senaste tre vinsterna
Segern kom inför ögonen på 1410 åskådare – ett riktigt styrkebesked av Lindlöven som fick sin revansch på Skövde. Motståndet hade vunnit höstens tidigare möte via straffar i Lindehov.
Nu blev det istället tre poäng till Lindlöven, som rycker allt närmare AllEttanspel. Laget håller fast vid sin andraplats och ner till strecket skiljer 16 poäng med sju matcher kvar. Resultatet i Skövde innebär samtidigt att Löven bara släppt till tre mål på sina tre senaste matcher.
– Det visar att grunderna i försvarsspelet fungerar och att vi gör jobbet ordentligt. När vi gör det är det svårt att göra mål på oss, konstaterar Salo.
Matchfakta Skövde-Lindlöven:
Resultat: 1-4 (1-1, 0-0, 0-3)
Publik: 1410
Skott: 24-34
Mål Lindlöven: 0-1 Jakob Olsson (Berg, Lundqvist), 1-2 Jakob Olsson (Nilsson, Fornell), 1-3 Albin Gunnarsson (Tano, Augustsson), 1-4 André Astley Rydberg (Olsson, Berg)
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.