AllEttan är nu nära för Lindlöven efter lagets fjärde trepoängare i följd. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Löven mot AllEttan efter fjärde raka: ”Det här var en sexpoängsmatch”

AllEttan kommer allt närmare för Lindlöven. På söndagen åkte laget till Billingehov och hämtade hem tre enormt viktiga poäng, via seger med 3-2 över Skövde. Jimmy Hellström gjorde mål för andra matchen i rad och Löven är fortsatt tabelltvåa med åtta poäng ner till strecket.

Med tre raka segrar i ryggen rullade Lindlöven på söndagen till Billingehov för toppmöte med Skövde. De formstarka gästerna från Bergslagen öppnade piggt och under de inledande tio minuterna var det Löven som kontrollerade matchbilden. Chanserna radades upp och slutligen kom även ledningsmålet, när Jimmy Hellström för andra matchen i rad hittade nätet till 0-1. Målet kom med elva minuter på klockan och efterföljdes av en tuff period för Löven.

– Efter det drog vi på oss två utvisningar under andra halvan av perioden. Där tog Skövde över matchbilden och dominerade, de hade några riktigt bra chanser i powerplay och en stolpträff. Vi hade hockeygudarna i himlen på vår sida idag, slår Jussi Salo fast.

Men även om gudarna var på lagets sida skulle Skövde få utdelningen för pressen. Med drygt fyra minuter kvar av mittperioden kom kvitteringen, något som tog lagen till vila med ställningen 1-1. I mittenakten var det sedan Lindlöven som direkt skruvade upp tempot. Felix Lundqvist återgav tidigt laget ledningen och det var stor press mot Skövdezonen.

Löven fick fast spelet i långa anfall, vårdade pucken bra och fick ytterligare utdelning. Målskytten Lundqvist agerade halvvägs in i perioden framspelare till Emil Roth, som satte 1-3 i nät. Skövde skaffade tidigt kontakt med en reducering i tredje och pressade därefter på för en kvittering. Men trots ett stundtals passivt spel kunde Lindlöven hålla motståndet undan från de klara lägena, något som gav seger med 3-2.

– Riktigt viktiga poäng! Visst är alla poäng lika värda, men det här var ändå en sexpoängsmatch. Nu fick vi lite avstånd till Skövde och till strecket också, säger tränare Salo efter vinsten.

Försprång i AllEttan-jakten: ”Måste fortfarande göra jobbet”

Tränaren såg alltså sitt lag segla vidare på framgångsvågen. Segern över Skövde innebar Lindlövens fjärde raka trepoängare, en formtopp som kommit i helt rätt läge. En annan spelare som hittat just rätt är nyförvärvet Jimmy Hellström, som gjorde mål för andra matchen i följd. Forwarden har varit en viktig injektion.

– Jo, vi visste att Jimmy är en grymt effektiv spelare. Vi har haft lite svårt med just den biten och inte varit tillräckligt effektiva. Därför är kul nu att se att det nu lossnat för Jimmy och att han levererar poängmässigt, berömmer Salo.

En annan spelare som visade vägen i Billingehov var Charlie Torstensson. Sedan målvakten gjorde comeback har han bara släppt fem puckar förbi sig på tre spelade matcher, där samtliga slutat med seger. Jussi Salo är minst sagt nöjd över att ha Torstensson tillbaka.

– Charlie var riktigt bra idag. Det syns att vi fått ordning på målvaktssidan, att det inte är så rörigt som tidigare. Det skapar en stor trygghet till hela försvarsspelet.

Bara fem omgångar återstår nu av höstserien och Lindlöven sitter i en mycket fin sits. Laget är kvar som tabelltvåa och ner till Köping på sjätteplatsen skiljer hela åtta poäng. Mycket talar för att Löven spelar AllEttan till våren, men tränare Salo är försiktig.

– Om man tittar på tabellen och tänker på det sättet ser det bra ut, men vi måste fortfarande göra jobbet. Vi tar en match i taget och nu är det hemmamatch på onsdag mot Åker. Det är det enda som vi fokuserar på nu.

Matchfakta Skövde-Lindlöven:
Resultat 2-3 (1-1, 0-2, 1-0)
Publik: 912
Skott: 17-27
Mål Lindlöven: 0-1 Jimmy Hellström (Astley Rydberg), 1-2 Felix Lundqvist), 1-3 Emil Rooth (Lundqvist)

Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
IFK Arboga-Mariestad 1-3
Kumla-Enköping 4-1
Borlänge-Grästorp 2-1
Forshaga-Åker/Strängnäs 14-0

Tabellen från Swehockey:
HockeyEttan tabell

Publicerad 20 november 2016 klockan 18:23


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Frövi judos damer svenska mästare för NIONDE året i rad

Inför fullsatta läktare avgjordes årets lag-SM i judo i Lindesberg arena under lördagen. Frövi judo, som hade en minst sagt imponerande vinstsvit i bagaget, gick in som solklara favoriter och var laget man behövde slå för att vinna. Men för hela nionde året i rad blev damerna svenska mästare, medan herrarna fick med sig en välförtjänst brons.

13 december 2025 klockan 18:20 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Lindlöven fortsätter att vinna. Under onsdagen utökade man sitt segertåg till sex raka vinster när man vann mot tabellåttan Surahammar. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Ny topp för Lindlövens segertåg – sjätte raka

Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.

10 december 2025 klockan 23:00 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har...

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen ...

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. ...

Efter den tidigare hemmaförlusten mot Piteå så har Lindlöven repat sig och har byggt upp ett nytt segertåg. På onsdag jagar truppen sin femte raka seger när Strömsbro gästar Lindehov. Foto: Timmy Lundegård

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från Strömsbro IF laddar för onsdagens match. Efter sex poäng från den gångna helgens dubbelmatcher i norrland så får Lindlöven kort om tid att hämta andan. Med sjuka och skadade spelare i truppen kommer onsdagens hemmapublik att få se en av föreningens yngre förmågor, Wiggo Centervad, som även var med till norrlandsmatcherna.
– En jätteduktig junior som gjorde en grym helg i norrland, säger Lennart Hermansson.

2 december 2025 klockan 14:39 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Amanda Orrbo och Elin Kämpe blev svenska mästare. Foto: Privat

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.

1 december 2025 klockan 16:52 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet st...
24 november 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”
Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som ...
23 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart "Lelle" Hermansson inför nedsläppet...
22 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tillsammans med sin publik och sina samarbetspartners så är Lindlöven med och bidrar med 8 800 kronor till Prostatacancerförbundet. Arkivfoto: Hasse Persson.

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning

Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.

20 november 2025 klockan 11:38 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Till den förra säsongen var Boden ett slutspelsmotstånd. Till lördagen var de ett seriemotstånd där Lindlöven vann med 3-2. Värre blev det på söndagen mot powerplaystarka Piteå. Arkivfoto: Hasse Persson

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen

Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.

17 november 2025 klockan 10:53 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. ...

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte ...

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Mona Ek och Alexander Pettersson är två av initiativtagarna till Lindesbergs första discgolfbana vid Fritidsbyn. Man hoppas att kunna öppna upp banan till våren. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor ökat med 62% från 505 banor i landet till 809 banor. Nästa år kommer även Lindesberg att kunna välkomna nya och gamla spelare till discgolfen. Bygget av en discgolfbana i Fritidsbyns skog är i full gång och förväntas öppna till vår.
– Nu jobbar vi på så länge snön håller sig borta och det inte blir för kallt, berättar Mona Ek, som är en av initiativtagarna till projektet.

3 november 2025 klockan 09:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlö...

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas ...

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-å...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Lindlöven fick fira in fyra mål under lördagens match mot Kiruna. Imorgon gästas Lindehov av Kalix där Lindlöven hoppas på att vara fortsatt obesegrade när helgens matcher är förbi. Foto: Timmy Lundegård

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat Lindlöven som en tidig serieledare efter en överkörning i Sollentuna med en 8-1-seger. Till helgen håller sig Lindlöven hemma för en riktig hockeyhelg i Lindehov. Kalix och Kiruna gästar Lindesberg, där det sistnämnda laget inte kunde bryta Lindlövens tidiga vinnartrend.

11 oktober 2025 klockan 20:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde å...
6 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär
Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF ...
5 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Benjamins minne spelas för fjärde året
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-10-02

2025-10-01

2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2025-07-12

2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-12-16 11:24