Snart ska publiken slippa välja mellan vem av Max Lalander och Albin Järlstam de ska se. FOTO: Hannes Feldin

Löven och LIF träffades för samarbete: ”Måste hitta bra lösningar för båda”

Efter LindeNytts uppmärksammade artikel om matchkrockarna – nu har Lindlöven och LIF Lindesberg öppnat för samarbete. Representanter från båda klubbarna möttes förra veckan, ett möte som var positivt och som båda idrotterna nu hoppas dra nytta av.

Under hösten har LIF Lindesberg spelat sex hemmamatcher i Allsvenskan. Tre av dessa har startat samtidigt eller bara någon timme före Lindlövens hemmafighter, tre krockar som tvingat Lindepubliken att välja liveidrott. LindeNytt skrev i slutet av oktober en artikel om problemet, något som väckte en stor diskussion.

– Annars är det lätt att inte tänka på att det blir en krock någon gång. Men i samband med en nyhet som skrivits och tre krockar har folk verkligen fått under lupp att det här inte är så bra, säger LIF:s klubbchef Anders Nyman.

Klubbarna har även tagit till sig av stadsbornas och publikens önskemål. Förra veckan stämde man därför träff, där Lindlövens ordförande Perry Liljesvahn och tränare Jussi Salo mötte upp LIF:s klubbchef Nyman. Mötet upplevdes från båda lägren som mycket positivt.

– Vi satt ner och tittade över dels det kortsiktiga, med de kommande eventuella krockarna. Hur vi kan arbeta runt det och hur vi ska göra för att få det bra som möjligt, berättar Nyman och fortsätter.

– Sen tittade vi även på det långsiktiga, vad vi kan göra med schemaläggningen inför en hel säsong. Det är ju lite svårare, men det som saknats tidigare är en dialog. Får man bara igång det kommer man ganska långt.

Just dialogen var något som båda klubbarna påpekade i den tidigare artikeln. Såväl Löven som LIF medgav då att man inte diskuterat tillräckligt väl, något som Anders Nyman ger sin syn på.

– Jag skulle inte vilja kalla dialogen för dålig. Det är snarare så att det inte funnits någon dialog. Nu är jag själv så pass ny att jag inte varit inblandad tidigare, men jag uppfattar det som att man aldrig pratat med varandra och aldrig tänkt de här tankarna. Inte förrän det blev en krock.

Planerar för en gemensam sportlördag

Nu ska dock krockarna vara ett minne blott. Från och med nu kommer Lindlöven och LIF Lindesberg att diskutera sig fram till hur klubbarnas A-herrar ska lägga sina matcher. Det börjar redan till våren, där Löven kliver in i AllEttan Södra. Spelschemat har precis släppts och Lindlöven presenterade sina matcher under gårdagens presskonferens.

– Jag tycker att det självklart är bra att vi kan samarbeta. Lindesberg är ingen jättestor stad, så vi måste så klart hitta bra lösningar för båda klubbarna. Det är inte optimalt att spela matcher samtidigt, kommenterar Lindlövens tränare Jussi Salo som fanns med på veckans möte.

Med det nya schemat för AllEttan har dessutom en passande möjlighet öppnat upp sig. Lindlöven har lyckats lägga sin hemmamatch mot Nybro till lördagen den 18:e februari, samma dag som LIF Lindesberg möter Skånela.

Tanken från klubbarna är att Löven spelar 16.00 och LIF tidigare på eftermiddagen, med andra ord en riktig sportlördag. Diskussioner förs kring upplägget och det kan bli aktuellt med biljettpaket som ger publiken inträde till båda matcherna. Planerna är inte hundraprocentiga, men mycket tyder på att arrangemanget ska bli möjligt.

– Lindepubliken som går på matcher är intresserade av sport. Några är säkert handbollsfanatiker och andra hockeyfanatiker, sen finns det många som är ganska blandade. De går på vad som passar dem bäst. Det är den gruppen som vi vill hitta och vara tillgängliga för från båda sidor, både handbollen och hockeyn, resonerar Anders Nyman som öppnar för ett samarbete även inom andra frågor än bara matchplanering.

– Jag har aldrig varit med om en situation där man förlorat på att ha en dialog och ett samarbete. Sen är vi ändå konkurrenter på ett visst sätt, men i det stora måste vi kunna samarbeta. Det är ingen som förlorar på det, vare sig vi, Lindlöven eller publiken.

Publicerad 20 december 2016 klockan 14:10


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Hades de Vandel vinner Bergslagsloppet 2025 efter en rejäl styrkeduell mot Castor The Star. Vinnartiden blev snabba 10,4, bara en tiondel från banrekordet som sattes 2020. Foto: Anneli Lundegård

En styrkeduell som avgjorde Bergslagsloppet

Det bäddades upp för en duell i årets största travlopp på Fornaboda Travbana och favoriterna svek inte publiken. Med dryga halvvarvet kvar till mål så fick elithästarna Castor The Star och Hades de Vandel göra upp om segerkransen. Båda hästarna visade prov på en rejäl styrka men trots en tung resa utvändigt ledaren, så blev det Hades de Vandel som var starkast med sin kusk Robin Bakker.
– Idag kämpade båda hästarna tappert fram till mållinjen, säger segerkusken

2 juli 2025 klockan 23:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Mikael "Blomman" Blomberg och Peter Hayden på SHRA är taggade på race. Foto: Camilla Lagerman

Bergslagens Snabbaste vrålar in sommaren: ”Väldigt efterlängtat”

Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.

27 juni 2025 klockan 10:22 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Kommunen presenterade sin nya framtidsvision: ”Med ett jäklar anamma”

Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att ...

bildspel Judofestivalen lockade storpublik till arenan

Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av ...

LindeDagen skjuts fram på grund av dåligt väder

En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs ...

Isabella Eriksson Ghazinour och Albin Forselius är två av klubbens nya mästare. Foto: Privat

Sex nya nordiska mästare i Frövi judo efter helgens tävlingar

Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.

13 maj 2025 klockan 12:45 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Alvin och Algot Asserholt förevigade dagen med ett kort tillsammans med Kevin Walker. Foto: Jennie Einarsson

bildspel Stjärnor och idoler när IFK Lindesberg firade 120 år

Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.

12 maj 2025 klockan 10:04 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

bildspel Festligt och vänskapligt när årets främsta idrottare utsågs på Lindeskolan
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln ...
7 maj 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Fornaboda är först ut med varmblod på ponnytravdag
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag...
17 april 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

bildspel Pojkallsvenskan nästa för IFK Lindesberg U15: ”Ny nivå”
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgr...
11 april 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK är två av klubbarna som hyllas på de unika tröjorna. Foto: Alexander Donka

Lokala hockeyklubbar hyllas av Tre Kronor: ”Hedrande”

Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.

10 april 2025 klockan 15:11 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Foto: Frövi judo

bildspel Tävlingshelg i Nederländerna gav fin medaljskörd för A-judotruppen

Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.

9 april 2025 klockan 15:49 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Stiftelse ger Lindeförening över 400 000 kronor: ”Ett stort tack”

Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417...

Lindlövens säsong tar stopp i Boden

Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en ...

Lindlöven kvitterar i slutspelet efter rivstart

Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka ...

Bodens HF fäller Lindlöven i Lindehov efter en seg inledning av hemmalaget till den tredje perioden. Under söndagen är det ny slutspelsmatch där Boden kan skicka Lindlöven på en tidig vila inför nästa säsong. Foto: Hasse Persson

bildspel Boden tillbaka i slutspelsledning mot Lindlöven

En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.

8 mars 2025 klockan 20:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

bildspel Ett mål skiljer LIF Lindesberg från kvalplatsen

Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om...

Boden gästar Lindehov för dubbla slutspelsmatcher

Efter två jämna matcher så blev det att Boden och Lindlöven tog hem varsin slutspelsmatch. 1-1 i matcher ...

bildspel Stor familjelycka på den årliga travgalan

Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de stö...

bildspel Dramatiska finaler av årets Libo Cup

Framtidens handbollsstjärnor visade upp sig i Lindesberg under helgen. Libo Cup blir bara större med varje år och bjuder...

Linde Volley säkrar slutspelsplats: ”Otrolig känsla”

Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos ...

Flera lokala judotalanger uttagna till landslagets grupper

Svenska Judoförbundets landslagsorganisation uppdaterade nyligen sina listor över de aktiva som ...

Trots en tung första halvlek så kom LIF Lindesberg tillbaka som en starkare trupp i den andra halvan av matchen. Med två matcher kvar så ligger truppen efter med ett mål i målskillnad bakom Uppsala. Foto: Hasse Persson

Ruggigt tabelldrama väntar LIF Lindesberg

Det blev en oväntat jämn match när tabelljumbon Skogås gästade Lindesberg i en extremt viktig match. För gästerna handlade allt om serieöverlevnad inför den kommande säsongen medan LIF Lindesberg behöver två poäng för att ännu ha chans att ta sig till slutspel. Hemmatruppen segrade och är nu enbart ett mål bakom tabelltvåan.
– Med två matcher kvar så vet vi vad som står på spel, säger Aron Kelecsényi.

23 februari 2025 klockan 23:34 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven möter Boden i slutspel: ”Ska vara med och skaka”
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär ...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arenan fick utrymmas efter inbrottslarm
Söndagskvällens handbollsmatch mellan LIF Lindesberg och Skogås hade bara tre minuter kvar när man fick pausa spelet. Inbrottslarmet drog igång i...
23 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Arvidssons dunderkväll i Råsshallen
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten ...
22 februari 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-02-18

2025-02-15

2025-02-08

2025-02-08

2025-02-03

2025-01-28

2025-01-19

2025-01-17

2025-01-16

2025-01-10

2025-01-06

2025-01-04

2024-12-31

2024-12-29

2025-07-05 21:33