Storpublik och två rivaler som inte drabbat samman på åratal. Det laddade träningsmötet mellan Lindlöven och Guldsmedshytte SK avgjordes på lördagen – med en väntad vinnare. Ett redan matchvant Löven slog tillbaka division 2-motståndet med klara 6-0.
Det hör inte till vanligheterna att Lindlöven och Guldsmedshytte SK gör upp på A-lagsnivå. Under lördagskvällen var det därför stort intresse när de båda rivalerna klev ut på Lindehovs is. Drygt 550 åskådare bänkade sig för derbyt, som var GSK:s första match för året. Lindlöven å sin sida gjorde sin sjätte träningsmatch – men ingen av de tidigare hade liknat detta.
– Framförallt var det mycket mer publik än vad man är vid under en träningsmatch. Det var gott om Hyttefolk där, det märktes speciellt innan nedsläpp när de gick ut och det var ett jäkla tryck. Kul med mycket publik från båda håll!, kommenterar Felix Scharnke.
Lövencentern var tidigt med och kopplade ett förväntat spelmässigt grepp om matchen. Nyförvärvet Daniel Backman slog hål på GSK-försvaret efter elva minuter, innan det lossnade ordentligt för Lindlöven i mittperioden. William Lindgren, Jesper Broeng, Lukas Henze och Broeng igen ökade på till 5-0. Även Henze hann med att bli tvåmålsskytt för Löven i 6-0-vinsten.
– Vi gjorde en dålig första period och drev inte på mål. I andra och tredje gick vi hårdare på mål, då fick vi utdelning. Det är bra att vi ser att när vi gör rätt saker får vi också resultat av det, analyserar Felix Scharnke.
Centern tillbaka i moderklubben: ”Förmodligen av mina sista säsonger”
Att Lindlöven, till vardags ett topplag i Hockeyettan, skulle styra spelet mot det nyuppflyttade division 2-motståndet Guldsmedshytte var väntat. Derbyt handlade om mer än det sportsliga och för många av spelarna innebar det ett möte med gamla lagkamrater.
– Jättekul eftersom att jag känner de flesta som spelar i ”Hyttan”. Det är inte ofta som man får spela sådana här matcher. Jag vet inte när som Lindlöven senast mötte GSK, kul att få göra det i A-lagssammanhang, säger Felix Scharnke som även är nöjd med den defensiva insatsen.
– Ja, verkligen! Nollan bakåt är alltid ett bra resultat och vi visar att försvaret fungerar.
Den 25-åriga centern är sedan i sommar tillbaka i Lindlöven, efter en tvåårig sejour i Kumla. Detta blir Scharnkes andra återkomst till moderklubben från Lindesberg.
– Det är jätteroligt! Många nya grabbar att lära känna, men ett riktigt bra gäng och tränare. Lindlöven har en väldigt bra ambition för att bli ett starkt Hockeyettanlag. Det blir förhoppningsvis en rolig säsong och förmodligen en av mina sista, då blir det kul att spela på hemmaplan.
Redan imorgon spelar Felix och Lindlöven på nytt. Då är derbyfest och möte med GSK utbytt mot bortamatch mot Väsby, ett motstånd som Löven har revansch att utkräva mot efter förlust förra helgen.
Matchfakta Lindlöven-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 6-0 (1-0, 4-0, 1-0)
Publik: 550
Skott: 57-11
Mål Lindlöven: 1-0 Daniel Backman, 2-0 William Lindgren, 3-0 Jesper Broeng, 4-0 Lukas Henze, 5-0 Jesper Broeng, 6-0 Lukas Henze
Närmare 1000 personer besökte Lindesberg arena under helgen, där Frövi Judo stod värd för årets upplaga av Judofestivalen. Det var en bubblande stämning i den fullsatta arenan, där det pågick aktiviteter från morgon till kväll, innan man avslutade helgen med det mycket populära gladiatorspelet.
En illavarslande väderprognos som spår stora regnmängder och låga temperaturer har fått Lindesbergs Rotaryklubb att skjuta fram årets upplaga av LindeDagen. Det nya datumet blir istället onsdagen den 27 augusti.
– Det blir nytt datum, men annars i stort sett som det är tänkt, och alla bokade platser kvarstår, säger Sven Carlsson.
Travsäsongen på Fornaboda Travbana närmar sig med stormsteg. Under Annandag Påsk så smygstartar travbanan säsongen med en historisk ponnytravdag, där Fornaboda är först i landet med att arrangera varmblodslopp för ungdomar under en ponnytravdag. Startanmälan till loppet blev dessutom så pass stort att man valde att dela loppet i två.
– Det är givetvis jättepositivt, säger Claes Broberg.
På söndag klockan 12:00 är det premiär för Pojkallsvenskan västra, där totalt 14 lag tävlar om att bli bäst i regionen. På Fröjevis konstgräs ställs IFK Lindesberg U15 mot FBK Karlstad i öppningsmatchen. LindeNytt hälsade på det taggade laget under torsdagskvällens träning för att ta pulsen inför söndagens premiär.
– Det är ju en ynnest att få fram elva bra fotbollsspelare, som jag hävdar att alla skulle kunna spela A-lagsfotboll, säger huvudtränare Aleksander Lazarevic.
Efter en rejäl hemmaseger i söndags så såg det ljust ut för Lindlöven som nu under onsdagen åkte till Boden för en avgörande match om en plats i slutspelets kvartsfinal. Onsdagens matchresultat blev däremot inte lika rolig för Lindlöven som den tidigare slutspelsmatchen. Istället blev det en tung förlust mot Boden som tar sig vidare till slutspelets kvartsfinal.
Efter att Boden knep ledningen i slutspelet med 2-1 under lördagen så kunde de långväga gästerna skicka Lindlöven på säsongsavslut vid seger under söndagen. Hemmalaget ville däremot annat och visade ett helt annat spel jämfört med lördagen. Lindlöven rivstartade söndagens match med två snabba mål inom matchens första tre minuter och hade inga större problem att kvittera slutspelsställningen till 2-2.
– Idag var det bara att försöka hålla upp spelet, säger Sebastian Falk.
Drygt 160 personer samlades på Örebrotravets publikläktare under lördagskvällen för att prisa och hylla de största travprestationerna från Fornaboda och Örebro under 2024. Mamma och dotter Hell blev de stora prisplockarna av Fornabodas priser, vilket skapade en otrolig stolthet hos mamma Kerstin som har fått uppleva en fantastik säsong med sin dotter.
– Det är klart att man är en stolt mamma, säger Kerstin Hell.
Om du undrar över framgångsreceptet för att få till en perfekt säsongsavslutning, så är det bara att fråga hockeyfamiljen Arvidsson. Släkten hade en strålande fredagskväll i Råsshallen där Alexander Arvidsson shockar hela publiken med ett hattrick inom den första perioden, för att senare rikta uppmärksamheten till kusinsonen Joel som tar hem finalen i publiktävlingen Egons Mål.