Storpublik och två rivaler som inte drabbat samman på åratal. Det laddade träningsmötet mellan Lindlöven och Guldsmedshytte SK avgjordes på lördagen – med en väntad vinnare. Ett redan matchvant Löven slog tillbaka division 2-motståndet med klara 6-0.
Det hör inte till vanligheterna att Lindlöven och Guldsmedshytte SK gör upp på A-lagsnivå. Under lördagskvällen var det därför stort intresse när de båda rivalerna klev ut på Lindehovs is. Drygt 550 åskådare bänkade sig för derbyt, som var GSK:s första match för året. Lindlöven å sin sida gjorde sin sjätte träningsmatch – men ingen av de tidigare hade liknat detta.
– Framförallt var det mycket mer publik än vad man är vid under en träningsmatch. Det var gott om Hyttefolk där, det märktes speciellt innan nedsläpp när de gick ut och det var ett jäkla tryck. Kul med mycket publik från båda håll!, kommenterar Felix Scharnke.
Lövencentern var tidigt med och kopplade ett förväntat spelmässigt grepp om matchen. Nyförvärvet Daniel Backman slog hål på GSK-försvaret efter elva minuter, innan det lossnade ordentligt för Lindlöven i mittperioden. William Lindgren, Jesper Broeng, Lukas Henze och Broeng igen ökade på till 5-0. Även Henze hann med att bli tvåmålsskytt för Löven i 6-0-vinsten.
– Vi gjorde en dålig första period och drev inte på mål. I andra och tredje gick vi hårdare på mål, då fick vi utdelning. Det är bra att vi ser att när vi gör rätt saker får vi också resultat av det, analyserar Felix Scharnke.
Centern tillbaka i moderklubben: ”Förmodligen av mina sista säsonger”
Att Lindlöven, till vardags ett topplag i Hockeyettan, skulle styra spelet mot det nyuppflyttade division 2-motståndet Guldsmedshytte var väntat. Derbyt handlade om mer än det sportsliga och för många av spelarna innebar det ett möte med gamla lagkamrater.
– Jättekul eftersom att jag känner de flesta som spelar i ”Hyttan”. Det är inte ofta som man får spela sådana här matcher. Jag vet inte när som Lindlöven senast mötte GSK, kul att få göra det i A-lagssammanhang, säger Felix Scharnke som även är nöjd med den defensiva insatsen.
– Ja, verkligen! Nollan bakåt är alltid ett bra resultat och vi visar att försvaret fungerar.
Den 25-åriga centern är sedan i sommar tillbaka i Lindlöven, efter en tvåårig sejour i Kumla. Detta blir Scharnkes andra återkomst till moderklubben från Lindesberg.
– Det är jätteroligt! Många nya grabbar att lära känna, men ett riktigt bra gäng och tränare. Lindlöven har en väldigt bra ambition för att bli ett starkt Hockeyettanlag. Det blir förhoppningsvis en rolig säsong och förmodligen en av mina sista, då blir det kul att spela på hemmaplan.
Redan imorgon spelar Felix och Lindlöven på nytt. Då är derbyfest och möte med GSK utbytt mot bortamatch mot Väsby, ett motstånd som Löven har revansch att utkräva mot efter förlust förra helgen.
Matchfakta Lindlöven-Guldsmedshytte SK:
Resultat: 6-0 (1-0, 4-0, 1-0)
Publik: 550
Skott: 57-11
Mål Lindlöven: 1-0 Daniel Backman, 2-0 William Lindgren, 3-0 Jesper Broeng, 4-0 Lukas Henze, 5-0 Jesper Broeng, 6-0 Lukas Henze
Lördagen den 19 juli är det återigen dags att maxa hästkrafterna ur bygdens motorer, då den tredje upplagan av Bergslagens Snabbaste går av stapeln på Linde Raceway.
– Vi hoppas att det blir riktigt roligt och att lindesbergarna tycker det är skoj att det kommer igång igen. Vi har ju märkt att det är väldigt efterlängtat, säger Peter Hayden på SHRA.
Under tisdagen bjöd Lindesbergs kommun in till pressträff, för att presentera Vision 2040. En framtidsvision som ska guida kommunen i beslutsfattande kring viktiga frågor. Huvudbudskapet lyder: ”Med ett jäklar anamma skapar vi det storslagna i det lilla”.
– Det här är en stor dag för Lindesbergs kommun, när vi presenterar Vision 2040, säger Daniel Fagerlund, näringslivsutvecklare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inte en träningsoverall fanns i sikte när Lindeskolans Idrottscollege prisade sina framstående elever under årets Idrottsgala som gick av stapeln på onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glammiga former. Det finaste priset, Årets Idrottare, tilldelades i år Frövi judos stora talang Ingrid Nilsson, som fick priset för tredje gången.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
Per Erikssons stiftelse har beslutat att tilldela Bergslagens IF i Lindesberg 417 200 kronor. Pengarna kommer att användas till läx- och språkhjälp, material, lovaktiviteter, trygghetsvärdar samt integrationsprojekt för föräldrar, uppger Jenny Ågren, VD för Adolf Lindgrens och Per Erikssons stiftelser i Örebro, i ett pressmeddelande.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Det är sedan tidigare klart att Lindlöven kommer att vara med i slutspelet till HockeyAllsvenskan. Med slutspelsträdets nya utseende så innebär det att Lindlöven kommer att ta den långa resan till Boden, för att inleda slutspelet första två matcher på bortaisen. Trots två tidigare förluster mot Boden under säsongen, så finns det förhoppningar att kunna skrälla.
– Det passar oss bra att vara lite underdogs, säger Lennart Hermansson.