Både Perry Liljesvan och Jussi Salo är väldigt nöjda med att fortsätta arbetet. ARKIVFOTO: Hannes Feldin

Löven säkrar upp Jussi för framtiden: ”Andra klubbar som ryckt i honom”

Det tidigare kontraktet löpte till 2019 – men det var inte tillräckligt. Under helgen skrev Lindlöven och Jussi Salo på ett nytt avtal. Det innebär att den populäre tränaren blir kvar i Lindesberg med sin familj fram till sommaren 2022.

Vid ungefär den här tidpunkten 2015 presenterades Jussi Salo av Lindlövens klubbledning. Den sportsliga ledningen med John Falck hade varit på jakt efter Jussi även året innan, men nu lyckades man ro affären i hamn. Två år senare har ingen ångrat det beslutet.

Med Jussi vid rodret har Lindlöven gjort fenomenala resultat, både på och vid sidan av isen. Framgångarna var så stora att finländaren redan under sin debuthöst tecknade en treårig förlängning med Löven. Den här helgen var det dags igen. Parterna satte sig ner, satte pennan på papper och enades om ett kontrakt som löper till 2022.

– Det här är för att säkerställa en bra tränare i föreningen och för vårt representationslag. Vi vet ju om att det är andra klubbar som ryckt i honom, berättar Lindlövens ordförande Perry Liljesvan och fortsätter.

– Jussi ville ju själv gärna stanna kvar i Lindesberg. Han trivs bra här med sin familj och med allt runt omkring, och han trivs med Lindlöven. Det var ömsesidigt kan man säga.

I sin roll hos Lindlöven agerar Jussi Salo inte bara tränare för A-laget. 41-åringen arbetar också med sponsordelen och har en heltidstjänst hos klubben. Finländaren har varit väldigt drivande med att locka till sig nya samarbetspartners, något som gjort att hela Lindlöven fått ett uppsving.

– Både vi och Jussi tycker att upplägget som vi har nu med en heltidsanställd tränare som även jobbar med sponsring fungerar jäkligt bra. Det blir win-win för båda sidor, menar Perry Liljesvan och berättar hur sponsringen vuxit sedan Salo klev in.

– Vi har ökat med nästan 20 procent, förhoppningsvis kan vi fortsätta åt det hållet. Nästa steg är att försöka jobba mer utanför kommungränsen, att försöka hitta större sponsorer som kan vara intresserade. Sen ser vi naturligtvis att när de sportsliga resultaten ramlar in blir det lättare att få andra pusselbitar på plats.

”Samarbetet med Lindlöven och med ”Osten” har fungerat riktigt bra”

Jussi Salo har slagit sig till ro i Bergslagen. Tillsammans med sin fru och sina två barn har finländaren gjort Lindesberg till sitt nya hem, men under våren har tränaren ändå sett sig omkring. Precis som Liljesvan antydde har flera klubbar visat intresse, både från HockeyEttan och HockeyAllsvenskan.

– Jag träffade två HockeyAllsvenska klubbar och pratade lite, men som sagt blev det inget mer än så. Visst är det alltid kul när det visas intresse och det är bra att ha kontakter för framtiden, säger Jussi.

Någon flytt blev det alltså inte, istället har 41-åringen valt att förlänga med Lindlöven. Det nya kontraktet håller familjen Salo kvar i Linde fram till 2022. Om Jussi blir kvar kontraktstiden ut kommer det att betyda sju år i Löven och det upplägget trivs han med att ha.

– Det är bra att kunna ha en trygghet med ett längre kontrakt. Det är också så som jag ville ha det själv, för jag tycker det viktiga är att jag kan vara med familjen och med barnen. Nu behöver jag inte dela upp familjen, för det var inget alternativ att flytta med barnen som precis börjat skolan, förklarar Jussi.

– Sen om man tänker hockeymässigt har samarbetet med Lindlöven och med ”Osten” (Tomas Östlund), fungerat riktigt bra. Han har givit mig mycket plats att jobba med lagbygget och det är jättekul att jag får vara med lite överallt i organisationen. Jag får se den ekonomiska biten med sponsring, vara med i sportgruppen och ta hand om coachningen av laget.

Sportsligt menar Jussi Salo att Lindlöven går åt rätt håll. Under sina två år på tränarbänken har han lett laget till först playoff och sedan AllEttan. Målet är att kunna bygga vidare över tid och utmana om uppflyttning till HockeyAllsvenskan. Samtidigt har finländaren gjort sig hemmastadd i Lindesberg, en plats som Jussi ofta talar gott om.

– Ja, det gör jag verkligen. Det är en väldigt trevlig stad som har en perfekt storlek för barnfamiljer. Allt är nära, det tar ingen tid att ta sig till ishallen eller att hämta barnen från skolan.

Publicerad 30 maj 2017 klockan 14:50


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Mikael Wedegård från Fellingsbro blev i helgen svensk mästare tillsammans med burkslaven Daniel Asplund. Foto: Patricia Wedegård

Mikael är svensk mästare i motorcykel på isbana

För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.

3 mars 2026 klockan 14:33 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Sara Gunnarsson sätter in 4-1 och låser i princip måndagens kvalmatch till IFK Lindesbergs fördel. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Glad matchseger för IFK Lindesberg som missar RFL-spel

Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.

2 mars 2026 klockan 22:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

LindeDagen firar 10 år: ”Lite som Almedalen”

Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett ...

Artikel innehåller bildspel Hemmaglädje i Libo Cup – fyra av sex finaler till LIF Lindesberg

För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som ...

Lindlöven utklassar Falu IF i seriefinalen – nu väntar slutspelet

Under söndagen skulle det avgöras om vilket plats i tabellen som Lindlöven avslutar sä...

Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer avslutar futsalsäsongen i arenan

Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.

28 februari 2026 klockan 19:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arkivfoto: Camilla Lagerman

Rekord för StreetWeek – anmälan fylldes på 5 minuter

Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.

26 februari 2026 klockan 15:59 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

På fredag går startskottet för det sjunde Libo Cup
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin...
26 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg är klara för kvalspel mot Allsvenskan
Ifjol missade LIF Lindesberg den efterlängtade kvalplatsen till Allsvenskan med bara ett ynka mål för lite i målskillnad. Till den nuvarande sä...
25 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel 19-åriga Isabella prisas till Årets Kusk efter succésäsongen
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella ...
23 februari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel Viktig hemmaseger för LIF

Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.

22 februari 2026 klockan 18:43 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Arvid Björkman, Ture Sander och Theo Lagerman hade en rolig dag på isen. Foto: Jennie Einarsson

Artikel innehåller bildspel På glid på Glien – isracing lockade gammal som ung

Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.

22 februari 2026 klockan 14:41 av Jennie Einarsson Visa hela artikeln

LIF-talangen uttagen till U18-landslaget: ”Jätteroligt”

Det jublades högt i LIF Lindesberg när Svenska Handbollslandslaget släppte de sexton namnen som ...

StreetWeek gör comeback i Lindesberg – redan i sommar

I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besö...

Lindlöven känns starka inför Enkronasmatchen

Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. ...

IFK Lindesberg (blått) tog sig till semifinal av Klubbteamet Cup i arenan under januari månad. Då åkte man ur turneringen efter förlust mot RFL-laget Svärtinge. Arkivfoto: Timmy Lundegård

IFK Lindesbergs damer laddar för kval till högsta futsalligan

Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.

19 februari 2026 klockan 08:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Nu körs Vasaloppet i Lindesberg – för de små

Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra ...

Artikel innehåller bildspel 7 nya svenska mästare för Frövi judo efter helgens SM

7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska ...

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg överlägsna mot poänglösa tabelljumbon

Det blev enkelt för LIF Lindesberg under söndagen. De långväga gästerna från Gimonäs Umeå IF ...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven slutspelsklara efter fysisk hemmamatch

En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven tillbaka i vinnarzonen – sex poäng på hemmais

Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade infö...

Artikel innehåller bildspel LIF-seger efter fullständig kross i andra halvlek

Det som började som en ”vanlig” LIF Lindesberg-match med ett högt speltempo och många mål, fö...

Arkivfoto: Hasse Persson

Borlänge tar sin revansch på Lindlöven

Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.

21 januari 2026 klockan 22:01 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Rekordsumma för LIF Lindesbergs Publikkrona: ”Jättetacksamma”
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under l...
17 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linde Volley avstår sin elitserieplats kommande säsong: ”En samlad bedömning”
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys ...
16 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Fri entré när det är dags för den årliga Publikkronan
LIF Lindesbergs stora publikfest är äntligen här! Varje år får handbollsföreningen hjälp av flera företag, sponsorer och privatpersoner som g...
15 januari 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-01-14

2026-01-13

2026-01-06

2026-01-04

2026-01-01

2025-12-31

2025-12-29

2025-12-17

2025-12-13

2025-12-10

2025-12-07

2025-12-06

2025-12-03

2025-12-02

2026-03-07 21:10