Med en omgång kvar att spela har Lindlöven greppet om den historiska andraplatsen i HockeyEttan Västra. Toppmötet med Mariestad slutade med en klar 4-0-vinst, där Anton Tano stod för tre av målen.
Lindlöven har genom alla år inte slutat tvåa eller bättre i någon höstserie. Nu är det just den placeringen som laget har inför slutomgången, detta sedan Löven segrat i söndagens toppmöte med Mariestad. Det erkänt svårspelade motståndet blev en munsbit för Lindlöven, som efter en dominant förstaperiod tog ledningen genom Jonatan Augustsson med 18.22 spelat.
Nästan lika sent in i mittenakten spelades Anton Tano fram i en omställning av Dick Ahlström och skickade distinkt 2-0 i nät. Tanos uppvisning fortsatte sedan i slutperioden, där forwarden först stötte in trean från nära håll och sedan höll sig framme efter en offensiv tekning och fullbordade sitt hattrick. Det gav seger för Lindlöven med 4-0, sedan Isak Mantler dessutom hållit nollan och glödhete Anton Tano alltså noterat hela tre mål.
– Det är första gången som jag gör ett hattrick på sju år kom jag fram till. Senast var i Skellefteås J18-lag. Det är så löjligt kul att göra mål, man blir som ett barn igen, skrattar Anton.
”Vi vill avsluta snyggt mot Västerås”
Vinsten lyfter Lindlöven förbi Mariestad i tabellen, där Bergslagsgänget är ny tabelltvåa. Chansen på förstaplatsen är dessvärre körd och sex poäng skiljer upp till ettan VIK Västerås. Just VIK är motståndet på onsdag, då Lindlöven stänger igen höstserien hemma i Lindehov. Målsättningen från spelarhåll är glasklar inför avslutningen.
– Lindlöven har aldrig varit bättre än trea. Vi i laget har snackat om att vi velat vinna serien, men nu när det glidit oss ur händerna vill vi ändå slå nytt rekord. Vi vill avsluta snyggt mot Västerås och komma tvåa, förklarar Anton Tano.
Matchfakta Mariestad-Lindlöven:
Resultat: 0-4 (0-1, 0-1, 0-2)
Publik: 823
Skott: 23-36
Mål Lindlöven: 0-1 Jonatan Augustsson (Fornell, Ahlström), 0-2 Anton Tano (Virtanen, Ahlström), 0-3 Anton Tano (Pappila), 0-4 Anton Tano (Gunnarsson)
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
7 guld, 5 silver och 5 brons blev facit för Frövi judo efter helgens Svenska mästerskap i skånska Skurup. Klubben ställde upp med deltagare i alla fyra ålderskategorierna, Veteran, Senior, U21 och U18, och lyckades även plocka medaljer i samtliga, något som gjorde att man blev utsedd till bästa klubb av totalt 69 deltagande föreningar.