På onsdag är det dags för Lindlöven och resten av lagen i fortsättningsserien att göra sig redo för match igen.
Lagen har haft spelledigt i tio dagar och jag passade på att höra med Lindlövens målvakt William Lind hur de har förberett sig och vad de har snackat om.
Hur har snacket gått under träningarna under uppehållet?
-Vi har lagt allt fokus på mötet mot Surahammar. Snacket på träningarna har enbart handlat om den matchen och hur vi ska spela. Surahammar spelar i ett väldigt lågt tempo så om vi gör det vi ska så ska det inte vara några problem att köra över dem.
Kom uppehållet lägligt för er?
-Ja, absolut! Vi har inte varit på topp här i slutet, så lite vila var nog välbehövligt.
Hur har säsongen varit utifrån de mål ni satte upp innan säsongen?
-Målet var att nå allettan som dock inte lyckades.
Hur ser du på din egen prestation den här säsongen?
-Jag tycker att det gått skapligt i de matcher jag har fått chansen. Har tyvärr varit lite ojämn och antar att det är orsaken till att jag inte fått spela så mycket sista delen av säsongen. Jag har krigat på bra på träningarna, men det har inte räckt hela vägen. Det är tränarens val, vem och vilka som spelar, det är för lagets bästa.
Vad har ni snackat om inför matchen mot Surahammar på onsdag?
-Det är bara vinst som gäller, vi är ett bättre lag. Vi har tränat hårt på hur vårt spel ska se ut för att vara bättre än sura som spelar otroligt segt.
Hur går det i matchen?
-Vinst!
Under en pressträff på tisdagen meddelade kommunstyrelsen att man har lagt fram ett budgetförslag som totalt omfattar 50 miljoner kronor för att bygga ut välfärden.
– Den största enskilda satsningen som görs är att vi slopar effektiviseringskraven för äldreomsorg och hemtjänst, säger kommunstyrelsens ordförande, Bengt Storbacka.
En trafikolycka med två personbilar inblandade har inträffat på Hagabergsområdet i Lindesberg.
Nu på torsdag släpper Karin Björnsbacka sin efterlängtade debutroman Sällan viskar jag ditt namn, en kuslig historia som är skriven med inspiration från Karins hemstad Lindesberg. Nu ges LindeNytts läsare chansen att vinna ett signerat exemplar av boken.
Efter två års väntan kunde SHRA äntligen genomföra den hett efterlängtade Vårmönstringen på lördagen, och det blev precis den folkfest man hade hoppats på. Ett myller av fantastiska bilar trängdes på Lindeskolans gräsområde där nyfikna åskådare flanerade bland fordonen. Några timmar senare fylldes Kristinavägen med mullrande motorer, glada festprissar och publik längs trottoarerna. LindeNytt bjuder här på några ögonblick från lördagens folkfest.
Stadshotellets Parkfester är för många starkt förknippade med sommar, semester och hemvändarfest. De senaste åtta åren har dock den mycket populära folkfesten arrangerats på andra ställen i Lindesberg, men i sommar tar den nyblivne hotellägaren Shavan Zakholi tillbaka konceptet, med råge.
– Hela hotellet ska leva som det var förr, med mycket folk, säger han till LindeNytt.
INSÄNDARE/DEBATT: Nu är Bengt Storbacka och Socialdemokraterna igång igen med att springa över invånarnas åsikter på landsbygden i norra länsdelen. Det låter som att man vill göra den vackra naturen och ”rekreationsområdena” runt Ramsberg, Löa och Stråssa till en vindkraftsindustri.
I 15 månader har Jimmy Perssons Audi S2 stått i garaget hos PPF i Avesta, där en totalförvandling av den tidigare gula fyrhjulsdrivna dragracingbilen har pågått. Under söndagen transporterades kraftpaketet till Lindesberg, där den nu kommer att stå tills banpremiären på lördag i Emmaboda.
– Mitt långsiktiga mål är att, inom ett par år, slå världsrekordet med fyrhjulsdriven Audi, säger Jimmy.
Masha Beseza var 14 år när hon lämnade sitt hem i Odessa, den där tidiga morgonen för snart två månader sedan. Hennes 15-årsdag firade hon i Sverige, där hon och hennes familj numera bor hos en svensk familj i Löa. Något som varit mycket viktigt under hela Mashas uppväxt är idrotten, och då framförallt judon, som ger henne avkoppling från vardagen. Sedan knappt en månad tillbaka tränar hon tillsammans med Frövi Judos ungdomsgrupp, där hon snabbt blev en en i gänget.