I varje intervju hör man tränare prata om hur viktigt det är med serve och servemottagning. Bra tryck i egen serve och en stabil mottagning kan vinna matcher. Man ska inte dra allt för många slutsatser efter endast en spelad match, men vi såg vissa drag under lördagens premiärmatch som inte får bli till trender.
Först och främst måste vi säga att en vinst alltid är en vinst och oavsett om Linde går in i nästa omgång med två poäng, istället för tre, så har man en vinst i bagaget vilket kan betyda mycket för lagmoralen. Teemu Sarna har pratat en del om sin ”first touch”-filosofi inför säsongen och efter vad vi fick se av Linde i lördags så har han en del kvar att ge på den fronten. En väldigt tydlig korrelation kunde nämligen ses mellan setresultaten och servemottagningen. Då Lindes mottagning är stabil så vinner de seten men då de inte lyfter serve som de ska så brister det även resultatmässigt. Lika så verkar det vara i det egna servandet.
Egentligen så kan vi inte säga att sambandet är förvånande. Mottagning är ett väldigt mentalt krävande moment och i motgång så ser man ofta att nivån på mottagningen går ner, även om motståndarens serve egentligen inte har blivit svårare. Här ser man också en stor skillnad mellan unga och äldre spelare. Spelare med mer rutin låter inte motgången stiga dem åt huvudet på samma sätt. De kan behålla sitt lugn och fortsatta att lyfta serve enligt deras kapacitet även då ställningen inte är i deras favör. En yngre spelare kommer ta åt sig mer och känna sig mer pressad att prestera då den är i underläge. Att känna sig pressad att prestera kan ge den där lilla extra mängden adrenalin som gör en aggressivare och därmed förbättrar ens anfall eller blockspel men i servemottagning, där allt handlar om att behålla lugnet, så finns det stor risk att pressen har motsatt effekt och endast drar ner på nivån.
Allt som allt så får just den mentala biten inte bli en allt för stor faktor i Lindes spel denna säsong. Under lördagen åkte Linde berg och dalbana i sin nivå och om man inte kan lära sig att hålla en jämnare nivå, och framförallt en högre lägsta nivå, så kommer man inte kunna mäta sig med topplagen i Elitserien. Något som tyvärr talar mot Linde på denna punkt är att man har sina yngsta och minst rutinerade spelare på passar- och liberopositionen. De två moment där lugn och stabilitet är som mest centrala och där klartänkade är nyckeln till framgång där har Linde sina mest orutinerade spelare. Jag gillar dock att man valt att ge Rebecca Andersson och Anna Lennartsson så pass stora roller i laget. De är båda spelare med stor potential som kommer nå framgångar men det ger Sarna och de mer rutinerade spelarna en extra uppgift i matchsituation. De kommer behöva lägga mycket energi på att hjälpa Anna och Rebecca med att behålla sitt lugn.
På söndag är det äntligen derbydags i Arenan. Det kommer vara bra stämning på läktaren och Linde ställs inför en riktigt tuff uppgift. De yngre spelarnas mentalitet kommer verkligen sättas på prov. Själv skulle jag dock inte säga att det är resultatet i sig som är det viktigaste i matchen, ingen vill förlora ett derby men vi är fortfarande i den absoluta början av säsongen och byggandet av laget är fortfarande den viktigaste punkten. Det jag vill se är ett Linde som kan spela jämnare och stabilare under press utan djupa dalar som leder till hela setförluster. Ett stabilt Linde som håller en högre lägstanivå än i matchen mot RIG Falköping betyder mycket mer för framtiden än ett Linde som vinner matchen trots dåligt spel.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Det blir ingen säsong i futsalens högsta liga RFL, Regionala Futsalligan, för IFK Lindesbergs damer. Efter bortaförlusten mot IFK Haninge, med sex mål i målskillnad, så är chansen i princip omöjlig. Till måndagens kvalmatch mot Bäckby United FC så gick hemmadamerna däremot in på planen med siktet på att avsluta säsongen med flaggan i topp. Något som man verkligen lever upp till när man vinner kvalmatchen med fina 4-2.
– Det var en bra revansch efter smällen mot Haninge, säger Elin Zander och Alina Chahade.
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.