Från och med söndag är det krav på vinterdäck på bilen. Inför Dagen D(äck) har LindeNytt kollat tempen hos Sjömarks Däck och Lindesbergs Nya Gummiverkstad.
– Vi är redan klara. Vi har inte alls många som vill ha vinterdäck nu. Folk brukar vara sena men det här har varit en väldigt annorlunda säsong. Den allra första snön och kylan kom ju för någon månad sedan, då hade vi en riktig rusch, säger Tommy Asserholt på Sjömarks Däck.
Om man ändå inte har bytt ännu och funderar på dubbdäck eller friktionsdäck, hur ska man tänka då?
– Det finns inget givet svar utan det är något som varje bilägare måste fundera igenom själv. Det har att göra med hur man använder sin bil. Kör man bara på stora vägar kan man klara sig med dubbfritt medan det är att föredra dubbdäck på landsvägar, säger Tommy Asserholt.
På Lindesbergs Nya Gummiverkstad har det också varit ganska lugnt trots de senaste dagarnas snöfall och rapporter från SMHI om tilltagande kyla.
– Ja, någon rusch har det inte varit. Visst har det varit lite jobb men inte jättemycket. Många har haft god framförhållning i år, säger Bobby Gehrman.
Vad säger du om val av vinterdäck. Dubb eller friktion?
– Det där med dubb eller friktion beror helt på hur man kör. Friktionsdäck i dag är himla bra, men det beror samtidigt på vilken sort man väljer. De finns sorter som är mindre bra. Men själv kör jag faktiskt med friktionsdäck, säger Bobby Gehrman på Lindesbergs Nya Gummiverkstad.
Under onsdagseftermiddagen besökte representanter från Företagarna Bergslagen Lindesbergs kommun, för att överlämna en symbolisk check till kommunstyrelsens ordförande Tomas Klockars (M). 305 000 000 kronor stod det med feta siffror på checken, för att visa hur mycket pengar kommunens småföretag bidrar med i skatteintäkter – varje år.
– Ett starkt företagsklimat är viktigt för hela kommunen. Små företag. Det största vi har, säger ledamot Marie Selander i ett pressmeddelande.
I oktober 2025 fattades beslutet att starta upp det industritekniska programmet på Lindeskolan igen, den här gången med ett 15-tal industriföretag i ryggen. Nu har de första eleverna börjat, och på måndagsmorgonen fick de träffa några av de företag som kan bli deras arbetsgivare i framtiden, när de hade officiell uppstart hos Linde Maskiner.
Drömmen om att driva något eget blev verklighet när Lara och Paul tog över Bergsgården i Guldsmedshyttan tidigare i somras. Nu fylls hotellet av gäster från hela Europa, och på fredag öppnar de även egen pub med förhoppningen att skapa en ny mötesplats i bygden.
– Vi vill gärna välkomna folk hit, det blir en härlig kväll med livemusik, pubmat och dryck, säger Lara Herren och Paul Quinn
INSÄNDARE/DEBATT: Socialdemokraterna, Centerpartiet och Kristdemokraterna har med Vänsterpartiets stöd beslutat att stänga kirurgakuten vid Lindesbergs lasarett. Regionens egen konsekvensbedömning varnar för att följden kan bli att hela akutmottagningen måste stänga. Den som röstar med dessa partier röstar därför för en politik som riskerar lasarettets framtid. Liberalerna tänker sätta stopp för nedskärningarna på lasarettet.
För femtonde sommaren i rad genomför Sparbanken Bergslagen projektet Drömjobbet, där ett antal drivna ungdomar i åldern 17–22 år får chansen att utveckla sina affärsidéer och prova på att driva eget företag som sommarjobb. I år har fyra ungdomar valts ut. De satsar på verksamheter inom design, grafisk formgivning, fastighetsservice och återvinning.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Den omåttligt populära sommarsuccén Martin på sjön kommer tillbaka för ett femte år. Datumet är satt till onsdagen den 15 juli, då Martin Almgren tillsammans med vänner återigen intar Råsvalens vatten för en flytande konsert i höjd med Lövåsen.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.