Lindlöven fortsätter vinna och Felix Lundqvist fortsätter att göra mål. På söndagen kom en ny fullträff från skyttekungen, när Löven trots vissa besvär vände hem från Forshaga med siffrorna 4-2.
Bortamötet med Forshaga slutade med tre planenliga poäng, men Lindlöven fick slita för det. Laget öppnade målskyttet elva minuter in i den första perioden genom Felix Lundqvist, som i början av andra låg bakom Marcus Fornells 2-0. Löven hade fram till dess dominerat matchen totalt, men en olycklig halvminut ställde till det rejält.
På bara 38 sekunder gick Forshaga från 2-0 till 2-2, en upphämtning som skapade ovisshet inför slutperioden. Där klev lyckligtvis Max Lalander fram och återgav Lindlöven ledningen alldeles i inledningen. Albin Gunnarsson punkterade matchen med sitt 4-2, forwardens första mål den här säsongen. Vinsten var Lindlövens fjärde i rad och var minst sagt rättvis sett till matchbilden.
– Vi är det bättre laget, helt klart. Det är onödigt att vi ska släppa upp dem till 2-2 ens, det är enbart slarv från vår sida. Men jag tycker ändå att vi redde ut det bra i den tredje perioden, summerar Felix Lundqvist.
Målformen håller i sig – nätat nio gånger
1-0-skytten är precis som övriga Lindlöven i en hysteriskt fin form. Felix själv menar att laget ännu har mer att bevisa och inte nått upp till sin maximala nivå. För egen del har däremot säsongen börjat på bästa tänkbara sätt, för efter dagens mål mot Forshaga står forwarden på nio fullträffar efter åtta spelade matcher. Siffrorna är klart smickrande för huvudpersonen.
– Nio mål – det är klockrent! Inget som jag hade räknat med inför säsongen. Det känns så klart jätteskönt och självförtroendet är på topp, kommenterar Felix.
Matchfakta Forshaga-Lindlöven:
Resultat: 2-4 (0-1, 2-1, 0-2)
Publik: 112
Skott: 13-54
Mål Lindlöven: 0-1 Felix Lundqvist (Berg), 0-2 Marcus Fornell (Lundqvist, Virtanen), 2-3 Max Lalander (Astley Rydberg, Persson), 2-4 Albin Gunnarsson (Lundberg)
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
På måndag är det dags att inleda det avslutande kvalspelet där en plats i Allsvenskan står på spel. Bäst av tre spelade matcher är förutsättningarna, varav måndagens match är den enda som spelas i Lindesberg Arena. IFK Ystad HK står för det starka motståndet och en ännu starkare handbollstradition bakom sig men LIF Lindesberg har bestämt sig, de ska uppåt.
– Vi går in till slutkvalet för att ta den Allsvenska platsen, säger Joakim Bååk.