Elof och Anita Elvenäs har drivit Arenakrogen sedan mars 2013 – men nu siktar man på att lämna över rodret till en ny aktör från och med nästa år.
– Vi har haft en fantastisk tid, men känner att vi är redo att lämna över till någon annan nu, kommenterar Elof Elvenäs.
Den sista mars nästa år löper hyreskontraktet ut och idag, fredag, bekräftar fastighetsägaren FALAB, genom VD Roger Sixtensson, att man inte har skrivit ett nytt kontrakt då nuvarande hyresgäst har valt att tacka nej.
– Men vi har redan kontakt med andra intressenter som vill in där, så det kommer troligtvis att lösas utan några större problem, förklarar Sixtensson.
Elof och Anita Elvenäs tackade nej till ett nytt kontrakt då man ansåg att ett treårskontrakt var för lång tid att binda upp sig.
– Tre år är lång tid. Både jag och Anita känner så. Vi har haft en fantastisk tid, men känner att vi är redo att lämna över till någon annan nu, kommenterar Elof Elvenäs.
Elof är väldigt nöjd med vad man har etablerat i arenan och ser alla förutsättningar i världen för nästa aktör att fortsätta bedriva en verksamhet som faktiskt fungerar och går bra.
– Det har ju varit förbaskat roligt att jobba i Lindesberg och träffa alla fantastiska människor som kommit och gästat oss. Det kommer vi naturligtvis att sakna, säger Elof och gör samtidigt ett påpekande:
– När vi öppnade Arenakrogen fick vi höra att ”det inte går att få folk att gå ut i Lindesberg”. Det stämmer ju inte alls! skrattar Elof och fortsätter:
– Våra kvällar med quiz och räkfrossa har ju varit fullsatta, avslutar han.
När Greger Nilsson avled i mars, var det många som deltog i sorgen efter hans bortgång. Förutom en älskad familjemedlem var han även en uppskattad medarbetare, idéspruta – och vän. När Wajih Daoud nåddes av beskedet att hans högt älskade vän hade gått bort, bestämde han sig för att hylla honom.
– Dagen kommer att heta “Greger Nilsson-dagen”, i hopp om att jag på så sätt kan ge tillbaka en liten del av allt det fina han gjorde för mig, säger Wajih.
Hos Emma Karlsson på Kotten & Co kan stela och ömma vovvar få en stunds välbehövlig massage. Oavsett om hunden har artros, spända muskler eller bara behöver komma ner i varv, är behandlingen både mysig och läkande, menar Emma.
– Massage passar verkligen alla typer av hundar, stela, gamla, trasiga, sportiga. Det kan inte laga en hund, men vi kan ge dem bättre förutsättningar, förebygga skador och få ett bättre välmående, förklarar Emma.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
För ungefär 2,5 år sedan tog en driven trio över spakarna på Lindesbergs Bilskadecenter, då den tidigare ägaren Peter Larsson valde att sälja företaget. Sedan dess har man arbetat hårt för att bibehålla samma goda kvalitet som innan, och nu kan man även utöka sina tjänster, tack vare ett nytt avtal med försäkringsbolaget Folksam.
– Vi tror att det här är jättebra för hela kommunen, så det känns riktigt bra, berättar Patrik Esenius.
Med start i morgon, torsdag 23 april, inleds ett omfattande arbete med vatten- och avloppsledningar på industrirakan i Lindesberg. Arbetet innebär att delar av Stafettgatan stängs av och att trafiken leds om. Det meddelar Lindesbergs kommun på sin hemsida.
Ett år har gått sedan Mejk slog upp portarna till sin egen livsmedelsavdelning, något man firar stort hela dagen. Glada leverantörer bjuder på smakprover, och givetvis tårta för att fira den nyblivna ettåringen.
– Det har gått jättefort, det säger kunderna också, säger vd Mikael Karlsson.
I juli 2022 kördes StreetWeek senast i Lindesberg, ett evenemang som då lockade över 5000 besökare till Linde Raceway för att njuta av vrålande motorer i höga hastigheter. Sedan dess har tävlingen körts på andra banor i Sverige, då Linde Raceway helt enkelt var i för dåligt skick. Men redan i sommar blir det ändring på det, då den oerhört populära motorfesten kommer tillbaka, tack vare att Lindesbergs kommun asfalterar om banan.
– Nu får vi en nytändning och kan fortsätta göra det som vi är bra på, säger Mikael ”Blomman” Blomberg glatt.