Försäljningen av villatomterna i Lindesby har inte gått så bra som man hade hoppats på. När området färdigställdes hösten 2005 så fanns en lång lista över intressenter, men endast fem av dessa valde att fullfölja planerna och köpte en tomt. Därefter har i stort sett inget nytt hänt, därför har man nu valt att ta hjälp av stadens mäklarfirmor för att sälja tomterna.
Kommunens nya exploateringsenhet, Linde Exploatering AB, har visserligen satt lite fart på marknadsföringen lokalt, bland annat genom att skylta friskt om ”tomter till salu” på olika platser. Ett gott initiativ som dock har sina begränsningar. Lindesby var trots allt tänkt att locka inflyttare i första hand och då gör skyltarna inte någon större nytta. Just därför och med anledning av det just nu ”ljumma intresset” så har man valt att ta hjälp av mäklarna i stan.
Björn Carlson på Linde Exploatering AB anser att det är lämpligt att prova om mäklarna kan få napp eftersom de trots allt har ett väldigt brett kontaktnät – även utanför kommungränsen.
-Jag tror att det kan vara värt att prova det här, och jag har faktiskt redan nu varit i kontakt med en av mäklarfirmorna och informerat om vad vi vill. Samtliga mäklare kommer att få en lista över de lediga tomterna som finns kvar i Lindesby och alla mäklare kommer att ha full frihet att sälja vilka av tomterna de vill. Mot provision naturligtvis, tillägger Björn Carlson.
Med draghjälp av mäklarna hoppas man skapa direktkontakt med eventuella intressenter på andra orter i andra kommuner och län. Att Stockholmare ofta blickar åt Bergslagen är en av många anledningar till att hoppet om Lindesby lever vidare. Men gällande våra grannar ca 4 mil söderut är det betydligt svårare. Att sälja Lindesby i Örebro – ”det går aldrig”. Eller?
Klurigt att locka Örebroare
Lindesby skulle bli stadens morot att locka hit nya invånare från Örebro med omnejd. Åtminstone hoppades man på den effekten. Men så blev det aldrig och även om mycket kan förklaras med den bristfälliga marknadsföringen, så är inte det hela förklaringen ändå, hävdar en av mäklarfirmorna i staden som ofta kommer i kontakt med folk i Örebrotrakterna.
-Jag tror inte lägre priser och attraktiva lägen alltid styr folks val, förklarar Karin Gustafsson på Mäklarhuset Wijkströms.
Lindesberg i sig är helt enkelt inte tillräckligt attraktivt alla gånger.
-Erfarenheten säger mig att Lindesberg måste kunna erbjuda mycket mer för att locka hit folk från Örebro. Vad jag har fått höra från Örebroarna själva, som har varit här och tittat på hus men avstått från att köpa, är att Lindesberg inte har något att erbjuda och att man därför väljer bort Linde. Man vill ha liv och rörelse, ett bredare utbud av aktiviteter, nöjen och sådana saker som man tagit för vana i Örebro, säger Karin.
Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.
Det väntas både fint väder och musikfest när Lindesbergs blåsorkestrar går samman för att fira Blåsmusikens dag. Under lördag 23 maj bjuds publiken på konserter runt om i staden innan dagen avslutas med en gemensam och pampig final på Loppholmarna.
– Det blir ett tillfälle att se och lyssna på kulturlivet i kommunen. Man kan gå runt och strosa under eftermiddagen, lyssna på orkestrarna och njuta av solen, säger Simon Enström, ordförande i Guldsmedshyttans Musikkår.
INSÄNDARE/DEBATT: Marknadshyror har åter upptagits i den politiska debatten. Debattörerna önskar så snabbt som möjligt få ett bifall till önskemålet för att kunna sjösätta sin begäran till kommande årsskifte.
Samtidigt som förberedelserna pågår för fullt inför kvällens stora gala i Hyrmaskiners lokaler, arrangerar man även den årligt återkommande Hyrmaskinsdagen. På grund av den minst sagt blöta väderleken fattade man beslut om att flytta in hela evenemanget under tak, vilket gav en gemytlig känsla. Flera leverantörer visade upp sina produktnyheter samtidigt som man kunde utmana hockeyproffs i speedshooting.
Under lördagskvällen arrangerade både Brasserie All In och Main Event i Lindesberg sina stora fester i samband med årets Vårmönstring. På Main Events Spring Party samlades cirka 350 glada besökare, som njöt av musik från både lokala Rock N Roll Experience och Larssons Rockband, men också Micke Syd och Tommy Ekman som bjöd på godingar från Gyllene Tider och Freestyle. På Brasserie All In stod den norska dundersuccén Kuselofte på scenen, och firade in sommaren tillsammans med 700 partysugna besökare. Missade du festerna? Här kommer några ögonblick från lördagskvällen.
Idag, måndag, påbörjas arbetet med att lägga ny asfalt på Schröders backe i Lindesberg. Arbetet kommer att innebära periodvis begränsad framkomlighet, och vissa anslutande vägar kommer att stängas av helt, skriver Lindesbergs kommun i ett pressmeddelande.
FOTOKRÖNIKA: De senaste åren har jag kombinerat min fotografering med min resa till och från jobbet. Många av mina bilder har jag fångat under just denna väg. Under de senaste veckorna har jag tänkt att stanna vid ett vattendrag, som ligger så perfekt när det är soluppgång. I morse tog jag mig tid och chansade.
Lindeskolans årliga BEL-ceremoni genomfördes under tisdagseftermiddagen under, som alltid, mycket festliga och högtidliga former i Lindesberg arena. I år något mer känslosamt än tidigare, då det var gymnasiechef Staffan Hörnbergs sista BEL-firande, då han går i pension i sommar. Totalt prisades 16 elever för sina fina prestationer som de stått för under året, ivrigt påhejade av sina stolta kompisar i publiken. Det bjöds på sång, musik och en hel drös lyckliga pristagare när årets gala genomfördes.