Med en vecka kvar till seriepremiären fortsätter Fellingsbro att vräka in mål. På långfredagen tog laget en ny imponerande seger, när man besegrade Små IF med 4-1.
Nyförvärvet Fahad Wuzibat
stod för två av målen.
Förra helgen smällde Fellingsbro in sex mål och besegrade Medåker IF med 6-1. När det nu vankades fotboll på långfredagen nöjde sig laget med fyra mål. Men det räckte ändå till en säker seger, något som gladde lagets tränare.
– Vi var riktigt bra idag, det känns otroligt bra. Vi saknade ändå flera viktiga spelare, berömmer Victor Huerta insatsen.
Redan från start tog FGoIF befälet över planen och behöll det sedan. Fellingsbro dominerade mittfältet, hade ett bra passningsspel och fick även utdelning i form av målchanser. Men motståndet Stora Mellösa-Åsbyvikens IF, eller kort och gott Små IF, var dock knappast ofarliga.
– De stack upp och hade 2-3 BRA lägen i första. Men vår keeper Hahne räddar oss och avgör till vår fördel. Samtidigt vaskade vi fram bra chanser och ledde i paus med 0-3, berättar Huerta.
Med den stabila 0-3-ledningen kunde FGoIF ta med sig det goda spelet. Men precis som i den första halvleken oroade Små IF ett par gånger om och laget fick även in en reducering. Halvleken slutade dock med varsitt mål för lagen, även om Huerta menar att Fellingsbro mycket väl kunnat gjort fem mål till.
– I andra gör vi några byten och går ner oss lite. Vi gör ändå 0-4 rätt tidigt och då var matchen död. Sen bjuder vi på deras 1-4, ett misstag där bak i försvaret.
Matchen slutade alltså 1-4 och var Fellingsbros andra seger inom loppet av en vecka. Nyförvärvet Fahad Wuzibat gjorde två utav målen, vilket innebar att han gjort mål i tre raka matcher. Spelet bådar gott tycker tränare Huerta, inte minst sett till dagens stabila insats. Då motståndet Små IF precis som FGoIF huserar i division 6 var matchen en bra värdemätare.
– Det positiva är att alla har höjt sig och att vi har ett spel. Vi vaskar fram chanser och ser stabila ut bakåt. Det är grunden för att få fart på målskyttet, något som jag inte är orolig för, menar en lugn Huerta.
– Vi gör ändå fyra mål och har bud på mer. Då ska vi tänka på att vi saknar vår vassaste anfallspelare idag.
På måndag avslutar Fellingsbro sin försäsong. Då rullar laget till Arboga för att möta division 6-spelande Värhulta AIS med matchstart 17.00.
Matchfakta Små IF-Fellingsbro GoIF:
Resultat: 1-4 (0-3)
Mål FGoIF: Mikael Karlsson 2, Fahad Wuzibat 2
Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.
Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående VM-turneringen i Nordamerika. Med blandat resultat för Sveriges fotbollstrupp så går landslaget in för en ödesmatch mot Japan som har avspark klockan 01.00 svensk tid, bara en timme in på fredagen. Trots den sena tiden på dygnet så välkomnar Main Event alla Lindesbergare för en häftig fotbollsfest.
– Klockan 01.00 är en klart bättre starttid än klockan 04.00, hälsar Eddy Fransson.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
På torsdag startar judo-EM i Georgiens huvudstad, Tbilisi, där Europas främsta utövare av sporten ska kämpa om mästartitlarna. Den svenska truppen består den här gången av tre starka kvinnor, två av dessa från Frövi Judo. Ida Eriksson och Ingrid Nilsson får sällskap i mästerskapet av Tara Babulfath, som tog ett historiskt OS-brons 2024.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.