Med en vecka kvar till seriepremiären fortsätter Fellingsbro att vräka in mål. På långfredagen tog laget en ny imponerande seger, när man besegrade Små IF med 4-1.
Nyförvärvet Fahad Wuzibat
stod för två av målen.
Förra helgen smällde Fellingsbro in sex mål och besegrade Medåker IF med 6-1. När det nu vankades fotboll på långfredagen nöjde sig laget med fyra mål. Men det räckte ändå till en säker seger, något som gladde lagets tränare.
– Vi var riktigt bra idag, det känns otroligt bra. Vi saknade ändå flera viktiga spelare, berömmer Victor Huerta insatsen.
Redan från start tog FGoIF befälet över planen och behöll det sedan. Fellingsbro dominerade mittfältet, hade ett bra passningsspel och fick även utdelning i form av målchanser. Men motståndet Stora Mellösa-Åsbyvikens IF, eller kort och gott Små IF, var dock knappast ofarliga.
– De stack upp och hade 2-3 BRA lägen i första. Men vår keeper Hahne räddar oss och avgör till vår fördel. Samtidigt vaskade vi fram bra chanser och ledde i paus med 0-3, berättar Huerta.
Med den stabila 0-3-ledningen kunde FGoIF ta med sig det goda spelet. Men precis som i den första halvleken oroade Små IF ett par gånger om och laget fick även in en reducering. Halvleken slutade dock med varsitt mål för lagen, även om Huerta menar att Fellingsbro mycket väl kunnat gjort fem mål till.
– I andra gör vi några byten och går ner oss lite. Vi gör ändå 0-4 rätt tidigt och då var matchen död. Sen bjuder vi på deras 1-4, ett misstag där bak i försvaret.
Matchen slutade alltså 1-4 och var Fellingsbros andra seger inom loppet av en vecka. Nyförvärvet Fahad Wuzibat gjorde två utav målen, vilket innebar att han gjort mål i tre raka matcher. Spelet bådar gott tycker tränare Huerta, inte minst sett till dagens stabila insats. Då motståndet Små IF precis som FGoIF huserar i division 6 var matchen en bra värdemätare.
– Det positiva är att alla har höjt sig och att vi har ett spel. Vi vaskar fram chanser och ser stabila ut bakåt. Det är grunden för att få fart på målskyttet, något som jag inte är orolig för, menar en lugn Huerta.
– Vi gör ändå fyra mål och har bud på mer. Då ska vi tänka på att vi saknar vår vassaste anfallspelare idag.
På måndag avslutar Fellingsbro sin försäsong. Då rullar laget till Arboga för att möta division 6-spelande Värhulta AIS med matchstart 17.00.
Matchfakta Små IF-Fellingsbro GoIF:
Resultat: 1-4 (0-3)
Mål FGoIF: Mikael Karlsson 2, Fahad Wuzibat 2
Lindlöven fortsätter att vinna och har nu utökat sitt segertåg till sex raka segrar. Seriens andra lag från Västmanland, Surahammar IF, gästade Lindehov under lördagen för ett landskapsderby. Trots en mycket snabbspelad match, där speltempot höll sig genom större delen av de tre perioderna, så blev nya poäng till Lindlövens konto.
LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.
Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe blev svenska mästare i Kata på lördagen. Dagen efter slog Ida Eriksson till med ett brons på Grand Slam i Abu Dhabi, vilket gör att hon nu klättrar på världsrankingen.
Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som avslutning. Även om lördagen slutade med en klar seger så blev det en onödigt dramatisk avslutning där 3-0 blev 3-2. Söndagen blev däremot ännu värre, där Lindlöven gick mållösa mot Piteå som fixar tre raka mål i powerplay.
Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.
Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans norra tabell. Väsby har haft en tuff inledning av säsongen men gästade Lindlöven med ett starkt defensivt spel, där bortamålvakten, Kalle Andersson, fick göra en hel del jobb. Hemmatruppen fortsätter däremot på vinnarspåret och gjorde fyra mål mot Väsby, samtidigt som Jonathan Frykholm höll stängt i hemmamålet.
– Det är tacksamt att stå i mål bakom det här laget, säger Frykholm.
Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lördagen när cupen Benjamins Minne spelades för fjärde året i rad. Cupen, som arrangerades av IFK Lindesberg, var en hyllning till den älskade vännen och lagkamraten Benjamin, som gick bort i cancer för 5,5 år sedan, endast 10 år gammal. Cirka 10 000 kronor samlades in till Barncancerfonden Mellansverige, genom lotteri och frivilliga donationer.
– Jag är stolt och väldigt tacksam för det här, säger Benjamins pappa, Namir Hejub, som besökte cupen för första gången.