Fellingsbro GoIF vände förra helgens förlust till målfest. I en oplanerad träningsmatch klev laget ut och stänkte in sex mål, när Medåker besegrades med odiskutabla 6-1.
Förra helgen föll Fellingsbro GoIF med 1-2 mot Götlunda IF på Karslunds konstgräs. Förlusten kom till via två insläppta hörnmål, något som tillsammans med det tröga spelet väckte oro på tränarhåll. Igår fick man dock anledning till att fira i Fellingsbro-lägret.
På Parkuddens IP utanför Arboga gick laget en match på naturgräs. Fellingsbro ställdes mot Medåker, ett lag som nyligen lade ner sin a-lagsverksamhet men som nu återuppstartat den. Träningsmötet var hastigt inplanerat och var en nyttig möjlighet för Fellingsbro att få matchträning. Lagets ursprungliga plan var att tillbringa helgen nere i Småland.
– Vi skulle egentligen till Ljungby på träningsläger denna helg. Men det blev på hemmaplan istället, så då hörde jag att Medåker återupptagit sitt lag och att de ville lira. Så på den vägen var det, berättade FGoIF-tränaren Victor Huerta om förspelet kring matchen.
Matchen i sig blev en synnerligen enformig historia. Med ett mycket stabilt spel styrde och ställde Fellingsbro allt som hände ute på planen. Till skillnad från föregående helg visade laget sin sanna klass, något som avspeglade sig i resultatet.
Vinsten skrevs till hela 6-1, där Per Åkerlind stod för två av målen. Huerta menade efteråt att segersiffrorna mycket väl kunde ha varit de dubbla, så pass stort var övertaget. Extra nöjd var tränaren med de många chanser som man skapade, allra främst i den första halvleken. Den fina prestationen var än mer förtroendeingivande med tanke på de spelare som saknades.
– Det var skönt som fan med den här segern! Idag hade vi sju stycken startspelare borta. Men de som var med höjde sig rejält, hyllade Huerta sitt manskap.
– Laget höjde sig 2-3 nivåer sedan den senaste matchen mot Götlunda, viket var glädjande att se. Hela laget ska ha beröm för insatsen.
Precis som lokalrivalen IFK Lindesberg kommer Fellingsbro att husera i division 6 kommande säsong. Seriepremiären är två veckor bort i tiden. Lördagen den 26:e april går laget upp i ett hemmamöte mot Lilla Örebro.
Matchfakta Medåker-Fellingsbro GoIF:
Resultat: 1-6 (0-4)
Mål FGoIF: Per Åkerlind 2, Fahad Wuzibat, Mikael Karlsson, Robin Laakso, självmål
Drama för damerna och derbyfeber hos herrarna. Det var kokhett i Lindesberg Arena under söndagen där handbollsderbyt mellan Division 1-lagen LIF Lindesberg och Örebro SK HK lockade till sig över 800 personer till läktarna. Med fart, tempo och känslor så bjöds det på allt som man vill att ett handbollsderby ska bjuda på, där hemmapubliken var med och lyfte taket med ett högt segerjubel.
– Vi måste ge en stor eloge till de 836 personerna som var med i publiken idag, säger Anton Flood.
Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.
För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. Unghästutställningen för kallblod har mer eller mindre blivit en tradition på travbanan strax utanför Lindesberg och till årets upplaga är det ett rekordhögt deltagarintresse inför lördagen.
– I år är det även en hel del anmälningar som kommer utanför våran region, säger Anders Järnerot.
När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg arena. Amanda Orrbo fick med sig ett silver, efter två mycket jämna matcher som båda gick till förlängning och Golden Score.
– Ettan är bäst! sade en mycket glad Ellen efter att medaljen hängts runt hennes hals.
På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.
Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och är numera i mycket bra skick. De sista förberedelserna pågår nu för fullt inför nästa veckas besök av motorfesten StreetWeek, där man siar om rekordsnabba tider tack vare den nya asfalten.
– Banrekordet kan absolut ligga i farozonen, skrattar Jens Ekmark.
Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och vackra klänningar, när årets Idrottsgala gick av stapeln på Lindeskolan under onsdagskvällen. En gala där årets främsta prestationer bland eleverna på Idrottscollege utsågs, under mycket festliga och glamourösa former.