Lindlöven stod för en rejäl urladdning i seriepremiären. Borta mot Grästorp spände man musklerna ordentligt och vann med de förkrossande siffrorna 2-9. Nyförvärven Fabian Ilestedt och Nick Lazorko bidrog med två mål vardera till det målkalas som gav laget en drömstart på säsongen.
Söndagen innebar säsongsstart i HockeyEttan Västra. Lindlöven klev in till spel i den nystöpta serien genom att möta Grästorp borta. Det skulle visa sig bli en premiär som gick som på räls.
Redan efter fem minuter satte hemvändande Patrik Nyman säsongens första mål, och Fabian Ilestedt följde upp med 2-0 tio minuter senare. I mittperioden tappade Lindlöven dock ledningen hastigt och mindre lustigt. Men med tre snabba mål, varav ett mycket snöpligt självmål, gick man ifrån på nytt.
Tränaren firade födelsedagen med premiärseger
I den avslutande perioden kom sedan den riktiga urladdningen. Där smällde Lindlöven in hela fyra mål, efter bland annat två mål och en assist från Nick Lazorko. Segersiffrorna skrevs till 9-2 och innebar en perfekt start på säsongen.
– Ja jag fick en riktigt bra födelsedagspresent. Man kan väl säga att jag fick precis det som önskade mig!, strålar Daniel Eriksson efter matchen.
Den debuterande Lindlöven-tränaren kunde fira sin 34-årsdag med en skön premiärseger. Förklaringen till den övertygande vinsten var enligt honom det vassa målskyttet.
– Vi är effektivare när vi får våra lägen. Vi behöver inte så mycket för att sätta dit puckarna och det är en bra egenskap.
”Poängen som räknas i slutändan”
Eriksson beskriver segern som resultatet av ett starkt kollektivt spel. Tränaren väljer dock att lyfta fram den trygge målvakten Henrik Hjerpe och tvåmålsskytten Fabian Ilestedt. Det mesta stämde i premiären och frågan är vad som imponerade allra mest.
– Då måsta jag säga vårat försvarsspel. Vi låter dem inte komma till alltför många lägen och tillåter inte så mycket skott. Det blir bara 22 skott och det är jag mest nöjd med, berömmer Eriksson.
Krossen mot Grästorp gör nu att Lindlöven kan titulera sig som serieledare av HockeyEttan Västra. För tränare Eriksson handlar det mera om vinsten än om de vackra siffrorna.
– Så länge vi vinner så är jag nöjd. Resultaten spelar ingen roll för mig. Det är alltid kul att göra mycket mål, men det är poängen som räknas i slutändan.
Matchfakta Grästorp-Lindlöven:
Resultat: 2-9 (0-2, 2-3, 0-4)
Publik: 454
Mål Lindlöven: 0-1 Patrik Nyman (Z Ilestedt), 0-2 Fabin Ilestedt (D Olsson Fromell, Styf), 2-3 Fabian Ilestedt (Z Ilestedt), 2-4 Felix Scharnke, 2-5 Christian Hägg, 2-6 Nick Lazorko (Persson, Lalander), 2-7 Johan Persson (Lalander), 2-8 Nick Lazorko (Scharnke), 2-9 Niklas Nooni (Lazorko)
Övriga resultat från HockeyEttan Västra:
Tranås-Forshaga 9-4
Borlänge-Skövde 4-3
IFK Arboga-Kumla 1-5
Mariestad-Västerviks IK 2-4
Surahammar-Vimmerby HC 3-6
Tabellen:
1 Lindlöven 1 9-2 3
2 Tranås 1 9-4 3
3 Kumla 1 5-1 3
4 Vimmerby HC 1 6-3 3
5 Västerviks IK 1 4-2 3
6 Borlänge 1 4-3 3
7 Skövde 1 3-4 0
8 Mariestad 1 2-4 0
9 Surahammar 1 3-6 0
10 IFK Arboga 1 1-5 0
11 Forshaga 1 4-9 0
12 Grästorp 1 2-9 0
Till måndagen så kommer IFK Lindesbergs damer att inta Lindesberg Arena. Damerna är mitt i sin kvalserie till futsalens högsta serie, RFL, där samtliga tre lagen i kvalgruppen ska få genomföra en match på hemmaplan. Trots en tung förlust med 8-2 mot Haninge som har gett stora svårigheter för att IFK Lindesberg ska ha möjlighet att ta sig vidare, så vill hemmalaget avsluta säsongen på topp.
– Vi ser fram emot att avsluta våran fantastiska futsalsäsong på hemmaplan inför hemmapubliken, säger Martin Eriksson.
Klockan 10:00 på torsdagen öppnade anmälan till årets upplaga av StreetWeek, som i år kommer köra sin sista och avslutande sträcka på Linde Raceway. På mindre än fem minuter hade 240 personer anmält sig till årets race, vilket är nytt rekord.
– Vi är otroligt stolta över det stora intresset och glada att så många vill vara med, skriver man på sin hemsida.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Solen sken med sin frånvaro, men det var inget hinder för en hellyckad familjefest när Gammelbo byalag anordnade isracing på sjön Glien. Det sladdades på isen, grillades korv och framför allt präglades dagen av fin gemenskap i ”motorsportfamiljen”.
– Vi har haft en riktigt fin dag med trevligt folk, vi har motorintresset gemensamt allihop. Och de flesta bilarna är hela också, skrattar evenemangsansvarige Mikael Johansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
Bara några veckor innan Vasaloppets målgång i Mora, är det dags för den yngre generationen att genomföra sin egen upplaga av tävlingen, när IFK Lindesberg tillsammans med Friluftsfrämjandet arrangerar Barnens Vasalopp i Fritidsbyn. Precis som de senaste åren finns flera distanser att välja mellan och alla barn som går i mål belönas med en medalj.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.