Målkalas i Lindlövens träningspremiär

Lindlöven sparade inte på krutet när man inledde träningsspelandet. Hemma i Lindehov körde laget fullkomligt över Tierp med slutsiffrorna 12-1. Flera av nyförväven noterades för mål i storsegern.

Hemma i Lindehov inledde Lindlöven på lördagen sin försäsong med träningsmatch mot Tierp. Och hemmalaget gav ett minst sagt spelsuget intryck i matchupptakten. Redan från första nedsläpp satte Lindlöven full fart, något som gjorde att man tidigt etablerade sig i anfallszonen. Laget var även friska med avsluten och Andreas Nordström i gästernas mål fick svettas rejält.

Allra närmast var Anton Tano, som tre minuter in prickade ribban. Den fina Lindlöven-starten belönades även med dubbla powerplay och hemmapressen höll därmed i sig. Det dröjde faktiskt hela åtta minuter innan Tierp ens fick upp pucken i offensiv zon. Gästernas framstöt blev dock inte långvarig, utan Lindlöven kunde återigen flytta fram spelet.

När laget sedan fick chansen i spel fem mot tre kom slutligen utdelningen. Med femton minuter på klockan sköt Emil Karlsson ett skot som studsade i sargen och ut till en fri Felix Scharnke, som enkelt satte 1-0. Chanser fanns sedan till både ett och två mål till, men resultatet stod sig perioden ut. När lagen klev in till vilan löd skottstatstiken förkrossande 25-0.

”Inte någon värdemätare för oss”

Om Lindlöven varit ineffektiva i den första perioden fick man det verkligen att lossna i andra. Med tre snabba mål avgjorde man matchen på bara några minuter. Nytillskottet Rasmus Lindal Rosén slog in 2-0 på retur, Wille Ylitalo satte 3-0 direkt efter tekning och Henrik Warman trampade sig runt på kanten till 4-0. Utöver det hann Max Lalander dessutom pricka ribban.

Det var med andra ord Lindlöven som styrde och ställde det mesta. Dominansen från den första perioden höll i sig och laget var först in i varje duell. Wille Mattila i hemmamålet fick länge stå sysslolös, men när finnen väl sattes på prov gav han ett säkert intryck.

Tierp fick visserligen in en reducering, men det hjälpte föga. Lindlöven fortsatte nämligen att ösa på framåt och målen föll i en tät följd. Av alla fullträffarna i mittperioden var 6-1 det allra snyggaste. Där samspelade Henrik Warman och Anton Tano fint fram till Hampus Gustavsson, som avslutade med att sätta pucken i nätmaskorna.

Tack vare målfesten kunde Lindlöven rycka ifrån till 8-1. Den tredje perioden blev därför en avslagen historia, där Lindal Rosén hade chansen via ett friläge i boxplay. Målen skulle dock snart börja ramla in igen mot ett alltmer uppgivet Tierp. Jesper Stråle kunde slutligen fastställa segersiffrorna till 12-1.

– Resultatet är så klart bra. Vad som var viktigt var att det var många olika spelare som gjorde mål och poäng. Sen förstår ju alla att det här inte var någon värdemätare för oss, summerar Jussi Salo matchen.

Möter Vimmerby på onsdag

Segern mot Tierp var tränarens allra första vid rodret för Lindlöven. Även om motståndet inte bjöd på någon större kamp kan han hitta flera goda tendenser i det egna spelet.

– Jag är nöjd med att vi kunde följa spelidén genom hela matchen. Vi hade ett stort puckinnehav och kunde kontrollera matchen ganska väl, förklarar Jussi och fortsätter

– Jag har pratat mycket om spelvändningar och om vad som händer när vi vinner pucken. Och det tycker jag funkade idag, vi vände spelet fort med en bra puckkontroll.

Laget har nu ett par dagar till vila och omgruppering innan nästa match. Den spelas i Lindehov på onsdag, då Lindlöven får besök av det ständiga topplaget Vimmerby. Jussi blickar fram mot den uppgiften och berättar vad man ska träna på tills dess.

– Vi ska fortsätta att träna med att ha kontrollera pucken i matcherna. Sen måste vi göra ett bättre jobb försvarsmässigt, ha tätare femmor i mittzonen. Avstånden far för stora idag och även om vi gjorde tolv mål var vi ganska ineffektiva.

Matchfakta Lindlöven-Tierp:
Resultat: 12-1 (1-0, 7-1, 4-0)
Skott: 55-14
Mål Lindlöven: 1-0 Felix Scharnke (E Karlsson, Gunnarsson), 2-0 Rasmus Lindal Rosén (Warman, Tano), 3-0 Wille Ylitalo (Scharnke, Stråle), 4-0 Henrik Warman, 5-0 David Berg (Lalander, J Karlsson), 6-0 Hampus Gustavsson (Tano, Warman), 7-1 Dennis Andersson (Gustavsson, Gunnarsson), 8-1 Rasmus Lindal Rosén, 9-1 Max Lalander (Johansson, Berg), 10-1 Anders Gunnarsson (Tano, J Karlsson), 11-1 Anton Tano (Lindal Rosén, Warman), 12-1 Jesper Stråle (Gunnarsson)

Publicerad 15 augusti 2015 klockan 17:40


Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

LIF Lindesberg hade full kontroll på söndagens match mot tabelltvåan RP IF Linköping. Årets sista hemmamatch slutade med en ren utklassning där LIF Lindesberg stod med nio mål i målskillnad. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Solklar LIF-seger i årets sista hemmamatch

LIF Lindesbergs sista hemmamatcher för året har haft poängrika dagar under helgen. Både LIF Blå och damerna har övertygat till två poäng, så även herrarna som städade av tabelltvåan RP IF Linköping. Med nära halva säsongen färdigspelad så är LIF Lindesberg i en jämn tabellstrid där söndagens två poäng visade att den orangea truppen bör kunna vara med i toppen när säsongen är i mål.

7 december 2025 klockan 19:41 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

IK Bolton hade full koll på LIF Lindesbergs lagkapten, Elin Nilsson, genom större delen av matchen. Ändå fick hon in två bollar i målet när LIF-damerna vinner lördagens match med 23-17. Foto: Timmy Lundegård

Artikel innehåller bildspel Handbollsdamerna vänder tidigt och vinner stort

Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.

6 december 2025 klockan 18:27 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller sin sjätte nolla i femte raka triumfen

För tredje gången för säsongen så har Lindlövens segertåg tagit truppen till fem raka segrar. ...

Dubbla orangea lag gör upp i Lindehov: ”Spännande”

Det orangeklädda Lindlöven får ett nytt besök i Lindehov när den lika orangefärgade truppen från ...

Guld och brons till Frövi judo – i olika delar av världen

Det blev en framgångsrik helg för Frövi judo, när Amanda Orrbo tillsammans med Elin Kämpe ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Dubbla silver och ett brons för hemmalaget i helgens judo-RM

Det blev medalj i samtliga kategorier för hemmadistriktet Värmland-Örebro under lördagens riksmästerskap i judo i Lindesberg arena. Distriktet ställde upp med tre lag, ett flick- ett pojk-och ett mixlag, som samtliga placerade sig på prispallen. Dubbla silver och ett brons blev facit efter årets mästerskap, där man dessvärre inte kunde försvara sina mästartitlar från föregående år.

24 november 2025 klockan 21:03 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Trots att speltempot inte var det högsta för säsongen så var Lindlöven alldeles för bra mot det gästande Wings HC Arlanda. Sebastian Falk låste matchen med 4-0 efter en kort duell om pucken bakom Wings-målvakten. Foto: Timmy Lundegård

Lindlöven håller sin femte nolla för säsongen: ”På rätt väg”

Vinnarformen gör comeback i Lindehov! Med en förlust och en onödigt jämn vinst bakom sig så fanns det frågetecken om den fina spelarformen som Lindlöven har haft igång under säsongens första matcher. När Wings HC Arlanda gästade Lindehov så fick de däremot svårt att hänga med Lindlöven som glänser genom att hålla sin femte nolla.
– Vi gör det bra även om det finns mycket att jobba på, säger Gustav Karlsson.

23 november 2025 klockan 20:12 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Tränarens tankar inför matchen Arlanda Wings: ”Känns bra”
På söndag möter Lindlöven Arlanda Wings i hemmaborgen Lindehov. LindeNytt har pratat med lagtränare Lennart "Lelle" Hermansson inför nedsläppet...
22 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Lindlövens insamlingssuccé – 8800 kronor till cancerforskning
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll ...
20 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Blandat resultat i Lindehov – första förlusten under söndagen
Två matcher under samma tak i helgen. Lindlöven bjöd upp till en riktig hockeyfest med en pub- och pizzalördag och en spännande söndagsmatch som...
17 november 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare i oktober gästades Lindehov av Kiruna och Kalix. Till helgen är det en ny grupp från Norrland som möter Lindlöven i Lindesberg. Arkivfoto: Hasse Persson

Dubbelmatch i Lindehov: ”Två bra lag gästar oss”

Nio av HockeyEttans tio första matcher för säsongen har slutat med tre poäng till Lindlöven. Ett mycket bra facit i en tidig serie av en ung trupp som dessutom drog igång sent under försäsongen. Till helgen fortsätter serien med dubbla matcher i hemmaborgen Lindehov där man öppnar upp puben under lördagen.
– Vi kommer att ha en mindre pubeftermiddag som öppnas upp en timme före nedsläpp, meddelar Tomas ”Osten” Östlund.

14 november 2025 klockan 10:06 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

11 740 kronor samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden Mellansverige i år. Foto: Camilla Lagerman

Så mycket samlade Benjamins minne in till Barncancerfonden

Lördagen den 4 oktober spelades fotbollscupen Benjamins minne för fjärde året i rad, med syfte att hedra och hylla IFK Lindesbergs bortgångne spelare Benjamin, som avled i cancer endast 10 år gammal. Under cupen samlade man även in 11 740 kronor till Barncancerfonden, som under onsdagen överlämnades till föreningens representant, Matti Tordsson.
– Ni som klubb har verkligen lyckats med att hedra Benjamin, när de som åker hit inte bara åker hit för att spela fotboll, utan de vill absolut åka hit och de vet varför de spelar också, säger Matti.

7 november 2025 klockan 12:28 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

EM-guld till Ingrid Nilsson

Frövi judos supertalang Ingrid Nilsson, kan nu titulera sig som europamästarinna efter ett felfritt genomfört mästerskap i ...

Artikel innehåller bildspel Här byggs Lindesbergs första discgolfbana

Discgolf är en ny sporttrend i Sverige som närmar sig Lindesberg. Mellan åren 2021 och 2025 så har antalet banor...

Artikel innehåller bildspel Ny överkörning av Lindlöven – Tio mål på två matcher

Med 6-0 mot Vallentuna så fortsätter Lindlöven att övertyga som serieledare av HockeyEttans ...

Lindlöven har stått starka mot flera av den norra seriens lag. På söndag är det dags för ny match i Lindehov. Arkivfoto: Hasse Persson

Serieledande Lindlöven tar emot slutspelsrivalen

Med självförtroendet på topp efter en poängrik inledning av HockeyEttans färska serie, så gästas Lindlöven av Väsby IK HK. Truppen som vid två tidigare tillfällen har satt käppar i slutspelshjulen för Lindlöven är tillbaka i Lindehov för vad som kan bli en tung seriematch. Lindlöven kommer däremot med en 6-0-seger bakom sig medan Väsby har fått en tyngre serieinledning.
– Väsby kan bli en bra nöt att knäcka, säger Lennart Hermansson.

31 oktober 2025 klockan 19:36 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Lindlöven håller nollan mot Vallentuna

I lördags kom säsongens första förlust för serietoppade Lindlöven. Trots ett oavgjort resultat mot Sundsvall så ...

LIF:s Rosa dag gav hela 40 125 kronor till cancerforskning

Som många gånger tidigare så var det ett riktigt handbollstema i arenan. Tre matcher skulle spelas ...

Guld till Ida Eriksson på Grand Prix i Lima

Frövi judos talang, Ida Eriksson, visade under helgens Grand Prix i Lima att hon är tillbaka i toppform. 27-å...

Artikel innehåller bildspel Lindlöven håller sig obesegrade efter fyra matcher

Det regnar poäng när Lindlöven är på isen! Tre matcher har slutat med lika många segrar inom den ...

Första helgmatchen slutar med solklar seger

Med två matcher klara så är säsongen igång! Två matcher har slutat med lika många segrar, vilket har placerat...

Artikel innehåller bildspel Benjamins Minne fyllde Fritidsbyn: ”Väldigt tacksam”

Trots iskalla stormvindar och ett ihållande regn, fylldes Fritidsbyn till bredden under lö...

Karl Zetterlund är tillbaka i LIF Lindesberg med besked. Till söndagens hemmapremiär gjorde han ett tungt jobb och hjälpte sin moderklubb till två poäng. Foto: Hasse Persson

Artikel innehåller bildspel LIF Lindesberg glänser i säsongens hemmapremiär

Seger i säsongspremiären på bortaplan följdes upp med seger i hemmapremiären. Med 21-10 efter matchens första trettio minuter så bäddade LIF Lindesberg upp till en promenadseger. Flera av lagets unga namn fick glänsa på hemmaplan, där den återkommande LIF-produkten Karl Zetterlund och niomålsgöraren Amin Bouzguenda blev matchens främsta profiler.

5 oktober 2025 klockan 20:42 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Benjamins minne spelas för fjärde året
På lördag den 4 oktober spelas minnescupen Benjamins Minne för fjärde året, i Fritidsbyn Lindesberg. Cupen arrangeras av IFK Lindesberg, för att...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sveriges starkaste man gästar nyinvigningen av LTC
Under kommande helgen nyinviger Lindesbergs Träningcenter sin numera betydligt större anläggning, där man får besök av bland annat Sveriges ...
2 oktober 2025 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Lindlöven rivstartar HockeyEttan med tre poäng
Tre mål på åtta minuter! Lindlöven vet verkligen hur man tar emot hemmapubliken efter en lång sommar utan hockey. Trots ett starkt övertag inom ...
1 oktober 2025 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2025-09-30

2025-09-30

2025-09-16

2025-09-12

2025-09-05

2025-08-26

2025-08-22

2025-07-29

2025-07-12

2025-07-09

2025-07-07

2025-07-02

2025-06-27

2025-05-20

2025-12-09 18:19