Idag avrundade WSK Lindesberg J18/20-lag sitt seriespel. Det valde man att göra med en riktig målexplosion, innehållandes hela 27 mål. Men det slutade med en kännbar förlust när laget tog sig österut för att möta IFK Arboga.
WSK Lindesbergs J18/20-lag har verkligen stormat fram under sin debutsäsong i juniorserien. Laget har skördat stora framgångar, legat konstant i toppskiktet och även haft med en trio på junior-SM i Umeå. Idag skulle så seriespelet avslutas och det vankades möte med IFK Arboga.
Matchen fick en totalt galen inledning med fyra mål på de fem inledande minuterna. Och därifrån fortsatte målen att ramla in. Den första perioden blev dock förhållandevis målsnål. WSK hade större delen av spelövertaget och fick slutligen utdelning när Marcus Lundström satte 2-3 i slutskedet av perioden. Men med endast sekunder kvar kvitterade Arboga, och i inledningen av mittperioden drog laget ifrån.
WSK svarade dock upp flera gånger om. Med ett hattrick på blott tre minuter krympte William Svensson underläget till två mål. Därefter gick dock IFK Arboga återigen ifrån och skapade sig en klar ledning. Men med två mål i periodens slutsekunder fick WSK energi och man gick in till de sista tjugo minuterna i underläge 10-8.
Där rasade man dock ihop totalt. Med ett flytande anfallspel, stor effektivitet och en hel del medstudsar stänkte IFK Arboga in hela åtta mål i slutperioden. Samtidigt gjorde WSK endast ett, när Viktor Svanholm spelade fram Rickard Johansson. Summan av kardemumman blev en niomålsförlust, siffror som inte gav en rättvis bild av matchen.
Den minst sagt målglada matchen fick sätta punkt för WSK:s seriespel. För även om tabellen är haltande och en rad lag har matcher kvar så är det färdigspelat för WSK. Med 25 poäng på 18 matcher placerar man sig på en femteplats, men riskerar att tappa den till just Arboga.
Matchfakta IFK Arboga-WSK Lindesberg J18/20:
Resultat: 18-9 (3-3, 7-5, 8-1)
Publik: 65
Mål WSK: 0-1 Svanholm (Molander), 2-2 Hellsing (Svensson), 2-3 Lundström (Livén), 6-4 Svensson, 7-5 Svensson (Hellsing), 7-6 Svensson (Hellsing), 10-7 Svensson, 10-8 Svanholm, 14-9 Johansson (Svanholm)
Tabellen:
1 Skälby 18 244-75 54
2 Kumla IBK 17 180-80 40
3 Rönnby 18 148-129 28
4 Tillberga 18 146-156 26
5 WSK Lindesberg 18 146-161 25
6 IFK Arboga 17 149-120 24
7 Lillån IBK 18 134-159 23
8 IBF Örebro Ungdom 17 110-136 18
9 Sala Silverstaden 18 104-155 10
10 FC Europa Juniors 15 104-294 7
Den norra slutspelsfinalen har tagit sig till Lindehov där Lindlöven står i samma position som till semifinalen mot Boden. Precis som mot Boden så kliver Lindlöven ut på hemmaisen efter två raka förluster, denna gång mot finalmotståndet Hudiksvalls HC som kan avgöra hela finalspelet under fredagen. Lindlöven gör sig alltid starkast i Lindehov och trots en avstängd backspelare i hemmalaget så hoppas man att kunna sätta punkt för Hudiksvalls segersvit på 36 raka segrar.
Under SM-veckan i Umeå avgjordes bland annat svenska mästerskapen i armbrytning, där Lindesbergs kommun fick hela tre nya medaljörer. Tre unga killar, som fortfarande är i början av sin karriär, och inte ens 18 år fyllda, visade prov på både styrka, uthållighet och pannben när de sammanlagt plockade hem sex medaljer i olika valörer.
– Det var superroligt och spännande, men inte lika nervöst som jag trodde, säger Roderick.
Slutspelet mot innebandyns Division 1 är i fullt spel och under påskdagen kan WSK Lindesberg säkra en plats i Ettan på hemmaplan. Fredagens seger mot Fagerstalaget, Per-Ols IBF, gör att WSK Lindesberg står med matchboll där man vid seger kliver uppåt till Ettan medan en hemmaförlust tvingar fram en ny resa till Fagersta.
– Nu är det vi som sitter på trumfkortet så jag tycker att det ser bra ut inför söndagen, säger Magnus Lissmats.
Från ett rejält underläge med 0-2 i matcher till att kvittera semifinalen och sedan avgöra! Det var allt eller inget för både Lindlöven och Bodens HF när den femte och sista semifinalsmatchen spelades i HIVE Arena under torsdagen. Med 2-0 efter den första perioden så lyckades Lindlöven att hålla undan ett mer pressat Boden som fick lämna hemmaisen till ett högt finaljubel från Lindlöven.
WSK Lindesberg har flera gånger tidigare arrangerat poolspel för föreningens ungdomar men under lördagen blev det ett arrangemang i en större skala. Totalt 36 ungdomslag från hela länet hade samlats i Lindesberg Arena för säsongens sista poolspel, där glädje och gemenskap sattes i fokus.
– Det har varit ett otroligt engagemang hos alla, säger Hanna Hellsing och Linnéa Håkanson.
Det blev en jämn hemmamatch mot Anderstorp under onsdagen men precis som vid bortamötet så blev det seger för LIF Lindesberg. En extra skön seger för hemmalaget som nu är klara för slutkvalet till Allsvenskan, där en plats till nästa säsongs Allsvenska står på spel. Vilket lag man får möta framåt är ännu inte klart men LIF Lindesberg är ett steg närmare en comeback i handbollens nästhögsta serie.
För tre år sedan slog han världsrekord i sidovagnsmotorcykel på is, nu har Mikael Wedegård från Fellingsbro blivit svensk mästare på isbana. Tillsammans med sin så kallade burkslav Daniel Asplund tog de hem guldet i Årsunda på söndagen.
– Vi hade de andra i hasorna hela tiden, men de lyckades aldrig komma om, skrattar Mikael.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.