Lindlöven tar sig inte ur den kräftgång som laget fastnat i – hemma i Lindehov åkte laget på sin tredje raka förlust. En tidig ledning tappades till 4-6-förlust mot färska tabelltvåan Mariestad.
Efter den gångna helgens dubbla hemmanederlag hoppades Lindlöven bryta mönstret mot Mariestad. Och hemmamötet med det gästande toppmotståndet började fint för Löven, som med bara fyra minuter spelat tog ledningen via powerplaymål från Markus Magnusson. Kort därefter började vikten att tippa över till Mariestad, som vände till 1-2 innan periodvilan.
I mittenakten ökade skaraborgarna på innan Dick Ahlström reducerade för Löven, men ett nytt Mariestadsmål ordnade 2-4 inför tredje. Där stod lagen för varsina två mål och Lindlöven lyckades inte hämta ifatt underläget. Lagkaptenen Johan ”Böna” Persson fastställde resultatet med sitt tröstmål till 4-6. Det var Lövens sjunde förlust på åtta spelade matcher i AllEttan, ett dystert facit.
– Det är inte så mycket att det brister i saker, vi är mer inne i en tyngre period. Viljan och kämparglöden är där. Vi vill jävligt mycket och kämpar för det, men det studsar snett för oss just nu, menar Marcus Fornell efter onsdagens motgång.
Spelar dubbelt ännu en helg: ”Taggade och sugna”
Centern var poängbäst för kvällen med ett mål och två assist. Trots Fornells tre poäng vägde alltså Mariestad tyngst i den målrika tillställningen, en vinst som placerar motståndet på andraplats i tabellen. Lindlöven är fortsatt nästjumbo och har sex poäng upp till playoffstrecket. Nu laddar laget om för sin tredje raka helg med dubbla matcher, en chans till revansch.
– Vi kommer att vara jävligt taggade och jävligt sugna på att gör en bra prestation och vinna. Det är perfekt med helgen som kommer, att ta med en krigarinställning och ett hjärta för laget. Vi har ändå en bra känsla i gruppen och vi vet vad vi ska göra. Vi gör det stundtals också, berättar Marcus Fornell.
Matchfakta Lindlöven-Mariestad:
Resultat: 4-6 (1-2, 1-2, 2-2)
Publik: 220
Skott: 46-34
Mål Lindlöven: 1-0 Markus Magnusson (Bergmark, Persson), 2-3 Dick Ahlström (Fornell, Olsson), 3-5 Marcus Fornell, 4-6 Johan Persson (Fornell, Nilsson)
Under den gångna helgen deltog Frövi Judo i de Nordiska Mästerskapen i danska Brøndby. Tävlingen blev mycket framgångsrik, där man gjorde sin starkaste prestation någonsin på ett nordiskt mästerskap, och kom med hela sex nya mästare.
Under lördagen firade IFK Lindesberg sitt 120-årsjubileum med en riktig fotbollsfest vid Fritidsbyn i Lindesberg. Dagen till ära fick man celebert besök av fotbollsstjärnor som Kevin Walker, Samuel Wowoah och dessutom veteranlaget från Djurgårdens IF.
– Det har varit en toppendag, mycket folk och trevlig stämning, säger Petter Carlsson, ordförande i IFK Lindesberg.
Inför sommarens Hockey VM i Sverige kommer Tre Kronor att bära en helt ny matchtröja, där man bytt ut de klassiska blå kronorna mot kronor fyllda av klubbmärken från spelarnas moderklubbar. På de unika matchtröjorna kommer klubbemblem från både Lindlövens IF och Guldsmedshytte SK att synas.
– Det är hedrande för vår förening att vi kommer att synas på landslagströjan. Vi tycker det är viktigt att visa upp att grunden i svensk hockey är alla mindre klubbar med bred ungdomsverksamhet, säger Henry Nordlund, Ordförande, Lindlövens IF i ett pressmeddelande.
Under den gångna helgen åkte Frövi Judos A-judotrupp bestående av fem aktiva deltagare, till Beverwijk i Nederländerna, för att delta i tre olika tävlingar som är de största i sitt slag. Samtliga deltagare åkte hem med medalj efter starka prestationer i både individuell tävling och kata.
En jämn match förväntades när Bodens HF gästade Lindehov för säsongens tredje slutspelsmatch mot Lindlöven. Slutspelsställningen var kvitterad inför lördagen där det blev en kamp på isen om att få ha matchpoäng inför söndagens drabbning. Med ledning från den andra perioden så lyckas inte Lindlöven att hålla upp kommandot i matchen och tappar istället ledningen i slutspelet till Boden som kan avgöra under söndagen.
Efter en katastrofal första halvlek från LIF Lindesberg så såg det tidigt klart ut för Uppsala i kampen om kvalplatsen mot Allsvenskan. Mitt under matchens andra halva så gör LIF Lindesberg en makalös vändning och ser även positiva ut mot både Tyrold och duellen mot Uppsala. Trots en stor tiomålsseger så lyckas Uppsala knipa kvalplatsen i Boden, där ett sista mål i Norrland med 30 sekunder kvar blir avgörande.
– Vi tappade kvalplatsen på det jobbigaste tänkbara sättet, säger Joakim Bååk.
Efter flera år av överlevnadsstrider inom Elitserien så är det just nu en otrolig känsla hos Linde Volley som under lördagen säkrade sitt första SM-slutspel, sedan säsongen 2020/2021. Laget gästade Umeå för en ödesmatch mot IKSU, där vinnaren tar slutspelsplatsen. Trots ett förlorat första set så rättar Linde Volley upp sig och avgör med 3-1 på bortaplan.
– Just nu är det bara en fantastisk känsla, säger Merta Sjögren.
Det blev underhållande på planen när tabellfemman, Lund, gästade Lindesberg Arena för säsongens sista hemmamatch i Elitseriens grundserie. Även om gästerna gav bort hela 19 poäng till Linde Volley genom matchen, enbart efter nätserver, så blev det ändå skåningarna som åkte hemåt med tre poäng efter ett kvalitetsspel från båda hållen när bollarna väl kom över nätet.
– Trots förlust så är jag ändå jätteglad över mitt lag, säger Nelly Dejeby.