Lindlöven tar sig inte ur den kräftgång som laget fastnat i – hemma i Lindehov åkte laget på sin tredje raka förlust. En tidig ledning tappades till 4-6-förlust mot färska tabelltvåan Mariestad.
Efter den gångna helgens dubbla hemmanederlag hoppades Lindlöven bryta mönstret mot Mariestad. Och hemmamötet med det gästande toppmotståndet började fint för Löven, som med bara fyra minuter spelat tog ledningen via powerplaymål från Markus Magnusson. Kort därefter började vikten att tippa över till Mariestad, som vände till 1-2 innan periodvilan.
I mittenakten ökade skaraborgarna på innan Dick Ahlström reducerade för Löven, men ett nytt Mariestadsmål ordnade 2-4 inför tredje. Där stod lagen för varsina två mål och Lindlöven lyckades inte hämta ifatt underläget. Lagkaptenen Johan ”Böna” Persson fastställde resultatet med sitt tröstmål till 4-6. Det var Lövens sjunde förlust på åtta spelade matcher i AllEttan, ett dystert facit.
– Det är inte så mycket att det brister i saker, vi är mer inne i en tyngre period. Viljan och kämparglöden är där. Vi vill jävligt mycket och kämpar för det, men det studsar snett för oss just nu, menar Marcus Fornell efter onsdagens motgång.
Spelar dubbelt ännu en helg: ”Taggade och sugna”
Centern var poängbäst för kvällen med ett mål och två assist. Trots Fornells tre poäng vägde alltså Mariestad tyngst i den målrika tillställningen, en vinst som placerar motståndet på andraplats i tabellen. Lindlöven är fortsatt nästjumbo och har sex poäng upp till playoffstrecket. Nu laddar laget om för sin tredje raka helg med dubbla matcher, en chans till revansch.
– Vi kommer att vara jävligt taggade och jävligt sugna på att gör en bra prestation och vinna. Det är perfekt med helgen som kommer, att ta med en krigarinställning och ett hjärta för laget. Vi har ändå en bra känsla i gruppen och vi vet vad vi ska göra. Vi gör det stundtals också, berättar Marcus Fornell.
Matchfakta Lindlöven-Mariestad:
Resultat: 4-6 (1-2, 1-2, 2-2)
Publik: 220
Skott: 46-34
Mål Lindlöven: 1-0 Markus Magnusson (Bergmark, Persson), 2-3 Dick Ahlström (Fornell, Olsson), 3-5 Marcus Fornell, 4-6 Johan Persson (Fornell, Nilsson)
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
Boden kom, Boden såg och Boden får spela ännu en match i Lindehov under morgondagen. Laget från norr hade stora chanser att avgöra slutspelets semifinal och med en sista seger ta sig vidare till HockeyEttans norra finalspel mot Hudiksvalls HC. Lindlöven ville däremot annat och tvingade fram en ny hemmamatch inom semifinalen inför stående ovationer.
– Det är en skön vinst och det är klart att vi njuter av det här men våra tankar ligger på morgondagen, säger Oliver Arle Östergren.
För andra gången någonsin så är Lindlöven klara för semifinal i HockeyEttans slutspel mot HockeyAllsvenskan! Trots att Forshaga tvingade fram en fjärde match genom att kvittera slutspelet i antal vunna matcher så blev Lindlöven för mycket när de två lagen fortsatte slutspelet i Ängevi Ishall. Lindelaget avslutade starkt vid båda matcherna och passade även på att sätta en stark punkt till kvartsfinalens fjärde match med de respektingivande slutsiffrorna 5-1.
Efter sex månader av poängjagande till handbollens division 1-serie så skulle säsongens sista seriematch spelas under lördagen. LIF Lindesberg som redan står klara för ett kommande kvalspel mot Allsvenskan avslutade sin säsong med en rejäl kross med 43-22 inför hemmapubliken. Nu väntar kvalspel för LIF Lindesberg som inleds med en bortamatch redan på lördag.
– Vi har något kvar att plocka fram inför kvalspelet, säger Joakim Bååk.
Onsdagen den 20 maj går årets upplaga av LindeDagen av stapeln, för tionde gången i ordningen. Ett jubileum man naturligtvis vill fira lite extra, för att göra evenemanget till en ännu större och bättre folkfest. Bland nyheterna, som presenterades under Rotarys möte på måndagen, finns bland annat Café Dialog där invånarna kan möta kommunens förvaltningschefer.
– Vi är ju tjänstepersoner, så det blir lite som Almedalen, fast utan politik, säger kommundirektör Henrik Arenvang.
För sjunde året i rad så blev tredagarsturneringen, Libo Cup, en stor succé. Precis som arenaparkeringen så höll sig läktarna på de fyra hallarna fyllda där den stora publiken gav en stor stämning som smittade av sig på de hundratals unga spelarna på planen. 5 431 mål gjordes på de tre dagarna där LIF Lindesberg jublade högst när cupen närmade sig sitt slut. Hemmaklubben stoltserade med fem finalister i arenan, varav fyra av dessa stod som slutsegrare.
– Det är gött att få vinna och speciellt på hemmaplan, säger Frans Almlöf.
Libo Cup växer sig bara större med varje år och under veckoslutet är det dags för cupens sjunde upplaga, som även den är större än någonsin. Strax över 1 000 unga handbollsspelare fördelat på drygt 85 lag beräknas gästa Lindesberg där två av lagen har tagit resan från finska Helsingfors för att delta. Vid 15-slaget under fredagen inleds tredagarsturneringen som förväntas spela 198 matcher under helgen.
– Vi hoppas att få så många besökare till oss som möjligt så att Lindesberg får visa upp sig från sin bästa sida, meddelar Ricky Nordahl.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.