Noll mål framåt senast förvandlades till sju när Lindlöven på fredagskvällen manglade Forshaga med 7-2. Niklas Lihagen och Jakob Marshall Olsson slog till med två mål var och sänkte seriekonkurrenten.
Det blev stora siffror på fredagen i Lindlövens femte träningsmöte. Bortamötet med det blivande seriemotståndet Forshaga blev visserligen en match med tre olika ansikten, där den första perioden var en intensiv historia. Forshaga kom i vanlig ordning ut starkt i hemmaborgen, men trots hård press mot Lindlöven var det gästerna som gick ifrån till 2-0 via Jesper Broeng och Christoffer Anrén. Övertaget reducerades sedan två gånger om innan periodvilan dit Löven gick med en 3-2-ledning.
Mittenakten rycktes sedan sönder av utvisningar, men trots tio minuter i numerärt underläge höll Lindlöven undan. Erik Broman utökade även ledningen och i slutperioden tog sedan Bergslagsgänget över totalt. Laget gick där ifrån till seger med 7-2 efter en solid defensiv insats, där Isak Mantler imponerade mellan stolparna.
– Han gjorde en jättefin match, väldigt stabilt spel. Isak fick även bra hjälp av backarna. Hela backspelet fungerade väldigt bra genom hela matchen, berömmer Lövens assisterande tränare Mathias Morén.
Tränade redan på lördagsmorgonen: ”Krävs för att vara ett topplag”
Lindlöven har ny match framför sig redan imorgon söndag, då hemma mot Huddinge. Dit kliver laget in med ett välfungerande powerplay och boxplay, som visade upp sig ordentligt för första gången i vinsten över Forshaga. Dessutom skrev Niklas Lihagen och Jakob Marshall Olsson in sig i protokollet som dubbla målskyttar och prestationen lovade gott.
– Framförallt den offensiva delen, för vi har inte gjort så mycket mål tidigare. Nu lossnade det rejält med fem olika målskyttar. Det är en bra vinst på bortaplan, både jag och spelarna kände en bra energi efter matchen och det var mycket som föll på plats, menar Morén som redan på lördagsmorgonen höll ett träningspass med spelartruppen.
– Det som vi trycker på just nu är att vi ska vara ett topplag. Man kan vara nöjd direkt efter vinsten som igår, men idag är det en ny dag och imorgon är det en match. Då krävs det att vi kör igen. Det handlar om att snabbt hitta nytt fokus och ny fart.
Matchfakta Forshaga-Lindlöven:
Resultat: 2-7 (2-3, 0-1, 0-3)
Mål Lindlöven: 0-1 Jesper Broeng, 0-2 Christoffer Anrén, 1-3 Jakob Marshall Olsson, 2-4 Erik Broman, 2-5 Niklas Lihagen, 2-6 Jakob Marshall Olsson, 2-7 Niklas Lihagen
Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsföreningens hemsida, att han kliver av som herrlagets huvudtränare. Även om Joakim inte kommer att vara kvar som handbollstränare så kommer han att finnas kvar inom föreningen då han istället kommer att vidareutveckla sin roll inom Lindeskolans idrottscollage.
– Vi har valt en långsiktig väg, kommenterar Joakim genom LIF Lindesbergs hemsida.
Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg 7 Dan, vilket är den näst högsta graden inom svensk judo, något han fick som ett erkännande för en livslång gärning inom sporten. Därmed blev han den sextonde personen någonsin att få utmärkelsen inom svensk judohistoria.
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens största utomhusaktiviteter så bjuder LIF Lindesberg in hela Lindesberg till en trevlig stämning med en stor gemenskap genom det nya motionsloppet Linderuset, dit alla är välkomna oavsett dagsform till den första maj.
– Du kan springa, jogga eller gå, loppet är helt efter eget initiativ, säger Ricky Nordahl.
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med banans nio korgar. Den nionde maj vid 10-slaget på förmiddagen är det planerat att hela banan kommer att stå klar och kommer under samma lördag att invigas med allt från foodtrucks och olika tävlingar samtidigt som det förväntas bli en riktig häftig stämning.
– Det kommer att bli jätteroligt, säger Mona Ek.
Slutkvalet är i gång där LIF Lindesberg har laddat rejält inför måndagens möte mot det rutinerade IFK Ystad HK. Trots två röda kort på Ystads spelare så hade gästerna ett för stort försprång inför matchens andra halvlek med en rejäl sexmålsledning samt en formstark målvakt som försvar. Trots en bra återhämtning i den andra halvan av matchen så blev det bortaseger i arenan, vilket innebär att lördagens bortamatch i Skåne blir en riktig ”vinna eller försvinna-situation” för LIF Lindesberg.
Det blev seger! WSK Lindeberg fortsätter att klättra i klasstrappan efter att man avgjorde det sista kvalspelet till Division 1 mot Per-Ols. Slutspelets storfavorit gästade Lindesberg i ett underläge där WSK Lindesberg fortsatte att rida på den otroliga formvågen och tar sig även obesegrade genom två tunga kvalspel. Nu väntar spel i Division 1 till den kommande säsongen.
– Jag är helt euforisk just nu och vet inte vad mer jag kan säga, säger Magnus Lissmats.
Vilken thriller! Med tre minuter kvar av den ordinarie matchtiden såg mycket mörkt ut för Lindlöven som jagar en finalplats i den norra seriens slutspel mot HockeyAllsvenskan. Boden hade ett rejält övertag med 2-0 i den tredje periodens slutminuter men Lindlöven hade inte gett upp. I matchens 58:e minut kom både en reducering och en kvittering från hemmatruppen som vänder hela matchen i en matchavgörande förlängning.
– Det är riktigt skönt nu faktiskt, vi gav inte upp utan körde hela vägen, säger Jesper Broeng.
För sjätte gången någonsin, varav den tredje säsongen i rad, så laddar Lindlöven för slutspel mot HockeyAllsvenskan. Med Forshaga IF som motstånd så väntas mildare resepengar men samtidigt hårda matcher där båda lagen vill till semifinal. Bäst av fem spelade matcher gäller, där Lindlöven kliver in på isen med några ess i rockärmarna. Ett av de starkare korten är att flera av hemmalagets långtidsskadade spelare, mer eller mindre, är redo för fight.
– Vi kommer i princip med full trupp på fredag vilket är en stor fördel, säger ”Lelle” Hermansson.