Målskyttet stod mellan Lindlöven och playoff

Att Lindlöven blev nollade hemma mot Mariestad i serieepilogen kändes oerhört symptomatiskt. Ingenting kunde egentligen vara mer talande än det för att sammanfatta lagets nu avslutade Alletta.

Faktum är att Lindlöven blev nollade fyra gånger av 18 möjliga i den här serien. Samtliga av dem på sin egen hemmabana, där man således gick mållösa av isen nästan hälften av gångerna (fyra av nio).

Det är talande siffror och anledningen till att säsongen är över nu när många andra får fortsätta med det riktigt roliga, med att spela playoff. Lindlöven har helt enkelt varit för dåliga på att göra mål.

Snacket om att bli smutsigare framför kassen, att gå in i skiten och verkligen kämpa hela vägen in fanns där redan i höstas. Likaså konstaterandet att ”vi skapar chanser men lyckas inte ta tillvara på dem”. Det har varit ett mantra som hängt med hela säsongen och det är knappast någon slump att bara Kumla och Nybro gjorde färre mål än Lindlöven i Allettan.

Gör man inte mål på sina chanser är det svårt att vinna matcher och det är bara att konstatera att säsongens upplaga av Lindlöven inte haft målskyttarna. När Max Lalander inte hittade nätet som det var tänkt, när fjolårets succékapten Patrik Näslund mer och mer tappade motivationen och de yngre förmågorna inte riktigt hade kraften och förmågan att vara där på topp varje kväll blev bördan på herrar som Anton Tano och Johan Persson att ordna allt på egen hand lite för stor. Det har synts på spelet.

Det är lätt att framhålla att det varit problematiskt med skador och sjukdomar under säsongen och att det spelat in i de svaga resultaten i Allettan, men det vore att skönmåla. Faktum är att Lindlöven knappast är ensamma om det, det gäller många gäng i serien. Troja/Ljungby och Kristianstad har bitvis dragits med ett enormt skade- och frånvaroelände men ångade ändå på i toppen. Vimmerby har bara kunnat använda sig av sin oerhört viktiga lagkapten Markus Modigs i sju Allettan-matcher och fick se formtoppade spetsforwarden Hampus Harlestam skojbråka sig sönder och samman på träning. De landade ändå fjärdeplatsen. Nybro drabbades av en våldsam sjukstuga mitt i serien och hade svårt att få ihop fullt lag i några omgångar, men lyckades ändå bärga poäng. Skador och sjukdomar drabbar alla, det är inte sådant som avgör i slutändan.

Till syvende och sist är det målskyttet som står emellan Lindlöven och playoff.

Men nu är det här inte någon sågning. Jag skulle snarare vilja framhärda att det är fullt naturligt att det sett ut som det sett ut. Vi kanske hade lite för höga förväntningar på ett lag som var alldeles för färskt inför uppgiften när vi vid sidan av började drömma om playoff lite för tidigt.

Det har talats om läropengar under hela serien och det är just precis vad det här har varit. Man brukar säga att det är svårt att avancera till Hockeyallsvenskan utan att ha försökt några gånger. Att man måste ha varit framme i kvalserien för att känna på hur det är och lära sig inför framtida toppattacker. Historien visar att det väldigt ofta är så. Och det här har varit ungefär samma sak för Lindlöven.

Nu har laget fått känna på att leka med de riktigt starka motståndarna och garanterat lärt sig väldigt mycket av den utmaningen. Jag är helt övertygad om att Lindlöven kommer ha enorm nytta av den här serien när man satsar vidare nästa säsong.

Jussi Salo har gjort ett storartat jobb med klubben de två senaste säsongerna och trots att det inte blir något playoff är årets säsong ett betydligt steg framåt jämfört med ifjol. Tränaren har skapat ett grundspel, fått försvarsspelet att fungera, jobbat ihop en grupp som drar åt samma håll och förbättrat träningskulturen i Lindesberg. Kanske är det bara målskyttet som saknas.

Nu återstår att se hur mycket av stommen Salo får behålla och bygga vidare kring inför nästa säsong. Det lär vara en fråga som jag får anledning att återkomma till.

Publicerad 27 februari 2017 klockan 09:18

Mikael Mjörnberg , 070-299 38 29 , sport@lindenytt.com

Tack för ert stöd!
LindeNytt vill passa på och tacka alla er som genom swishgåvor har stöttat och hjälpt oss att bedriva vår verksamhet.
Era gåvor gör skillnad. Vill du också stötta LindeNytt?
Swishnr: 123-053 19 05


Kommentarer Kommentarsektionen ansvarar inte redaktionen eller utgivaren för. Du är själv juridiskt ansvarig för den text du väljer att publicera här.

Foto: IJF

Ida och Ingrid bästa svenskar på VM

Det blev en varsin sjundeplats för Ida Eriksson och Ingrid Nilsson på judo-VM i Baku, en placering som även är den bästa i den svenska truppen.
– Att ha två aktiva från samma klubb bland de sju bästa på ett senior-VM är ett resultat vi är mycket stolta över, skriver Frövi judo på sin Facebooksida.

9 oktober 2026 klockan 13:38 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Annons


Ida Eriksson och Ingrid Nilsson tävlar i VM på torsdag. Foto: Magnus Nilsson

Dubbelt Frövi till VM – Debut för Ingrid Nilsson

I söndags startade judo-VM i Azerbajdzjans huvudstad Baku, där Frövi judo har inte mindre än två tävlande på mattan. Det är Ida Eriksson som gör sitt fjärde världsmästerskap och Ingrid Nilsson som nu gör sin VM-debut.

6 oktober 2026 klockan 15:10 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Uppflyttningsglädje hos IFK Lindesberg: ”Historiskt”

Det är en stor glädje inom IFK Lindesberg. Söndagens gemensamma säsongsavslutning av A-lagens ...

Lindlöven utklassar i hemmapremiären: ”Mycket bättre”

Arlandalaget åkte på en rejäl kraschlandning när Lindlöven gjorde sin första seriematch för s...

Sjätte året som framtidens stjärnor visas på Fornaboda

För sjätte året i rad så fylls Fornaboda Travbana med kanonfina unghästar inom kallblodsrasen. ...

Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Rekordstort Linde Judo Open firade 10 år

När tävlingen arrangerades första gången 2016, hade man cirka 200 starter på tre mattor. Tio år senare är Linde Judo Open rekordstort, med närmare 600 starter på hela sex mattor. Ambitionen att skapa en riktigt stor tävling, som lockar såväl svenska som internationella atleter har man lyckats infria, då deltagare från både Sverige, Norge, Danmark och Nederländerna intog arenan i helgen.
– Riktigt roligt att tävlingen har utvecklats så pass mycket på 10 år, säger Johan Orrbo.

28 september 2026 klockan 14:27 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

LIF Lindesberg rivstartar den nya säsongen i Division 1 och vinner direkt. Flera av LIF-lagets unga spelare visade vägen med hjälp av rutinerade Anton Floods sylvassa skottarm. Foto: Hasse Persson.

Artikel innehåller bildspel Dubbla premiärsegrar i arenan: ”Jättekul”

Handbollens Division 1-serier tog sina premiärmatcher i Lindesberg under söndagen. Damerna var först ut och var helt överlägsna med en 13-målsseger. Herrarna ville inte vara sämre och även om det fanns nerver på planen inom matchens första minuter, så blev det en utklassning av LIF Lindesbergs unga herrlag som markerade att det kan bli en kvalitetsfylld säsong framåt.
– Alla vill mycket så det är roligt att få vara med i det här gänget, säger Karl Zetterlund.

27 september 2026 klockan 20:46 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Frövi Judo laddar för intensiv helg
På lördag går årets upplaga av Linde Judo Open av stapeln i Lindesberg arena. För tredje året i rad har antalet anmälda passerat 500-strecket, ...
25 september 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

LIF Lindesberg inleder den nya serien på hemmaplan
I våras skulle LIF Lindesberg kvala sig tillbaka till Handbollsallsvenskan, efter en andra plats inom Division 1, men föll dessvärre på målsnö...
25 september 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Sextonåriga Ellen är nybliven världsmästare – Downs-VM i judo på hemmaplan
Sverige och Lindesberg har en ny världsmästare i 16-åriga Ellen Almlöf, som under fredagen vann sin enda match på Downs-VM i judo i Lindesberg ...
7 augusti 2026 av Camilla Lagerman
Visa hela artikeln

Western Bunny gästar Fornaboda Travbana i samband med söndagens travtävlingar. Foto: Pressbild

Western Bunny gästar söndagens travtävlingar: ”Superkul”

På söndag körs nya travtävlingar på Fornaboda Travtävlingar med söndagens huvudspelform och flera stora travprofiler på plats. Till söndagens tävlingar får man även finbesök när den färska artisten, Western Bunny, gästar publikplatsen för att träffa sina fans, skriva autografer och även ta del av ett godisregn.
– Jag hoppas att många kommer förbi och säger hej. Vi ska ha riktigt roligt tillsammans, säger Emma Nors.

24 juli 2026 klockan 09:17 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg i augusti. Arkivfoto: Camilla Lagerman

Downs-VM i judo avgörs i Lindesberg

Helgen 5-9 augusti kommer det råda judofeber i Lindesberg arena, då atleter från hela världen gör upp om medaljerna i Downs-VM i judo. Förutom ett spännande världsmästerskap kommer det bjudas på en internationell judofest, fylld av idrottsglädje och gemenskap långt över landsgränserna.

20 juli 2026 klockan 14:47 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Trippla rekord när StreetWeek intog Lindesberg

Det blev en makalös folkfest på Linde Raceway, när StreetWeek gästade Lindesberg under fredagen. 160 förare ...

Bakker vinner Bergslagsloppet igen: ”Trevligt”

Fornaboda bjöd på spänning och känslor när STL Sommartrav stannade till i Lindesberg under sin travturn...

Upplagt för folkfest och nya banrekord när StreetWeek intar Lindesberg

Sedan ett par veckor tillbaka har Linde Raceway fått en helt ny asfaltsbeläggning, och...

Guldsmedshytte SK bjuder upp till sommarfest i Råsshallen. Arkivfoto: Timmy Lundegård

Guldsmedshytte SK firar 100 år med stor middagsshow

Det stora 100-årsjubileumet är i full gång för Guldsmedshytte SK som grundades år 1926. Det som kan klassas som det stora 100-årskalaset arrangeras nu på fredag med en stor middagsshow där en kvartett av artister, med rockbandet Rydell & Quick i spetsen, showar på scen i Råsshallen.
– Det kommer att bli en historisk kväll, säger GSK-ordföranden Patrik Nilsson.

24 juni 2026 klockan 09:40 av Timmy Lundegård Visa hela artikeln

Main Event nattöppnar för viktiga VM-matchen: ”Roligt”

Det är ett stort intresse för att följa det svenska herrlandslaget i fotboll inom den pågående ...

Love to Know spräcker Fornaboda Travbanas drömgräns

Det årliga Midsommarloppet avgjordes under lördagen där Robert Bergh gick segrande hem med sin egenträ...

IFK Lindesberg är klara för futsalens högsta liga

Under veckan blev det klart att IFK Lindesbergs damer kommer att spela inom futsalens högsta liga, RFL, ...

Joakim Bååk kliver av som LIF Lindesbergs huvudtränare

Efter fyra säsonger som tränare till LIF Lindesbergs A-lag så meddelar Joakim Bååk, via handbollsf...

Björn Nyberg tilldelades prestigefylld grad inom judo: ”Livslång gärning”

Under helgens judofestival i Lindesberg arena, tilldelades Björn Nyberg...

Artikel innehåller bildspel Lekfullt och känslosamt när årets främsta idrottsprestationer utsågs

Judodräkter, hockeyskydd och fotbollsskor fick ge plats åt stiliga kostymer och ...

Glada vänner och tävlande under helgens judotävling. Foto: Camilla Lagerman

Artikel innehåller bildspel Vänskap, medaljer och mycket skratt under helgens judoevenemang

Under den gångna helgen genomfördes årets upplaga av Swedish A-judo Open i Lindesberg Arena. Ett uppskattat evenemang, som lockade ett 40-tal aktiva med olika former av funktionsvariationer från Sverige, Finland, Norge och Åland. Förutom en högt efterlängtad tävling hölls även ett tillhörande träningsläger blandat med olika festligheter för de aktiva. Dessutom lyckades flera av de aktiva gradera sig till svart bälte under söndagen.

18 maj 2026 klockan 12:43 av Camilla Lagerman Visa hela artikeln

Travsäsongen rivstartar med dubbla banrekord
Travtävlingar på Fornaboda Travbana är ett av årets stora sommartecken och under fredagslunchen öppnade man portarna. Vädret blev så pass ...
1 maj 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Linderuset ska få lindesbergarna att springa runt sjön
Nu när våren har anlänt och dessutom fastställt sig i regionen så börjar allt fler att damma av sina sommarkläder. I väntan på sommarens stö...
27 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Artikel innehåller bildspel Arbetet med discgolfbanan fortsätter – invigning i maj
Arbetet med Lindesbergs första discgolfbana, Trolltorpets Discgolfbana, är i full gång och under lördagens avslutades det tyngsta jobbet med ...
18 april 2026 av Timmy Lundegård
Visa hela artikeln

Tidigare artiklar från Lindenytt
2026-04-14

2026-04-09

2026-04-08

2026-04-06

2026-04-05

2026-04-05

2026-04-04

2026-04-02

2026-03-31

2026-03-30

2026-03-29

2026-03-28

2026-03-25

2026-03-18

2026-10-12 20:21