I lördags spelade Mora IK till sig en plats i SHL – och mitt i glädjeyran stod Mattias Pettersson. Målvakten, som för bara ett år sedan lämnade Lindlöven, har varit med om en oförglömlig resa och för LindeNytt berättar ”Matte” om känslorna.
Det var galna glädjescener som utspelade sig i Smidjegrav Arena på lördagskvällen. För första gången sedan 2008 stod Mora IK som ett lag i den högsta serien. Avancemanget till SHL säkrades efter vinst med 5-1 över rivalen Leksand, som totalt besegrades med 4-2 i matcher.
Publiken stormade in på isen och omfamnade spelarna, däribland Mattias Pettersson. Den tidigare Lindlövenmålvakten tog inför den här säsongen klivet till Mora och debutåret blev alltså en fantastisk upplevelse. Drygt tre dygn efter att avancemanget till SHL blev klart når LindeNytt en lycklig 26-åring.
– Det har varit helt otroligt! Vi kände också att vi var starka redan i början av säsongen. När vi lyckades vinna serien då tänkte vi också att ”fan, det här kan gå hela vägen”, berättar ”Matte” och blickar tillbaka på en oförglömlig säsong.
– Det har varit fantastiskt häftigt att få vara med på den här resan. Det är väldigt få förunnat.
Resan uppåt i karriären har gått i raketfart. Efter ett par svajiga år i Mörrum hämtade Lindlöven in Mattias en bit in på höstserien 2015 – och succén var omedelbar. Med nyförvärvet längst bak stängde Löven igen och nådde fram till playoffspel, efter 95 % i räddningar från ”Matte”. Men att han bara ett år senare skulle stå med en SHL-biljett kunde han aldrig drömma om.
– Haha verkligen inte! Men det här visar att det kan gå fort i hockeyn uppenbarligen. Jag tyckte att jag fick en fantastisk chans när jag fick komma till Mora, jag har känt också att jag utvecklas hela säsongen.
”Kan inte vara annat än nöjd efter den här säsongen”
Framförallt lyfter Mattias fram två personer som varit nycklar för både honom och lagets säsong. Dels målvaktstränaren Peter Iversen som förra våren låg bakom värvningen av målvakten. Men även huvudtränaren Jeremy Colliton, som hyllats stort för sitt arbete med Mora och som fått en hög status inom svensk hockey.
– Det är en fantastisk ledare och fantastisk människa. Sen kan han otroligt mycket hockey, har spelat i NHL och varit på en hög nivå själv. Alla vet att Jeremy kan mycket och lyssnar på honom. Dessutom får han alla att köpa sina roller och känna sig delaktiga i laget, berömmer Mattias.
Personligen blev det 21 matcher för målvakten, samtliga i grundserien. Mora plockade under hösten in rutinerade Christian Engstrand, som vände hem efter europeiska äventyr och tog startplatsen. Även om speltiden minskade för ”Matte” efter det stod han för ett riktigt imponerande debutår i HockeyAllsvenskan. Dessutom krönt av uppflyttning till SHL.
– Jag fick ju spela mindre när Engstrand kom in, men jag kunde ändå ta lärdom av hur han agerade både på och utanför isen. Jag har lärt mig mycket och utvecklats. Jag kan inte vara något annat än nöjd efter den här säsongen, ler Mattias som till sommaren har ett utgående kontrakt med Mora.
– Vi har inte pratat något än. Givetvis hoppas jag på att få vara kvar här, men ingenting är klart just nu. Nu försöker vi bara att njuta av allt och allt det andra tar vi senare.
Efter en helg av dubbla matcher så gjorde det alltid hårda motståndet, Borlänge HF, ett besök i Lindehov. Båda lagen är inom ramarna att ta sig till det kommande slutspelet som tar sin början om en och en halv månad, vilket gör tabellpoängen desto viktigare. Trots en orangeklädd hejarklack på läktarna så är det Borlänge som tar kontroll på matchen när poängen ska delas ut.
– Vi måste hitta tillbaka till våran identitet, säger Oliver Arle Östergren.
LIF Lindesbergs årliga Publikkrona-match blev på nytt en stor succé. Nytt för i år var att inleda hela arrangemanget med en dammatch som under lördagen blev en underhållande del av evenemanget. Det stora arrangemanget hade ett fritt inträde som lockade totalt 1 361 personer till arenan under lördagseftermiddagen, något som gav LIF Lindesbergs stora arrangemang en rekordsumma.
– Vi är jättetacksamma för alla, säger Ricky Nordahl.
I lördags gick startskottet för Guldsmedshytte SKs 100-årsjubileum. Invigningen bjöd på allt från en nostalgisk fotoutställning av föreningens historia till matcher på isen i Råsshallen. I samband med invigningen fanns även möjligheten att vara med i Plexikampen, en gemensam insamling för att hjälpa föreningen att få ihop till ett nytt men också ett behövande plexiglas till ishallen. Inte bara skulle ett nytt plexiglas vara nödvändigt för kommande seriematcher, det skulle även kunna locka Örebros SHL och NDHL-lag till Råsshallen för en träningsmatch.
Årets första hemmamatch för LIF Lindesberg blev en målrik historia. Trots ett toppjobb av de båda målvakterna skapades totalt 75 mål i arenan när LIF-herrarna tog emot HK Eskil under tisdagen. Med fem mål i öppen kasse inom matchens första kvart och en stark andra halvlek från hemmalaget, så blev det en säker seger för LIF Lindesberg som inleder det nya året på topp.
– Det är skönt att vi kommer i gång direkt efter julledigheterna, säger Melwin Kolmskog.
Trots att Skandinavien har många duktiga travtränare på olika nivåer, så är det väldigt få som någonsin kommer att ha en häst till start på den franska storbanan, Vincennes. Nu under vintern är loppen tuffare än vanligt, men det är inget som skrämmer Fornabodatränaren, Jimmi Ehlers, som i lördags fick se stallets åttaåring, Certainly, trava hem en tredje plats på den stora kolstybben.
– In mot upploppet såg det ut som att han skulle vinna, säger Jimmi Ehlers.
För sjätte året i rad delade Linde energi ut sin utmärkelse, energiklappen, till lokala eldsjälar. Den här gången gjorde man det extra festligt, då man för första gången höll en prisceremoni där även personerna som nominerat sin eldsjäl fick deltaga.
– Det här är årets höjdpunkt, säger vd Joakim Johansson.
Årets sista hemmamatcher står vid dörren för LIF Lindesberg som gör en handbollshelg i arenan. Lördagen och söndagen bjuder på handboll i alla dess former där A-lagsdamerna satte punkt för lördagen med en skön seger mot IK Bolton. Trots en tråkig första halvlek så rivstartar man istället den andra halvan och låser matchen redan när tio minuter återstår.
– Känns som att vi är tillbaka i vinnarspåret nu, säger Aleyna Can.
Den gångna helgen höll Lindlöven en dubbelmatch i Lindehov med Boden och Piteå som gäster. I samband med söndagens match mot Piteå så höll Lindlöven en insamling till Mustaschkampen, där de insamlande pengarna gick direkt till Prostatacancerförbundet. Med hjälp av söndagens publik och samarbetspartners så stoltserar Lindlöven med 8 800 kronor till välgörenhet.
– Det är jätteroligt att så många ville vara med att bidra, säger Tomas Östlund.