I lördags spelade Mora IK till sig en plats i SHL – och mitt i glädjeyran stod Mattias Pettersson. Målvakten, som för bara ett år sedan lämnade Lindlöven, har varit med om en oförglömlig resa och för LindeNytt berättar ”Matte” om känslorna.
Det var galna glädjescener som utspelade sig i Smidjegrav Arena på lördagskvällen. För första gången sedan 2008 stod Mora IK som ett lag i den högsta serien. Avancemanget till SHL säkrades efter vinst med 5-1 över rivalen Leksand, som totalt besegrades med 4-2 i matcher.
Publiken stormade in på isen och omfamnade spelarna, däribland Mattias Pettersson. Den tidigare Lindlövenmålvakten tog inför den här säsongen klivet till Mora och debutåret blev alltså en fantastisk upplevelse. Drygt tre dygn efter att avancemanget till SHL blev klart når LindeNytt en lycklig 26-åring.
– Det har varit helt otroligt! Vi kände också att vi var starka redan i början av säsongen. När vi lyckades vinna serien då tänkte vi också att ”fan, det här kan gå hela vägen”, berättar ”Matte” och blickar tillbaka på en oförglömlig säsong.
– Det har varit fantastiskt häftigt att få vara med på den här resan. Det är väldigt få förunnat.
Resan uppåt i karriären har gått i raketfart. Efter ett par svajiga år i Mörrum hämtade Lindlöven in Mattias en bit in på höstserien 2015 – och succén var omedelbar. Med nyförvärvet längst bak stängde Löven igen och nådde fram till playoffspel, efter 95 % i räddningar från ”Matte”. Men att han bara ett år senare skulle stå med en SHL-biljett kunde han aldrig drömma om.
– Haha verkligen inte! Men det här visar att det kan gå fort i hockeyn uppenbarligen. Jag tyckte att jag fick en fantastisk chans när jag fick komma till Mora, jag har känt också att jag utvecklas hela säsongen.
”Kan inte vara annat än nöjd efter den här säsongen”
Framförallt lyfter Mattias fram två personer som varit nycklar för både honom och lagets säsong. Dels målvaktstränaren Peter Iversen som förra våren låg bakom värvningen av målvakten. Men även huvudtränaren Jeremy Colliton, som hyllats stort för sitt arbete med Mora och som fått en hög status inom svensk hockey.
– Det är en fantastisk ledare och fantastisk människa. Sen kan han otroligt mycket hockey, har spelat i NHL och varit på en hög nivå själv. Alla vet att Jeremy kan mycket och lyssnar på honom. Dessutom får han alla att köpa sina roller och känna sig delaktiga i laget, berömmer Mattias.
Personligen blev det 21 matcher för målvakten, samtliga i grundserien. Mora plockade under hösten in rutinerade Christian Engstrand, som vände hem efter europeiska äventyr och tog startplatsen. Även om speltiden minskade för ”Matte” efter det stod han för ett riktigt imponerande debutår i HockeyAllsvenskan. Dessutom krönt av uppflyttning till SHL.
– Jag fick ju spela mindre när Engstrand kom in, men jag kunde ändå ta lärdom av hur han agerade både på och utanför isen. Jag har lärt mig mycket och utvecklats. Jag kan inte vara något annat än nöjd efter den här säsongen, ler Mattias som till sommaren har ett utgående kontrakt med Mora.
– Vi har inte pratat något än. Givetvis hoppas jag på att få vara kvar här, men ingenting är klart just nu. Nu försöker vi bara att njuta av allt och allt det andra tar vi senare.
Även om det inte finns några officiella eller samlade siffror från de olika travbanorna, kan man nog ändå med stor säkerhet säga att Isabella Jansson Wiklund är en av de yngsta kuskarna någonsin att tituleras Årets Kusk. Under Örebro och Fornabodas gemensamma travgala som arrangerades i lördags fick 19-åringen ta emot det prestigefyllda priset efter en otrolig säsong på tävlingsovalen.
– Det är jätteroligt att man kan visa att det går att ta sig framåt inom sporten även om man är ung och tjej, säger Isabella Jansson Wiklund.
Till föregående säsong så lyckades Uppsala HK snuva LIF Lindesberg på den sista kvalplatsen till Allsvenskan efter en jämn kamp på målskillnad. I höstas blev det dessutom ett oavgjort möte mellan de båda lagen vilket gjorde att LIF Lindesberg gick in med ett stort revanschsug när lördagens möte spelades på hemmaplan. Trots en jämn match blev det en stor sexmålsseger när slutsignalen ljöd.
– Det var en ganska jämn match rakt igenom även om vi lyckas vinna med sex mål, säger Joakim Bååk.
Fri entré, foodtrucks, öppen bar, ett extra stort 50/50-lotteri och två av HockeyEttans bästa lag på isen. Lindlöven slår verkligen på stort när man under lördagen har sin seriefinal i Lindehov. Med en trupp som laddar för det kommande slutspelet så behövs ännu de sista poängen för att behålla den nuvarande andra platsen i tabellen och på så sätt skaffa sig så bra förutsättningar som möjligt.
– Vi ska bädda upp det bra inför serieavslutningen, säger Lennart Hermansson.
Även om det blev en andra plats i Örebro Läns Division 1-serie inom futsal, så får IFK Lindesbergs damlag chansen att kvala upp till futsalens högsta liga RFL. Redan på lördag påbörjas spelet i de tre kvalgrupperna där IFK Lindesberg har lottats till spel mot Bäckby United FC och lördagens motstånd IFK Haninge. En tuff uppgift som kan leda till att Lindesberg får skryta med att ha ett av landets bästa futsallag.
– Även om det inte låg i våran målsättning att ta oss till RFL så ville vi ta chansen medan vi har möjlighet, säger lagets tränare Martin Eriksson.
En poäng behövdes för att Lindlöven skulle få en garantiplats till det kommande slutspelet som drar igång i början av mars. Onsdagen bjöd på en fysisk match med ett hårdspelade Sollentuna som i sin tur jagar den sista av fyra Play In-platser. Efter mycket utvisningar i Lindehov så kunde hemmalaget knipa sina poäng och kan redan nu förbereda truppen inför HockeyEttans kvartsfinal.
– Vårt första delmål inför säsongen var att sluta inom topp sex i tabellen och nu är det avklarat, säger Simon Nyhlén-Persson.
Efter fyra raka förluster så har Sundsvall hunnit ikapp Lindlöven i tabellen och hotade inför helgen med att ta över andra platsen i HockeyEttans norra serie. Trots en otroligt tråkigt tajmad formsvacka så var det ett snabbspelat Lindlöven plockade poäng mot Sundsvall under lördagen, men även under söndagen blev det tre värdefulla poäng till tabellen.
– En svacka har alla lag men det är hur snabbt man tar sig ur den som är viktigt, säger Sebastian Falk
Linde Volley kommer inte att spela seriespel i den svenska volleybollens högsta serie under nästa säsong. Det beskedet kom från Linde Volleys officiella sociala medier under fredagseftermiddagen. Anledningen ligger i föreningens nuvarande förutsättningar då det krävs mycket bakom kulisserna för att kunna vara med i toppserien.
– Styrelsen anser att det i nuläget är mest ansvarsfullt att prioritera föreningens långsiktiga stabilitet och utveckling, uttalar sig Linde Volley i en publicering på sociala medier på fredagen.
Med endast timmar kvar av året kan vi se tillbaka på ett 2025 som återigen präglades av besparingar och sviktande ekonomi. Beslut om nedläggning av Vedevågs skola, inrymningslarm på andra skolor, nya vårdcentraler och så en strålande jul förstås. För att sammanfatta året som gått passar vi på att dela med oss av ett bildspel innehållande ett potpurri av bilder på små och stora ögonblick från vår kommun.
Med detta vill vi på redaktionen önska alla våra läsare, annonsörer och samarbetspartners ett riktigt Gott Nytt År!